Неяснотите се увеличиха, след като синдиците предложиха на министерството да бъде подписан анекс към договора за съвместна дейност, но това не се случи. Той предвижда "Балкан Ер Тур" да поеме разходите по съвместните полети, а печалбата от тях да се дели по равно между двете компании, както и застраховката на самолетите.
Миленкова и Моллов заплашиха, че полетите може да спрат веднага след като съдът обяви решението си. Те се позоваха на член 714 от Търговския закон, който определя незабавно изпълнение на решението. "Мисля, че съдът ще бъде достатъчно разумен да забави решението", каза Христо Моллов. В противен случай по думите му България ще остане без национален превозвач.
АП ще обяви началото на пула "Балканкар-Рекорд" до седмица, съобщава още "Дневник". Пускането на поредния пул за борсова приватизация срещу компенсаторки ще бъде обявено в края на тази или началото на следващата седмица, обяви главният експерт в отдел "Приватизационен ресурс и сделки" на АП Хари Павлов. Той ще включва 20% от капитала на пловдивското дружество "Балканкар-Рекорд"; 1354 акции, или 0,0055% от "Катекс" - Казанлък; малко над 1% от "Българска роза" - Карлово, както и пакети от "Тракийски памук" - Стара Загора, "Птицевъдство-Ломци", "Корадо-България" - Стражица, "Металик" - Ябланица, и "Прибор" - Копривщица. Павлов се надява, че отсега нататък всяка седмица ще се обявява началото на останалите пулове за раздържавяване срещу компенсаторки.
Седемте групи, за които не е задвижена процедура, са с водачи "Елкабел" - Бургас, "Химко" - Враца, "Ривиера", "Стоманени тръби", "Полиграфия", "Българска захар" и "Пампорово". Според Павлов последният пул, който би трябвало да конкурира т.нар. пул-мечта, ще включва акции от "Енергоремонт холдинг" и дъщерните му дружества в Русе, Варна и Бобов дол, ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград, и "София филм". Засега нито едно от тези дружества не е публично.
Съвет ще следи парите на университетите, пише още "Дневник". Министерството на образованието и науката (МОН) обмисля възможността до половин или една година заедно с Националната агенция за оценяване и акредитация да провери дали висшите училища спазват направените препоръки при оценяването им, съобщи зам.-образователният министър Анастас Герджиков. Той уточни, че при установяване на нарушения ще се отнемат акредитациите на университетите. Герджиков отново се обяви за повишаване на гражданския контрол при разходването на държавната субсидия от университетите. Според него това може да стане със създаването на специален орган, в който да влизат представители на ВУЗ-овете, студенти и неправителствени организации.
Идеята може да се реализира с предстоящите промени в Закона за висшето образование, които вероятно ще бъдат приети до март догодина, уточни Герджиков. МОН обмисля възможността университетите, които предлагат по-качествено образование и привличат повече студенти, да получават по-голяма субсидия, допълни той.
Германия иска гаранции за инвестициите си в България, съобщава "Пари". В Берлин са готови да направят необходимото, за да може Германия да възстанови първото си място по инвестиции в България. Това стана ясно след срещата на президента Георги Първанов с федералния канцлер Герхард Шрьодер в рамките на започналата вчера 4-дневна визита на българския държавен глава в Германия. Изрично подкрепям това желание на страната ви, но констатираме, че за реализацията му ще са необходими и някои усилия по отношение на сигурността и правните рамкови условия за инвестициите, подчерта канцлерът Шрьодер. София и Берлин изразиха готовност за разширяване на немското присъствие в сферата на българската енергетика, каза Първанов. Очаква се Германия да разшири присъствието си в големите инфраструктурни проекти не само на втория мост на Дунав, но и в изграждането на автомагистралата Ниш - София, която е част от коридор №10, както и на жп линията София-Скопие - част от коридор №8.
