С него е бил съгласуван друг текст, различен от обнародвания на 29 декември 2002 г., според който местните хазни да не зависят от въпросното постановлението, твърди Чавдарова. Сега се оказва, че то ще определи натуралните показатели, както и всички останали параметри, на базата на които общините ще получат средства си.
От 1 януари рисковите експозиции, класифицирани като редовни, ще се оценяват от банките на портфейлна основа. Това се урежда с Наредба N9 на БНБ за оценка и класификация на рисковите експозиции на банките и за формиране на провизии за загуби и обезценка, публикувана в последния брой на Държавен вестник. Тя заменя документа, който действаше от 15 юли 1997 г.
В новите текстове са запазени действащите класификационни групи и в определена степен критериите за оценка и присвояване на съответна класификационна група към рискова експозиция. Според старата наредба за редовните кредити банките заделяха провизии между 3 и 5% от нетната стойност на главницата им. Институциите провизираха вече класифицираните заеми, като за кредитите под наблюдение се заделяха 25% от нетната им сума, 50% - за нередовните кредити, а за съмнителните заеми провизиите бяха 75% от нетната им стойност.
"2002 г. беше успешна, постигнахме добри резултати. За най-важно в международен аспект смятам затварянето на глава 25 Митнически съюз. Това беше един Рубикон. Започна сътрудничеството с консултантската фирма "Краун ейджънтс". Стартирахме и редица проекти по линия на програма ФАР. Във фискален аспект при относително същия обем на вноса събрахме приходи, които до края на годината вероятно ще бъдат между 140-150 млн. лв. повече, отколкото през 2001 г.
Очаквам общите приходи на митническата администрация да са над 2,6 млрд. лв. В разкриваемостта на нарушенията също имаме добър резултат. Направих анализ за 11-месечието, средно на ден митническите служители разкриват около 40 нарушения. От тях 10 са с висока степен на обществена опасност.", заяви Асен Асенов, директор на агенция "Митници".
Общо 2174 дружества в страната са се възползвали от дадените в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) намаление и преотстъпване на данък печалба през 2001 г. Това сочи обобщена информация, предоставена от Главна данъчна дирекция, писа "Дневник". Сумата от данък печалба, която не е влязла в бюджета за 2001 г., възлиза на 62,651 млн. лева.
За сравнение през тази година е предвидено от данъци да бъдат събрани общо 6,093 млрд. лева, като най-много - около 2,943 млрд. лв., ще постъпят от данък добавена стойност. Въпреки широко разпространеното мнение, че дружествата не се възползват от дадените им облекчения в законите, от справката става ясно, че повече от 2000 компании, кооперации и земеделски производители са показали добър мениджмънт.
Русия неофициално отказа да назначи "Балкан Еър Тур" за превозвач по линията София - Москва заради 26 000 долара задължение на ликвидираната "Балкан" към руското управление на въздушното движение, съобщи високопоставен източник от Министерството на транспорта и съобщенията. Компанията е заплашена от съдебен иск за обезщетение и от 14-те пътници на "Балкан", които във вторник втори ден не успяха да отпътуват за Лондон заради отказ на "Балкан Еър Тур" да признае ангажимент към билетите им.
Планираната загуба от 3 млн. долара при старта на авиокомпанията през декември миналата година може да надвиши тази цифра, прогнозират източници от компанията. "Стремим се загубата да бъде по-малка, но сезонът е такъв", сподели Манова. В момента компанията лети по девет дестинации, но все още не е ясно кой ще продава билетите й в чужбина.
Агенцията за следприватизационен контрол (АСК) е завела над 215 искови молби срещу неизрядни купувачи в периода от 12 ноември до 29 декември м.г. Молбите са внесени в съответните съдилища, за да бъде потърсена финансова отговорност на купувачи, които са придобили предприятия, но не са изпълнили ангажиментите по приватизационните договори. От агенцията обясниха, че не са пресметнали на колко възлизат предявените неустойки, но тепърва те ще се доказват.
Неизпълнените ангажименти са най-често за програми за инвестиции и за заетост. Сред неизрядните купувачи, към които агенцията е предявила иск, са месокомбинатът в Силистра, "Малки трактори" - Русе, "Маслодобивно дружество", "Мебелен завод" в Каварна. Близо 510 000 лв. неустойка за неизпълнена трудова и инвестиционна програма за 1999 г. е предявена към собственика на "Слънчев ден". АСК е страна по над 300 съдебни дела по сделки, сключени от Агенцията за приватизация и Министерството на икономиката.
Ако поскъпването на петрола продължи повече от 3-6 месеца, икономиката ще бъде затруднена, тъй като все още производството ни е високоенергоемко. Така коментира зам.-финансовият министър Гати ал Джебури кризата на петролните пазари, съобщи вестник "Сега". Цените на петрола паднаха с близо долар при търговията в Ню Йорк вчера, след като Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК) съобщи, че е готова да увеличи производството си, за да спре поскъпването му. Въпреки това очакванията са цените да останат над $ 30 за барел през следващите дни заради опасенията от евентуални военния действия срещу Ирак и ниските петролни запаси на САЩ.
Затварянето на I и II блок по начина, по който бе направено това, е направо незаконно. Това заяви вчера бившият шеф на ядрения регулатор и настоящ висш служител на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) Янко Янев. Той обаче направи уточнението, че изразява собственото си мнение и то не ангажира МААЕ.
Затварянето на първите два реактора преди Нова година, при положение че са имали разрешение да работят до март-април, граничело със стопанско престъпление според Янев и грубо нарушение на действащото в страната законодателство.
За първи път независимите експерти от ЕМS към Еврокомисията, които правят мониторинг на службите по ФАР, дадоха оценка "добро изпълнение", похвалиха се вчера от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Ведомството изпреварва икономическото и социалното министерство по качество на провеждане на процедурите и подготовка на документацията.
Сключени са 39 договора на обща стойност 34,772 млн. евро. 26,875 млн. евро от тях са предоставени от Еврокомисията по програма ФАР-Трансгранично сътрудничество, а останалото е съфинансиране от бюджета. Общият годишен бюджет по програма ФАР-Трансгранично сътрудничество е 30 млн. евро. 20 млн. от тях отиват за развитие на пограничните зони между България и Гърция, а останалите - за пограничния район с Румъния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!