Обмислят се повече правомощия на инспекцията по труда, пише още "Дневник". От Главна инспекция по труда се оплакаха, че липсва закон, който да регламентира дейността й и това е причината за ниската ефективност на институцията. "Единственият документ, който урежда работата ни сега, е Устройственият правилник", съобщи директорът на "Методология на инспектирането" Мария Хасъмска. Преди време и вицепремиерът и министър на труда Лидия Шулева също заяви, че заради липсата на закон контролът на инспекцията по труда е абсолютно неефективен. "Има служба по контрол, но тя не може да го осъществява", каза Шулева, според която резултатът от проверките в предприятията за наличие на трудови договори и съответните осигуровки е нулев. Тя обясни също, че въвеждането на минималните осигурителни прагове ще бъде обвързано с промени в инспекцията по труда, защото в противен случай ще има предпоставки за нелоялна конкуренция между работодателите - едните ще плащат осигуровки върху прагове, а други може въобще да нямат сключени трудови договори с работниците. Очаква се праговете да влязат в сила от началото на 2003 г.
Съдът на ЕС пак отказа да заведе дело за АЕЦ "Козлодуй", информира "Дневник". Първоинстанционният съд на Европейския съюз за втори път отказа да разглежда делото, заведено от Световната организация на работниците в ядрената енергетика и професионалните съюзи на работещите в АЕЦ "Козлодуй", срещу искането на Европейската комисия (ЕК) за затваряне на първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй". На 9 юли магистратите в Люксембург решиха да не дават ход на делото с мотива, че Еврокомисията не е издавала официално решение за спирането на блоковете на централата в Козлодуй. В петък "Франс прес" предаде, че съдът е решил да не уважи и последвалата жалба по делото.
"Carlsberg" купува и "Пиринско пиво", съобщава "Пари". Скандинавският пивоварен гигант "Carlsberg Breweries" купува 67% от "Пиринско пиво" АД само месец след като придоби мажоритарен дял от бирената фабрика в Шумен. Шестият в света пивоварен производител съобщи в Копенхаген за новата си покупка в България, но не разкри цената по сделката. Компанията обяви, че възнамерява да слее "Пиринско пиво" АД и "Шуменско пиво" АД, с което на българския бирен пазар ще се появи нов субект, догонващ по продажби досегашните лидери "Брюинвест" и "Интербрю-България". Постигнато е споразумение за покупка на 67% от капитала на дружеството между "Carlsberg Breweries" и настоящия мажоритарен собственик "Златен лев холдинг", потвърдиха във факс до медиите от Пиринско пиво. Сделката ще се осъществи след одобрение на Комисията за защита на конкуренцията.
4.5 млрд. евро са нужни за инфраструктурата ни, информира още "Пари". България се нуждае тази сума за спешните и краткосрочни модернизации и допълване на транспортната й инфраструктура. Това се твърди в изследване на френската инженерингова фирма "Louis Berger", направено по поръчка на Пакта за стабилност. Общо Балканите се нуждаят от 28 млрд. евро инвестиции в транспорта си, за да посрещнат предизвикателствата пред средносрочното си развитие, се казва още в проучването. В анализа на отделните проекти на Пакта за стабилност се посочва необходимостта Дунав мост-2 да бъде свързан и със сръбското дунавско пристанище Парачин, с оглед да се осигури максимално натоварване при старта на експлоатацията му през 2006 г. Необходима е и реконструкция на пътя Видин-Монтана, както и на видинското пристанище.
За коридор №8 френските експерти посочват необходимостта в българската му част да се направи спешна реконструкция на шосетата и магистралните участъци от Гюешево през София до Капитан Андреево и Бургас. Като гръбнак на този коридор засега е определена бъдещата железопътна линия между София и Скопие. Очаква се значително нарастване на трафика по линията Русе-Стара Загора-Подкова и гръцките беломорски пристанища. Френските експерти очакват до 2015 г. всички балкански държави в преход да имат умерен стопански растеж средно от около 3% годишно, като по този показател регионът ще изпреварва Западна Европа и САЩ почти два пъти.
80% от имотите се купуват с кредити, изчислява "Пари". Летният сезон е традиционно силен за пазара на имоти по Черноморието. Хората най-често използват отпуските, за да огледат терените, които смятат да купуват. Бумът тази година се отчита в начина на плащане на собствеността, като 80% от сделките стават чрез кредит със законна ипотека, съобщават от агенцията за недвижими имоти "Адрес". Падането на курса на долара се отрази изключително благоприятно върху жилищните заеми, коментира регионалният управител на фирмата Теодора Иванова. Обикновено сделките са фиксирани в щатска валута, но при вземането на кредит сумата се обръща в левова равностойност. Над 3/4 от покупките на вилни имоти през последните три месеца са от чуждестранни клиенти, обяви още Иванова.
Освобождават от данък печалба спец-дружества, пише "Сега". Дружества със специална инвестиционна цел - в недвижими имоти или в парични вземания, ще се създават по силата на нов закон, написан от жълтите депутати Мирослав Севлиевски и Ралица Агайн. Проектът бе разпространен в парламента в последния му работен ден преди ваканцията и ще се гледа в началото на септември. Дружествата да не плащат данък върху печалбата, предлагат депутатите. Условието обаче е да разпределят 90% от печалбата си. Поне 30% от акционерите им трябва да са институционални инвеститори - банки, застрахователи, пенсионни и осигурителни фондове. Дружествата могат да бъдат два вида - или само за недвижими имоти, или само за опериране с парични вземания. Те нямат да имат право по устав да се занимават с друго, включително и с управлението на имотите, които притежават. Ще се регистрират само като публични дружества и ще имат задължението да пласират акции при всяко увеличение на капитала само на фондовата борса, обясни Агайн.
"Изоставате с цените на тока и парното", цитира "Сега" думите на Пирита Сорса. България изостава с ценовата реформа в областта на енергетиката, обяви вчера пред БНР постоянният представител на Международния валутен фонд (МВФ) в България. В програмата на фонда имаше условие да се изработи закон за енергетиката въз основа на енергийната стратегия. Има обаче забавяне в сравнение с първоначално заложените срокове, а това е нужно като предпоставка за приватизацията и за инвестициите в енергетиката занапред, коментира Сорса.
Още няма реална търговия с пшеница, констатира "Сега". "Засега няма реална търговия с пшеница от тазгодишната реколта, е съобщила в Добрич управителката на фирма "Добруджанско зърно" Мария Николова. Според нея през следващата седмица вече трябва да започне борсовата търговия, тъй като има известно забавяне.
"В момента повечето от публичните складове в Добричка област са пълни с тазгодишно зърно", съобщи директорът на местния клон на регионалната служба по зърното Кирил Нинчев. Анализите за качеството на пшеницата ще излязат след около 10 дни, тъй като ще бъдат направени и проби на зърното след дъждовете и тогава ще се даде комплексна оценка.
Затягат контрола при сделки с оръжие, съобщава "Стандарт". Посредниците в търговията с оръжие вече задължително трябва да имат лицензия. Документът се издава от Междуведомствения съвет по въпросите на военнопромишления комплекс към Министерски съвет. Това предвиждат измененията на Закона за контрол на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба. Нормативният акт беше обнародван в "Държавен вестник" и влиза в сила от 2 септември. Законът не забранява на офшорни компании да са посредници по сделките. Лицензирането става задължително и за превозвачите на спецпродукция от или за България, както и за трети страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!