"Черен списък сви платната на БМФ" е друго от заглавията в "Банкер". Българският морски флот влезе в черният списък на Международната морска организация точно преди да започне процедурата за избор на консултант за приватизацията му, съобщава вестникът. По всяка вероятност това ще намали сериозно цената на флота ни, който и бездруго води тежки съдебни битки, за да влезе във владение на подарената му Варненска корабостроителница.
"Банкер" пише и за "Кривите сметки в цените на тока". Увеличението на цените на електроенергията само узакони раздутите разходи на енергийните дружества и безхаберието, коментира изданието. Никой не се усъмни в технологичните загуби от 43%, зад които се крият корупцията и кражбите в енергийната система. Сега монополът й е по-силен от всякога, констатира седмичникът.
За да получат "Инкомс", купувачите му трябва да прегазят "Бултарлизинг", пише още "Банкер". Агенцията за приватизация явно притиска избрания купувач на "Инкомс телеком холдинг" да плати кеш цялата сума по сделката. Доказателство за това, според вестника, е невярното твърдение на агенцията, че е изтекъл срокът на междуправителственото споразумение, даващо възможност чрез инвестиции в приватизацията да се погасяват българските задължения към Испания. Така искаха да платят купувачите на "Инкомс".
Брутният външен дълг нараснал с 109,3 млн. долара, съобщава "Сега". През първото полугодие брутният външен дълг е нараснал с 109,3 млн. долара и в края на юни е достигнал 10 734,6 млн., сочи статистиката на Българската народна банка (БНБ). Публичният дълг е 8493,3 млн. долара. Той е намалял със 142,7 млн. долара спрямо края на 2001 г. Към 30 юни правителственият дълг е 7792,3 млн. долара и е нараснал с 58,3 млн. долара за първите шест месеца на годината. Външните задължения на частния сектор са достигнали 2241,3 млн. долара. Те са се увеличили с 251,9 млн. долара спрямо края на миналата година.
Миньори искат единно управление на добива, пише още "Сега". Създаване на единна държавна агенция за подземните богатства предлагат да се създаде от Българската минна камара. Това бе заявено вчера от председателя на камарата Лъчезар Цоцорков на тържество по повод Деня на миньора. Вицепремиерът Николай Василев пък съобщи, че се подготвят такива промени в Закона за подземните богатства. В агенцията трябва да влязат всички мини независимо дали се занимават с рудодобив или с въгледобив. Тя трябва да се занимава с дейностите по добива и опазването на подземните богатства и отдаването на концесии. Сега рудодобивът е под шапката на икономическото министерство, а въгледобивът - на енергийното.
Бизнесмени готови да плащат комисиони на търговските аташета, информира още "Сега". "Работата на търговските ни представители в чужбина е да намират пазар за българските стоки и това е критерият, по който ще ви оценяваме." Това обяви вчера на среща с търговските ни аташета председателят на Съюза на работодателите в България Васил Василев. Той припомни, че още при първата си среща с Любка Качакова през миналата година предложил аташетата да получават процент от сделката, която осигурят. "Това не е рушвет, защото вместо българската фирма да дава високи комисиони на чужди посредници, по-добре е да плати на дипломата, който би могъл да употреби парите за представителни средства", поясни още Василев.
Покриха печалбата на "Булгартабак", смята "Стандарт". Драстично разминаване в печалбата на "Булгартабак" показаха международният и българският одит. Според авторитетната фирма "Ърнст енд Янг" холдингът е на плюс с 13,2 млн. лв. Българският одит отчете загуба от 6 млн. лв. за 2001 г. Това е поредната измама, която лъсна при приватизацията на "Булгартабак". Целта е холдингът да бъде продаден евтино, коментираха експерти. Очаквах тези цифри от международния одит, изненадващо коментира вицепремиерът Николай Василев.
БНБ се извини на Бургас за закриването на клона, информира още "Стандарт". Подуправителят на БНБ Мартин Заимов вчера беше в Бургас, за да се извини за възникналите проблеми в града, свързани със затварянето на клона на централната банка, е съобщила БТА. Според Заимов не е било достатъчно добре изяснено решението на БНБ за прекратяване участието на банката в дистрибуцията на банкноти в цялата страна.
"Авиоотряд 28" поема полети на "Балкан", съобщава още "Стандарт". Правителственият "Авиоотряд 28" може да поеме полетите на "Балкан" след обявяването му в ликвидация на общото събрание на кредиторите на 29 октомври. Това е един от вариантите за бъдещето на националния авиопревозвач. Схемата в момента се разработва от екип експерти от министерствата на транспорта, финансите, икономиката и правосъдието. Изборът на авиоотряда се налагал, защото нито един от чуждите и българските кандидати за активите и правата на "Балкан" не вдъхвал достатъчно доверие у управляващите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!