В мнозинството още спорят за Булгартабак, пише още "Пари". Работата по новата стратегия за приватизация на Булгартабак е спряна заради непреодолими междукоалиционни различия НДСВ-ДПС. Процедура може и да не бъде обявена през тази година, научил вестникът. Подобно е положението и със стратегиите за БМФ и БРП, по които продължават пазарлъците между транспортното и икономическото министерство.
Осемте района за газификация може да се групират в 3 пакета, информира още "Пари". Държавната комисия за енергийно регулиране обмисля вариант за групиране в три пакета на определените вече 8 газоразпределителни района в страната по подобие на 3-те пула, в които ще бъдат продавани седемте електроразпределителни дружества, съобщи Ангел Семерджиев, член на комисията. Освен този вариант комисията обсъжда и начини за оптимизация на сегашните райони, но експертът не уточни какви са те. Въпреки възможните промени в бъдеще обявяването на търговете не трябва да бъде отлагано заради огромния интерес от страна на инвеститорите на общините, обясни Семерджиев.
Десет компании водят битка за терени за хипермаркети, четем в "Дневник". Битка за най-добрите терени за построяване на хипермаркети водят около десетина компании на българския пазар и тя се ожесточава, защото подходящите терени бързо намаляват. Освен вече установилите се "Метро", "Била" и "Рамстор" в момента купуват или са в процес на водене на преговори още "Кауфланд", "Лидл", "Хит", "Практикер" и "Оби". Като прибавим и българските вериги "Фантастико","Оазис" и "Пикадили", конкуренцията става сериозна. Това съобщиха за "Дневник" управителите на "Би енд Ейч имоти" Христо Бойков и на "Имоти БГ" Любомир Станимиров.
Собствениците на фришопове трескаво събират лоби в парламента, съобщава още "Дневник". Асоциацията на предприятията за безмитна търговия започва консултации с парламентарно представените политически партии, за да ги убеди да не подкрепят в Народното събрание закриването на безмитните магазини (duty-free). Вече са отправени покани за срещи с ръководствата на парламентарните групи до края на седмицата. Това обяви в понеделник председателят на организацията Радостин Генов след извънредно заседание на нейните членове. Засега единствено от ДПС има сигнали, че поправката "Велчев" ще бъде спряна в парламента. Депутатът от ДПС Юнал Тасим, който е и заместник-председател на икономическата комисия в парламента, заяви пред БТА, че стъпката на министъра на финансите Милен Велчев не е най-добрата и трябва да има сериозен дебат по проблема.
Пазарът на безалкохолни напитки отбелязва 5% ръст, пише още "Дневник". През първите шест месеца на годината потреблението на безалкохолни напитки се е повишило с 19 млн. литра, или с 5% повече от същия период за миналата година. Това сочат данните от проучване на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България. При тези темпове на растеж има всички основания в края на годината общото потребление да достигне 890 млн. литра, което се равнява на 113 литра на глава от населението, смята председателят на асоциацията Милчо Бошев. Три частни телекома конкурират БТК, информира "Сега". Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) издаде вчера три лиценза за частни телефонни мрежи. Получават ги "Орбител" и "Нетплюс" за по 20 години и "Глобалтех" за 15 години. Лицензиите на първите две фирми са за цялата страна, а на третата - само за София. Лицензията е за обществена далекосъобщителна фиксирана телефонна мрежа. Трите фирми могат да открият телефонни постове в домове и офиси. Номерата им ще могат да се избират от всички друга мрежа - от БТК, "Мобилтел", "Глобул", "Мобиком", както и от чужбина.
Обещаха данъците да паднат още до края на мандата на НДСВ, пише още "Сега". Финансовият министър Милен Велчев се похвали с 10 постижения на екипа си. Сред тях са намаляването на държавния дълг, успешната банкова приватизация, повишаването на кредитния рейтинг на страната, стабилната фискална политика, намаляването на преките данъци и др. "Дълговото бреме на страната бе намалено от 75% към БВП през лятото на 2001 г. на малко над 50% сега", отчете Велчев. "Разчитаме да падне под 45% до 2005 г., а още тази година да изпреварим по този показател Полша и Унгария", каза министърът.
1,6 млрд. лв. е дупката в търговията, констатира още "Сега". За първите пет месеца на годината български фирми са изнесли стоки за 5,197 млрд. лв., а са внесени стоки на стойност 6,755 млрд. лв. Отрицателното салдо расте и достига 1,557 млрд. лв. Успокоява фактът, че зад граница пласираме все повече обработени изделия, а не суровини. До май 2002 г. са експортирани такива стоки за над $447 млн., докато за петмесечието на 2003 г. стойността на този износ надхвърля $677 млн.
"Жестоки лихви за закъсняла осигуровка" е едно от заглавията в "Стандарт". Ако човек или фирма разсрочи дължимите си осигуровки към НОИ, ще трябва да плаща върху сумата основния лихвен процент плюс 20%. Това съобщи главният данъчен директор Николай Попов на семинар в Банско. Той коментира промените в кодекса за задължително обществено осигуряване, приети от парламента. С новия закон лихвата за осигуровките става по-висока, отколкото при банковите кредити. За разсрочване на данъци фирмите плащат на бюджета само основния лихвен процент, подчерта Попов.
Забраняват продажбата на резиденции за 5 години, съобщава още "Стандарт". За срок между 3 и 5 г. бъдещият собственик на Агенцията за дипломатически имоти в страната (АДИС) няма да може да продава "на парче" апартаменти и резиденции. Такава клауза в договора обмислят от Министерството на външните работи и Агенцията за приватизация, обявиха от ведомството. Става дума за имоти, които в момента са отдадени на чужди представителства или посолства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!