"Дневник" допълва, че вчера в Министерския съвет в присъствието на министрите на финансите, на труда, на енергетиката и на транспорта е бил представен последният доклад на международната финансова институция за състоянието на публичните разходи в България. В документа пише, че строгата финансова дисциплина налага поддържането на нисък бюджетен дефицит, който се финансира най-вече с увеличаващи се постъпления от данъци, но същевременно според Питърс разходите не намаляват.
Друга тема в днешния брой на "Дневник" е одобрената от Европейската комисия за по-лесен достъп на чужденци до образование в страните членки на Европейския съюз. С това беше окончателно допълнен пакетът от правила за пребиваване на граждани на трети страни в съюза. Решението е част от по-толерантна към имигрантите политика на ЕС, забелязва изданието. Съществуващите досега квоти ще бъдат увеличени, а проблемът с финансирането на чуждестранните студенти ще се реши чрез по-широк прием в програмите за академичен и младежки обмен Erasmus World и Youth. Страните кандидатки за членство в ЕС, сред които и България, вероятно ще получат преференциален достъп до тези програми. Програмата Erasmus, която подпомага студентския обмен, е субсидирала от 1987 г. досега около 600 000 студенти от цяла Европа, припомня "Дневник".
Друга тема по страниците на вестника е искането на американските компании "Ей И Ес" и "Ентърджи" за намаляване на риска в проектите за ТЕЦ "Марица-изток". Двете фирми търсят партньори, с които да поделят рисковете при финансирането на проектите за изграждане на нови мощности и за модернизация на ТЕЦ "Марица-изток" 1 и 3. "Дневник" цитира енергийния министър Милко Ковачев. Стойността на двата проекта е над 1,5 млрд. долара и те са най-големите в енергетиката досега. Двете компании трябва да инвестират 25% от средствата, останалите ще са кредити.
Банковият сектор е добавил нови 29,1% към нетната си печалба, показват данните на централната банка за август, цитирани от в. "Пари". След като отчете 148,229 млн. лв. положителен нетен финансов резултат в края на юли, месец по-късно секторът приключи със 182,185 млн. лв. печалба. Банките забавят кредитната си дейност за сметка на инвестициите в други трезори и финансови институции. Въпреки че делът на предоставените кредити в общата сума на активите на системата остава по-висок, отколкото този на вземанията от други банки, за месеца заемите са се увеличили по-слабо в сравнение с инвестициите във финансови институции. Вижда се, че банките са изместили фокуса на кредитирането от частните фирми към граждани и домакинства. Рязко нарастват левовите кредити за бюджета. Само за месец те са се увеличили с близо 45% до 9,494 млн. лв.
Вестникът отбелязва, че около 30% от автокражбите са за застрахователни измами. Основната схема е чрез фалшифициране на застрахователния случай - инсцениране на кражба, палеж или пътно произшествие. За деветте месеца на 2002 г. са регистрирани 7827 кражби на автомобили у нас, от които са издирени 4088 и са разкрити 887 извършители на автокражби. В сравнение със същия период на 2001 г. кражбите са намалели с 3,6%. "Пари" цитира главния секретар на МВР генерал-майор Бойко Борисов пред участниците в международната конференция "Застрахователни измами, кражби и контрабанда на МПС".
"Пари" отчита и поканата на Георги Първанов към експерти и политици на обществен дебат за обсъждане на ядрената ни енергетика. Срещата ще е във връзка с писмото, което той смята да изпрати до държавните ръководители на 15-те страни от Европейския съюз, както и до други ключови фактори в ЕС, в което окончателно да бъде изразена българската позиция за съдбата на АЕЦ-Козлодуй. "Държа всичко, което излиза от българските институции, да бъде достояние на всеки представител на тези институции, на всички политически партии, на гражданските структури, на експертите, за да може да говорим в един глас", аргументира се Първанов на страниците на изданието.
"Сега" акцентира на сведенията за по-високите приходи през септември на българските митници. През деветия месец на годината са били събрани над 224 млн. лв. като мита, ДДС и други налози върху вноса. Тези приходи са по-високи с 42,5 млн. лв. спрямо реализираните през същия месец на миналата година, отчетоха вчера от агенция "Митници". Преди да се отчете този ръст три месеца поред митниците събираха по-ниски приходи в сравнение с миналата година.
"Сега" отбелязва и въвеждането на нови данъци в страната. Четирите чисто нови тарифи се очаква да бъдат одобрени от кабинета още този четвъртък. Новият раздел е свързан с прилагането на закона за кадастъра и имотния регистър, който е в сила от началото на 2001 г. Занапред например за нанасяне на настъпили промени в кадастралния регистър ще се броят по 10 лв. за имот. От такса се освобождават само собствениците, чиито имоти са съборени, които са предоставили информация за настъпилите промени в кадастралната карта и регистъра. Нововъведените тарифи излизат средно до 10 лв., изчисляват от ведомството на Костадин Паскалев. Нови такси се предвиждат също за отделните справки и услуги, които се правят по кадастъра и имотния регистър. Досега те се събираха от общините, а занапред с това се заема Агенцията по кадастъра.
"Майкрософт" и "Хюлет Пакард" влагат $50 млн. в общата инициатива ".Net" е друго заглавие от страниците на "Сега". "Майкрософт" и "Хюлет Пакард" обявиха вчера стратегическо партньорство за предлагане и внедряване на българския пазар на решения, базирани на "Дот Нет" (.Net). Преди седмица двете фирми обявиха глобална инициатива в световен мащаб. Клиентите на двете компании ще могат да свързват информационните си системи, да изграждат обща база данни за персонала си, ще могат да свързват системи и устройства, за да повишат ефективността на бизнеса си. В МВР вече работи най-голямата интегрирана информационна система, базирана на система на "Майкрософт" и изградена от HP. Системата на НОИ също е готова за прилагане на .Net.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!