Г айдарски рискува и отстрани Чирков, извежда "Сега".
След 18 години начело на болница "Св. Екатерина" известният кардиохирург проф. Александър Чирков трябва да напусне поста си.
Директорите и бордовете на още две лечебни заведения - Националната кардиологична болница и "Св. Георги" в Пловдив, също са освободени от длъжност, обяви министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски. Всички директори могат да останат да работят като лекари.
София иска да се отърве от "сделката на века", пише изданието.
Междудържавното споразумение между България и Турция "ток срещу инфраструктура" най-вероятно ще бъде прекратено, стана ясно при завръщането на икономическия министър Румен Овчаров от южната ни съседка.
"То вече е пречка пред развитието на двустранните икономически връзки. Ще търсим приемлив и за двете страни начин за излизане от него", заяви вчера министърът.
Агенция на МФ обяви различни от бюджет 2006 макропоказатели, четем още в "Сега".
Последните предвиждания на Агенцията за икономически анализи и прогнози (АИАП) за макрорамката на 2006 г. се разминават с цифрите, заложени в проектобюджета за догодина.
Анализаторите са по-песимистично настроени спрямо инфлацията, но в същото време прогнозират повече приходи в хазната и по-нисък дефицит по текущата сметка.
По принцип правителството всяка година изготвя бюджета на база на макроикономическите прогнози на АИАП. До редакционното приключване на броя от агенцията не бяха открити за коментар защо има различия.
ВиК-тата ще плащат такса за регулиране, информира "Дневник".
От 2006 г. ВиК дружествата в страната ще заплащат годишна такса за регулиране на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Това предвижда тарифа, която комисията ще обсъди заедно с наредбите за цените на водата и за качеството днес. Новата такса ще е 2 хил. лв. плюс 0,7% от приходите от продажби на дружеството за предходната година.
Тя ще се плаща на три вноски, като първата ще е 20% от 2 хил. лв. плюс 0,7% от приходите от продажбите. Таксата ще бъде включена в цената на водата. На регулация подлежат 49 дружества в страната със смесена форма на собственост, от които най-голямото е "Софийска вода".
Летище Варна ще изгради нов временен терминал при липса на концесия, отбелязва ежедневникът.
Летище Варна има готовност да превърне хале във временен нов пътнически терминал за новия туристически сезон, съобщи министърът на транспорта Петър Мутафчиев пред парламентарната комисия по транспорт и съобщения.
Халето е в близост до сегашния терминал и може да приеме 1200 пътници. В изграждането му варненското летище ще вложи 300 хил. евро собствени средства.
Все още няма яснота какви стъпки ще предприеме летището в Бургас. Там ще бъдат разделени вътрешни от международни полети. Аеропортовете буквално се задъхват, защото не могат да поемат притока на туристите.
"Гръбнакът" на икономиката отчете ръст на печалбата с 50%, отбелязва вестникът.
С около 50% се е увеличила печалбата на търговските дружества през 2004 г. спрямо предишната. Това показват резултатите от класацията на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), която се прави за седма поредна година.
Тя е изготвена въз основа на финансовите резултати на над 5 хил. компании, които са предоставили на БТПП своите отчети или са ги публикували в печата. Увеличението на приходите от продажби през 2004 г. спрямо предходната е с 24,7%, сочат резултатите.
През тази година броят на участвалите в селекцията дружества се е увеличил с 10%. Общата сума на приходите от продажби на тези компании обхваща 44,5% от официалните данни на Националния статистически институт, твърдят авторите на класацията, направена по критерии, използвани и от списанията "Форбс" и "Форчън".
Същевременно обаче прави впечатление, че в нея отсъстват изцяло банките, застрахователните дружества, не са представени и телекомите "Глобул" и "Мобилтел" (който беше на трето място по приходи от продажби през 2001 г.).
Финансирането на земеделието се ориентира към субсидиите, пише още "Дневник".
Проектобюджетът за следващата година трудно ще покрие разходите, необходими на Министерството на земеделието за изпълнението на ангажиментите, по които Европейската комисия посочи най-много "червени точки".
Това обяви депутатът от ДСБ Евдокия Манева при обсъждането в сряда на финансовата рамка за отрасъла през 2006 г.
Проектът мина на първо четене в земеделската комисия и беше подкрепен "под условие" от управляващата коалиция.
Съдебната власт плаши с вдигане на таксите за делата, отбелязва също изданието.
Във Висшия съдебен съвет (ВСС) назрява идеята да се увеличат съдебните такси в отговор на малкия бюджет за 2006 г., който правителството отреди на магистратите.
Председателят на бюджетната комисия на съвета Андрей Икономов в сряда предложи на колегите си да напишат нова тарифа, но те не взеха решение и предпочетоха да изчакат парламентът да гласува окончателната субсидия за съдебната власт. ВСС настоява за бюджет от 471 млн. лв., но правителството предложи само 277 млн. лв.
По традиция парламентът потвърждава предложението на кабинета.
Разводът поскъпва, обявява "Стандарт".
Разводът пак поскъпва. Заедно с него скачат цените за делба на имот, свидетелствата за съдимост и фирмените справки. Причина са новите солени съдебни такси, които Висшият съдебен съвет иска да въведе.
Предложението за тях направи шефът на бюджетната комисия на ВСС Андрей Икономов вчера.
Готови сме да стартираме процедурата за нови такси, заяви правосъдният министър Георги Петканов. Таксите се вдигат, за да се закърпи бюджетът на съдебната система за догодина.
ВСС е поискал от хазната 471 млн. лв. Засега обаче кабинетът дава 277 млн. лв.
Пишат нова стратегия за ВМЗ, информира вестникът.
Нова стратегия за продажбата на ВМЗ Сопот ще подготви министерството на икономиката и енергетиката, съобщи министър Овчаров. Една вече бе гласувана от кабинета на последното заседание преди изборите. Тя обаче не е приета от Народното събрание.
Новата стратегия ще бъде пазарно ориентирана, уточни министърът. Пазарът на продукцията е стеснен и без сериозна подкрепа от страна на държавата дружеството ще има затруднения, каза той.
Правят регистър на фирмите, отбелязва още "Стандарт".
БТПП разработва специализиран софтуер за кодиране на фирмените данни, съобщи нейният председател Божидар Божинов. Той допълни, че електронният обмен на данни ще позволи заместването на всички книжни документи и значително ще улесни работата с фирмените показатели.
Новият софтуер ще дава възможност за извършване на справки по всички 250 параметри на фирмите, които ще са въведени в регистъра.
В момента в регистъра на съда се вписват само 15 данни. Божинов посочи, че членовете на БТПП създават 33,34% от брутния вътрешен продукт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!