Е вропарите за регионите отиват в седем града, съобщава "Дневник". София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Плевен и Стара Загора ще вземат 60% от европарите по оперативната програмата "Регионално развитие", съобщиха от министерството на регионалното развитие.
Промяната в разпределението на средствата е по искане на Европейската комисия, е посочено в съобщението.
Преходният период за млякото противопостави производителите, пише още "Дневник".
Асоциациите на млеко- и месопроизводителите са против искането България да получи преходен период до края на 2009 г. за въвеждане на европейските критерии в преработвателния сектор.
Миналата седмица браншовиците изпратиха до вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин протестно писмо с искане правителството да се намеси и отмени направеното от министъра на земеделието и продоволствието Нихат Кабил предложение за въвеждане на отсрочката, депозирано в Европейската комисия в началото на юли.
Очаква се решение на Брюксел да има през септември.
Олиото ще стигне 4 лв. литъра наесен, предупреждава "Сега".
Олиото може да поскъпне отново и цената му наесен да стане от 3.60 до 4 лв. за литър, алармира през уикенда Борислав Борисов, шеф на Асоциацията на българските села.
Цената на олиото в момента по магазините е от 2,20 до 2,40 лв., докато в началото на годината бе под 2 лева. Новото поскъпване щяло да дойде заради високата стартова цена на новата реколта слънчоглед, която щяла да стигне рекордните 670-700 лв. за тон.
Станишев: Вдигаме минималната заплата на 220 лв.
Минималната работна заплата от догодина ще се вдигне от сегашните 180 лв. на 220 лв. Това заяви през уикенда в Смолян премиерът Сергей Станишев.
Увеличението е около 22% и се прави с цел хората с доходи до 440 лв., които въвеждането на плоския данък от догодина ще засегне, да бъдат компенсирани. Отделно за работещите в публичния сектор се предвижда еднократно увеличение на номиналните заплати.
Ковачки иска да строи ТЕЦ, обявява "Стандарт".
Христо Ковачки става все по-голям играч в енергетиката. Той желае да участва в някои от големите енергийни проекти като този за строежа на нова ТЕЦ в комплекса "Марица-изток".
В напреднал стадий са преговорите с чешката компания CEZ за създаване на смесено дружество с Ковачки, с което да кандидатстват за строежа на новата ТЕЦ в "Марица-изток".
Идеята е дружеството да бъде 50:50 собственост на "Брикел" на Ковачки и на CEZ. Смесената фирма ще иска да построи от 700 до 1000 MW мощност, като стойността на инвестицията ще бъде между 700 млн. и 1 млрд. евро.
Основният източник на средствата ще бъдат банкови заеми. Процедурата за избор на инвеститор на новата ТЕЦ още не е обявена. Но интерес за участие са обявили и от италианската "Енел", немската RWE и американската AES.
Прогнозират ръст на икономиката от 5,7%, пише още "Сега".
Реалният ръст на БВП на България за цялата 2007 г. ще падне до 5,7% спрямо 6,1% за предишната година.
Главната причина за намаляване на ръста е забавящото се потребителско търсене и отслабване на бума в частните инвестиции. Въпреки тези негативни прогнози през първото тримесечие икономиката ни нарасна с 6,2%.
Белгийската KBC взе 70% от ЗПАД ДЗИ, информира "Монитор".
KBC получи необходимото одобрение от регулаторните органи и успешно финализира придобиването на дял в размер на 70% от ЗПАД ДЗИ, съобщиха от новия собственик.
В близко бъдеще KBC планира да стартира публичен търг за придобиване на останалите 30% от акциите на ЗПАД ДЗИ.
На 30 януари KBC и "Контракт София" обявиха, че е постигнато споразумение KBC да придобие 70% от ЗПАД ДЗИ, българския лидер на пазара на общозастрахователни и животозастрахователни услуги.
KBC реагира своевременно на присъединяването на България към ЕС и се превърна в първия белгийски инвеститор в българския финансов сектор, заяви Андре Берген, главен изпълнителен директор на KBC Груп.
Високият акциз храни контрабандата, констатира "Пари".
Министерството на финансите се разтревожи от събираемостта на акцизите и размера на контрабандата и нелегалното производство. С нарастването на ставките догодина се очаква те да се засилят. Бюджетът се ощетява поне с 2 млрд. лв. годишно.
Близо 28 стотинки е цената при теглене от банкомат, изчислява още "Пари". Средната годишна такса за поддържане на сметка е 3,77 лв., показва проучване. До юни т.г. в касите на кредитните институции са влезли почти 344 млн. лв.от такси и комисионни, сочи статистиката на БНБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!