Държавата остава мажоритарен собственик на Панаира, пише още "Пари". Изготвянето на стратегията за бъдещето на Международния панаир-Пловдив ще настояваме държавата да остане собственик на мажоритарния дял, съобщи изпълнителният директор на панаира Йордан Радев. Това е и становището на цялото ръководство на панаира. Пловдивският панаир де факто вече не е 100% държавен, припомни Радев и добави, че по решение на ВАС 0.52% от акциите на дружеството са собственост на обезщетени по закона за реституцията граждани. Предстои регистрация по Закона за публичното предлагане на ценни книжа. До изработването на стратегия за приватизация позицията ни е държавата да запази 51% от капитала на дружеството, съобщиха от Министерството на икономиката.
"Tobacco Holding: Цената на Булгартабак е над 110 млн. евро" - това е друго от заглавията в "Пари". Представител на "Райфайзен банк"-Австрия, трима негови колеги от българския клон на банката и двамата адвокати на кандидат-купувача Tobacco Holding вчера посетиха информационната зала на "Булгартабак", за да се запознаят с актуалното състояние на тютюневия холдинг, съобщиха от консорциума. "Райфайзен банк" е сред акционерите на Tobacco Holding, който беше поканен миналата седмица от АП да извърши правен и финансов анализ на "Булгартабак" с последните данни от ноември м. г. Вместо тях обаче те получихме данните до края на септември м.г., заявиха от холдинга. Първите резултати сочат подобряване на състоянието на дружеството, което предполага и продажбата му на по-висока цена от максимално оферираните 110 млн. евро преди половин година, заявяват за вестника от консорциума.Според тях оценката на "Кредитанщалт" е занижена. Преди дни шефът на "Булгартабак" Георги Костов съобщи, че очакваната печалба за м. г. е над 12 млн. лв. по Международните счетоводни стандарти. На австрийците е даден срок до 8 март да извършват проучването си, след което в залата трябва да влезе вторият кандидат - руският консорциум "Росбулгартабак".
Работната ръка в България е най-евтина в Европа, пише "Дневник". Българската работна ръка е най-евтина в Европа, сочи годишното проучване на трудовия пазар на европейската статистическа служба "Евростат". За час труд в България се плащат средно по 1,35 евро, което е най-ниското възнаграждение сред 15-те държави членки на ЕС и 12-те преговарящи за присъединяване към съюза страни. На предпоследно място по цена на труда е Румъния, където надницата за час работа е 1,51 евро. Социалноосигурителните плащания от страна на работодателите в България са почти на едно ниво с най-високите в Европа според проучването на "Евростат". Те възлизат средно на 27,2% от трудовото възнаграждение, което е малко по-малко от нивото в Швеция (29,6%), Франция (27,7%) и Литва (27,5%). Надбавките за повишаване на квалификацията и за други свързани с труда разходи (например за работно облекло) в България са два пъти по-малки от средното за Европа ниво и възлизат на 1,2% от заплатата.
Изборът на финансов надзор се отлага още седмица, информира още "Дневник". Изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов беше официално номиниран от парламентарната група на НДСВ за председател на новата Комисия за финансов надзор. Кандидатурата му обаче ще бъде гласувана от бюджетната комисия и пленарна зала най-рано другата седмица, защото управляващите още не са готови с имената на останалите членове на институцията. Голямата интрига се очертава да бъде около заместник-председателя, който отговаря за капиталовите пазари. Засега се обсъждат две кандидатури. Едната е на досегашния председател на Държавната комисия по ценни книжа (ДКЦК) Бистра Илкова, която е и колежка на Апостолов в ръководството на Българска фондова борса. Илкова обаче среща неодобрението на част от депутатите. На вчерашното заседание на групата на мнозинството основният посочен недостатък бил наличието на конфликт на интереси.
Компаниите заявяват дяловете си за Бургас-Александруполис, съобщава "Дневник". До седмица българските компании трябва да заявят дяловото си участие в българския консорциум "Трансболкан ойл пайплайн България" за строежа на петролопровода Бургас-Александруполис. Това заяви след среща с кандидатите Калин Рогачев, началник на кабинета на министъра на регионалното развитие Валентин Церовски. Във вторник на срещата нямаше представители на "Лукойл България" и "Минстрой". Очаква се президентите на двете компании да се срещнат в сряда с експерти на министерството. В средата на миналата година 10 компании, сред които "Лукойл България", "Минстрой холдинг", "Главболгарстрой", "Газстроймонтаж" и др., заявиха желанието си да участват в проекта. Минималното участие в консорциума е 5%, а максималното - 25%, а държавата си запазва особените права под формата на златна акция. Държавата няма да участва в разпределението на дяловете, заяви Рогачев. Неин представител в съвета на директорите на консорциума ще е министърът на регионалното развитие.
Икономиката ни сред най-бързо растящите в Източна Европа, пише "Сега". Българската икономика е една от най-бързо растящите в Източна Европа. Това се посочва в разпространен вчера доклад на Икономическата комисия на ООН за Европа. Тя е базирана в Женева и има 55 членки. Според нея страната ни изглеждала добре подготвена да изпълни финансовите критерии за присъединяване към зоната на еврото. В доклада се отбелязва, че характерните за България напоследък фискална консолидация и макроикономическа стабилизация след кризата от 1996-1997 г. са превърнали страната в една от най-бързо развиващите се икономики в Източна Европа. Затова България изглеждала добре подготвена да отговори на бюджетните критерии за участие в еврозоната, когато дойде времето за членство най-напред в Европейския съюз и след това в икономическия и валутен съюз.
Ветеринари закриха 1/4 от мандрите у нас, съобщава още "Сега". За 2 месеца инспектори на ДВСК са затворили над 100 мандри, които не отговарят на европейските стандарти за качество, съобщиха от Националната ветеринарно-медицинска служба (НВМС). До момента в страната са лицензирани 463 предприятия. "Акцията започна на 13 януари, за да установим дали млекопреработвателните предприятия са изпълнили ветеринарно-хигиенните изисквания, наложени с наредба 30 от 2000 г.", поясни Пейчо Копанков от ветеринарната служба. На производителите беше даден гратисен период до 31 декември 2002 г., в който да модернизират помещенията и да въведат строг контрол върху технологиите и качеството.
Проверките показали, че инструкциите масово не се спазват. Сирене и мляко продължават да се произвеждат в бивши бани или в магазини за хранителни стоки, където е немислимо да се поддържа добра хигиена и високо качество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!