Малко над 3,6 млрд. лв. са направените в страната инвестиции за целия период на приватизация от 1994 до края на 2002 г., съобщиха от Агенцията за следприватизационен контрол (АСК). Те са 320 млн. лв. само за деветмесечието на тази година. Не са се променили съществено данните за пропуснатите ползи и щетите, нанесени на държавата от неуспешни сделки и неизпълнение на поети ангажименти по приватизационни договори, информира ПАРИ.
Сумата продължава да е около 1,2 млрд. лв., колкото отчете АСК преди година. Тя ще нарасне незначително с приключването на отчетната година в края на март 2004 г., прогнозира изпълнителният директор на агенцията Аксиния Славчева.
Днес комисията по бюджет и финанси ще гледа поправките в Закона за акцизите. Съгласно предложените изменения в тарифата за акцизите се увеличава акцизната ставка за тютюневите изделия. За цигари с филтър ставката се увеличава от 0,002 лв. за 1 къс плюс 40% от продажната цена на 0,004 лв. за 1 къс плюс 43,5%.
При цигарите без филтър увеличението е от 0,001 лв. за 1 къс плюс 15% от продажната цена на 0,002 лв. за 1 къс плюс 20% от продажната цена. В момента акциза за пурите е 1 лв. за една бройка плюс 10% от продажната цена, а за пуретите 0,20 лв. за бройка плюс 10% от продажната цена. В новия вариант на закона акцизът на пури и пурети ще бъде 270 лв. за 1000 броя.
Авиокомпаниите, който летят от и до България, са увеличили обема на продажбите си с 18% за осемте месеца на тази година спрямо същия период на 2002 г., пише ДНЕВНИК.
Общо 40 млн. лв. допълнителна субсидия за покриване дълговете на 70-те държавни болници ще бъдат отпуснати на Министерството на здравеопазването (МЗ). Решението ще бъде гласувано в четвъртък от МС. С парите лечебните заведения ще покрият задълженията си за ток, парно, лекарства и консумативи. Част от средствата ще бъдат предоставени за задължения на МЗ за медикаменти.
Към 31 август дълговете на държавните и общинските болници са 98 млн. лв. Около 40 млн. лв. от тази сума са неизплатени стари задължения към края на миналата година, които са прехвърлени в бюджета за 2003 г.
Заради големите дългове министърът на здравеопазването Славчо Богоев поиска 20-те най-големи болници длъжници да представят погасителни планове. Дълговете принудиха МЗ да намали заплатите на ръководствата на лечебните заведения с големи задължения между 10 и 50%.
Цените на тока за домакинствата ще бъдат замразени за 3 години - от 2004 до 2007 г, информира СЕГА. Това записват 14-годишната регулаторна рамка, която ще бъде представена на кандидат-купувачите на електроразпределителните предприятия (ЕРП), когато стартира процедурата по продажбата им, съобщи вчера зам.-председателят на Държавната комисия по енергийно регулиране (ДКЕР) Игнат Томанов.
Илия Калоферов, бивш шеф на Агенцията за приватизация по времето на Иван Костов, става изпълнителен директор на "Булгартабак". Това реши на първото си заседание Надзорният съвет на "Булгартабак холдинг", избран във вторник. Калоферов ще е директорът, който ще отговаря за приватизацията, а досегашният изпълнителен шеф Георги Костов ще се занимава с оперативната текуща дейност.
В НДСВ текат спорове за това кой да е новият представител на жълтата група в надзора на Агенцията за приватизация и кой да оглави БНБ, стана ясно вчера. Парламентарната група на жълтите се събра извънредно, за да гласува нов член на надзора на АП, но не успя да събере кворум и гласуването пропадна.
Миналата седмица шефът на надзора Петко Николов оглави Комисията за защита на конкуренцията. За надзора се борят двама кандидати. Фаворитът е Владимир Замфиров, адвокат на свободна практика, предложен от Даниел Вълчев и още 15 депутати.
Данъчните ще наложат запор върху заплатите на хората, които не са си платили такса смет и данък сгради за минали години. Процедурата вече е започнала в трите големи града София, Пловдив и Варна. През последните месеци данъчните са направили разследване откъде длъжниците към бюджета получават заплатите си. В момента се изпращат съобщения до работодателите за запор на заплатите на некоректните данъкоплатци.
България е на второ място в света по брой специалисти по информационни технологии и компютри на глава от населението. Това стана ясно при представянето на проекта "Стратегия и план за действие за конкурентоспособност на България на световните информационни и комуникационно- технологични пазари".
Страната ни е водеща в сектора на информационните технологии в Югоизточна Европа. У нас има 8884 сертифицирани ИТ-специалисти, но почти липсват сертифицирани ИТ-компании, каза шефът на асоциацията на софтуерните компании Георги Шарков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!