"Заплашва ни зърнена криза" е друго от заглавията в "Пари". Ако темповете на сеитба се запазят и през ноември, със сигурност ще имаме печален рекорд - най-малко засети площи със зърно от 12 години, твърдят експерти. Към 29 октомври по данни от регионалните земеделски служби има едва малко над 1,5 млн. дка засети с хлебна пшеница и само 5 млн. дка, подготвени за сеитба,твърдят осведомени. За сравнение с 1996-а - годината, предхождаща зърнената криза при управлението на Виденов, имахме около 8 млн. дка засети със зърнени култури. Тогава лошото време и снеговалежът през ноември осуетиха по-нататъшната работа на полето и доведоха до сериозни последици за страната през 1997 г., припомнят експерти. Вътрешното потребление може да бъде гарантирано при засети около 10 млн. дка с пшеница общо за страната, но няма да има излишъци и възможности за износ, твърдят експерти от бранша. Миналата година площите със зърно бяха над 14 млн. дка, от които се прибраха около 3,6 млн. т пшеница, сочат последните данни на Министерството на земеделието и горите.
"Тобако кепитъл партнърс" против подобряване на офертите, пише още "Пари". Ако се приеме за нормално, че след всяко отваряне на окончателни оферти и оповестяване на победител в даден конкурс губещите ще получават правото да подобряват офертите си, цялата конкурсна процедура губи смисъл, заявиха от официално класирания на първо място в конкурса за приватизацията на 80% от капитала на "Булгартабак" консорциум "Тобако кепитъл партнърс" (TCP)-"Клар инис". В тази връзка "партньорите" заявяват, че евентуално искане от страна на АП за еднократно подобряване на който и да било параметър от известните вече оферти ще се приеме от ръководството на TCP като опорочаване на водената досега процедура. В становището се казва още, че в TCP няма окончателно решение дали да се обжалва решението на ВАС от 29 октомври, което обяви избора им за невалиден.
От АП вчера отказаха да коментират изразената в понеделник вечерта по радио "Дойче веле" позиция от неназован източник на "Дойче банк" по повод решението на съда, защото източникът е анонимен. Доколкото агенцията обаче имала информация, това наистина била позицията на банката, казаха от ведомството на Апостол Апостолов. Анонимният представител изрази пред радиото предположения, че върху ВАС е оказан натиск да отмени решението на АП, с което за предпочетен купувач бе избран консорциумът между TCP и "Клар инис", подкрепян от "Дойче банк" - Лондон.
OMV ще търси нефт и газ у нас, информира още "Пари". Австрийската компания OMV получи тригодишен лиценз за търсене на петрол и газ край Варна. Тя ще започне изследователска дейност в началото на следващата година и до 2006 г. планира да вложи в нея 2,5 млн. долара, съобщили за "Пари" от централата на фирмата. След три години OMV ще сондира един изследователски кладенец. Първото проучване на австрийската компания съвместно с "Тексако" и "Ентерпрайз" през 1991 г. в блок 3 не показа наличие на нефт или газ, припомни шефът на дирекция "Енергийни ресурси" към МЕЕР Христо Казанджиев. Блокът, който ще бъде разработван сега, се простира на територия от близо 13 000 кв.км в западната част на Черно море. Дълбочината му варира от 150 до 2000 м. Предоставеният от българското правителство лиценз ще позволи на OMV да разшири проучвателните работи в Черноморския район в съответствие с нашата стратегия да удвоим добива на петрол и газ до 160 000 б/д през 2008 г., коментира Хелмут Лангангер, член на изпълнителния съвет, отговарящ за дейностите по търсене и добив в OMV.
80% от малките фирми не били готови за Евросъюза, констатира "Сега". 80% от българското предприемачество не е готово за влезе в Европейския съюз и това личи от слабото използване на средствата от предприсъединителните фондове. В Агенцията за малки и средни предприятия (АМСП) може да се създаде банка с най-добрите проекти, одобрени по САПАРД, които да се ползват от останалите фирми. Това предложи на кръгла маса по проблемите на финансирането Елеонора Алексова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес.
Доларът се срина под едно евро, пише още "Сега". Курсът на щатския долар падна под едно евро за долар на международните пазари вчера. Това е най-ниската стойност на американската валута от три месеца насам. Доларът поевтинява непрекъснато през последната седмица. От 28 октомри до 5 ноември курсът спрямо вързания за еврото български лев (1 лев = 1,9558 евро) падна с повече от 5,5 ст. от 2,00701 лв. до 1,95115 лв. за долар. Вчера щатската валута на практика се върна до нивата си от 15 юли, когато курсът бе същият - 1,95115 лв. На 19 юли доларът достигна и до най-ниските си нива от около 2,5 г. насам 1,92769 лв. за долар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!