МВФ предложи схема за държавните фалити, съобщава още "Пари". Фондът представи подробен план на мерките за решаване на проблемите, свързани с отношенията кредитор-длъжник при неспособност на държавите да обслужват задълженията си. Документът, озаглавен "Механизъм за преструктуриране на държавните дългове", е първата стъпка за изготвянето на схеми за разрешаване на държавните фалити. Фондът обсъжда два подхода към разрешаването на проблема. Първият разчита повече на създаването на договорни отношения. Вторият подход предвижда да бъде изградена универсална законова рамка. Страна, която смята, че не може да се справи с плащанията си към чужди кредитори, едностранно ще започва процедура по фалит. За това е необходимо тя да информира независим от МВФ орган, наречен Форум за разрешаване на спорове по суверенни дългове. В рамките на 30 дни от регистрацията форумът трябва да вземе решение за повдигнатите спорове. След това страната длъжник трябва да постигне споразумение за преструктуриране на дълга си с кредиторите, които представляват над 75%.
ВАС отхвърли протеста на прокуратурата за БТК, информира още "Пари". Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отхвърли протеста на заместник главния прокурор и ръководител на Върховната административна прокуратура за прогласяване нищожността на решението на АП, с което холдингът Viva Ventures е обявен за спечелил конкурса за 65% от капитала на БТК. Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС в 14-дневен срок. Съдебният състав прие, че протестът на заместник главния прокурор е подаден след срока за обжалване на законосъобразността на решението на АП и затова съдебният контрол е ограничен до преценяване на обстоятелствата за нищожност. Тричленният състав на ВАС смята, че не са налице основания за прогласяване нищожността на решението на АП.
Руската инициатива за Бургас-Александруполис се чака през февруари, допълва вестникът. До няколко седмици руската страна ще инициира подписването на политическото споразумение за изграждане на петролопровода между България, Гърция и Русия, научил "Пари". То беше отложено в края на м.г. по лични причини на руските участници. Според източниците ни гръцката и руската страна са договорили предварителна дата. Изчаква са приключването на преговорите между "ЛУКойл" и "Лацис груп" и гръцкото правителство за закупуването на 23,17% от гръцката петролна компания "Хеленик петролеум". Сделката трябва да приключи до 15 януари според информационните агенции. "ЛУКойл" и "Лацис груп" предлагат 454 млн. евро за рафинерията.
"Дневник" съобщава за "Бум в регистрациите на електронен подпис". От края на миналата година Българската стопанска камара (БСК) отчита бум в запитванията на компании за получаване на електронен подпис заради възможността работодателите да уведомяват Националния осигурителен институт (НОИ) и по интернет при сключване, прекратяване или изменение на трудов договор. Това съобщи Таня Иванова, директор на "Цифрови сертификати" в камарата. Клиентите в България са няколкостотин, предимно дружества, но точна статистика не може да се направи, тъй като сертификатите постоянно се подновяват или прекратяват. На ден за информация се обаждат около десет юридически или физически лица, а запитвания могат да се отправят и на адрес www.bia-bg.com/globalsign.bg.
Ей И Ес и "Ентерджи" избират съдружници за ТЕЦ "Марица-изток" 1 и 3 до март, съобщава още "Дневник". Американските компании Ей И Ес и "Ентерджи" трябва да изберат съдружници съответно за изграждането на нова 650-мегаватова мощност и рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток" 1 и 3 до март, съобщи източник от енергийното министерство. Инвестициите в двете централи надхвърлят един милиард долара и ще бъдат най-големите проекти в отрасъла. Двете компании преговарят с германския концерн RWE, италианската компания "Енел продуционе", британската "Нешънъл пауър" и белгийската "Трактабел". В края на миналата година "Ентерджи" подписа договорите с банките кредиторки по проекта. До пролетта Ей И Ес също трябва да осигури финансирането. През февруари ще направим първата копка на новата централа, увериха неотдавна от американската компания.
България усвоява само 11% от парите по европрограмата ИСПА, разкрива още "Дневник". На 21 януари министърът на финансите Милен Велчев и ръководителят на делегацията на Европейската комисия у нас Димитрис Куркулас ще подпишат седем финансови меморандума по програма ИСПА на Европейския съюз. Това съобщи в сряда Боряна Пенчева, началник на дирекция "Управление на средствата от Европейския съюз" в Министерството на финансите. Програма ИСПА се изпълнява в България от 2000 г. Досега има подписани девет финансови меморандума на обща стойност 673,450 млн. евро. Одобрените договори са на стойност 10,5 млн. евро, а усвоените суми до края на 2002 г. са за 1,135 млн. евро, т.е. около 10,83% от общата сума. За сравнение с другите кандидат-членки за Европейския съюз България е на трето място по усвояване на средствата по тази програма. Пред нас са само Полша с 33,49% и Румъния с 23,07%, а на последно място е Словения с 1,63%.
Брокерите преминават на регистрационен режим, съобщава "Сега". Проектозаконът за стоковите борси, който предстои да бъде приет от Министерски съвет до края на месеца, предвижда брокерите да минат от лицензионен на регистрационен режим. Това съобщи вчера изпълнителният директор на Софийската стокова борса Васил Симов. Идеята на правителството е да раздели регламентацията на дейността на борсите и тържищата в два отделни закона. Мотивът е, че двата вида пазари имат коренно различни цели.
Продават държавния остатък от "Хемус ер", информира още "Сега". Агенцията за приватизация ще продаде на търг днес 49% държавен дял от капитала на "Хемус ер". Началната цена е 3,1 млн. лв., а стъпките за наддаване - 100 000 лв. Депозитът за участие е 500 000 лв. Другите 51% от авиокомпанията са собственост на "Пирин турист" от 2001 г. Тогава купувачът плати 11,2 млн. лв. и се задължи да инвестира не по-малко от 5 млн. лв. за покупка на самолети. "Фишовете за вода - с две цени" е друго от заглавията в "Сега". Новите сметки за вода в столицата ще бъдат с две цени, обясниха вчера от "Софийска вода". Във фишовете ще е отбелязано каква част от водата е изконсумирана по старите и каква част по новите, по-високи цени, които са в сила от началото на годината. Специална акция "засичане на водомери" няма да има. Отчетите ще си вървят по график. Обикновено всеки месец се отчитат по 1/3 от абонатите в столицата, казаха от дружеството. Потребителите, които са били отчетени за последно в средата на декември например, ще плащат за половината от месеца по старите тарифи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!