Финансовият министър отново повтори и тезата, че правителството обмисля и възможността за предплащане на част от задълженията ни по краткосрочните финансирания. Дали ще е към МВФ или други кредитори, ще се решава следващите няколко месеца, каза Милен Велчев. Въпреки че не получава задължително финансиране и при новия тип споразумение, България ще изпълнява определена програма, която ще се съгласува с фонда.
Правителството ще иска компенсации от ЕС, ако Брюксел настоява III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъдат спрени през 2006 г. Това стана известно от изявление на енергийния министър Милко Ковачев пред Би Ти Ви в неделя, цитирано от "Дневник". В четвъртък кабинетът одобри новата позиция за преговорите по глава "Енергетика". При условие че Европейската комисия изпрати проверка на групата по атомните въпроси, която да инспектира 3-ти и 4-ти реактор, България ще иска да се споразумее за окончателната дата за затваряне на двата реактора, но приема разбирането на ЕС за спирането им през 2006 г.
Спирането на III и IV блок през 2006 г. ще се отрази негативно, ако няма компенсаторни мерки, каза в неделя Милко Ковачев. Той обясни, че за първи път правителството и неправителствените организации са направили оценка на последствията от предсрочното затваряне на реакторите.
От 2003 г. Националната електропреносна компания (НЕК) ще увеличи цената на електроенергията, която изнася за Турция с индекса на инфлацията, определен от Европейската централна банка, съобщи източник от ръководството на дружеството. Увеличението е предвидено в дългосрочното споразумение от 1999 г. между НЕК и турската държавна електрическа компания "ТЕАШ" за износ на ток за южната ни съседка до 2008 г., пише "Дневник".
Европейската централна банка (ЕЦБ) има поставено целево равнище за инфлацията от максимум 2% месечно на годишна база. Според изчисленията след увеличението цената ще бъде около 3,62 цента за киловатчас. Дългосрочното споразумение предвижда през следващата година НЕК да изнесе около 4 милиарда киловатчаса плюс минус 10% за недоставената или неконсумираната енергия. Това количество ще се запази до 2007 г., когато се предвижда "ТЕАШ" да получи и остатъка от тока до 33 милиарда киловатчаса.
Кандидат да поеме функциите на "Балкан" като национален авиопревозвач е регистриран като едноличен търговец, научи вестник "Пари". Той разполагал със свое лоби сред управляващото мнозинство и имал подкрепата на единия от синдиците. Според запознати, става въпрос за офшорна фирма. Разработен е план, според който общото събрание на кредиторите няма да излезе с категорично становище на 29 октомври и ликвидацията на авиокомпанията ще се отложи.
Забавянето е в полза на този, който, като поеме функциите на "Балкан", ще трябва да плати и задълженията й, повечето от тях към държавата. Агенцията за държавни вземания опроверга появилите се в пресата изявления на министъра на транспорта и съобщенията Пламен Петров, че тя, като основен кредитор ще решава съдбата на "Балкан".
Вземанията на държавата, представлявана от АДВ, са около 40% от общия размер на дълговете на "Балкан", или 73 771 064 лв. За да бъде приет оздравителният план на синдиците на авиокомпанията, е необходимо за него да гласуват кредитори, притежаващи повече от половината от приетите вземания.
70-80 млн. долара от преструктурираната емисия български държавен дълг са купени от наши инвеститори, писа още "Пари". Това съобщи във Вашингтон финансовият министър Милен Велчев по време на годишната среща на Световната банка (СБ) и МВФ. Книжата вече се продават на вторичния пазар.
След срещите си с рейтинговите агенции "Standard&Poor's" и "Moody's", Велчев очаква в близките месеци те да повишат кредитния ни рейтинг, коментира изданието. След срещата си с Джералд Шиф българският финансов министър пък обяви, че е обсъждана възможността споразумението с МВФ да се преоформи в предпазно.
Въпреки позицията на фонда ще направим замисления от правителството инвестиционен фонд, стана ясно след разговорите със Стенли Фишер. На срещата с Джералд Шиф обсъждахме възможността споразумението да се преоформи в предпазно. Това съобщи финансовият ни министър след срещата си с емисаря на фонда във Вашингтон. Според Милен Велчев България има все по-малка нужда от парите. Те обаче ще стоят в сметка и ще можем да ги усвоим, ако се наложи.
Окончателно становище за преобразуването на споразумението ще има през ноември, когато ще бъде поредният преглед, уточнява "Пари". След него договорката ще бъде разгледана и евентуално одобрена от борда на директорите на МВФ през януари. Ако това стане, следващият транш ще се договори с отсрочка, поясни Велчев.
Това обаче не означава, че страната ни ще получи по-голяма икономическа свобода, уточни вицепремиерът Николай Василев, който също е бил на срещата с Шиф. Поетите ангажименти към МВФ ще се спазват стриктно, независимо дали получаваме пари, или не. Това ще продължи, докато не се издължим към фонда.
Долната камара на полския парламент одобри спорен закон за данъчна амнистия, който бе предложен от правителството като средство за борба със сивата икономика, информира "Пари". Досега тя струва милиарди на държавата в неплатени данъчни приходи, съобщи Ройтерс.
За да влезе в сила, законопроектът трябва да бъде гласуван от полския Сенат и подписан от президента. Според законопроекта за данъчната амнистия всички необявени доходи в периода 1996-2001 г. ще бъдат обложени с 12% данък, ако бъдат декларирани до края на 2002 г. В противен случай глобата ще бъде 75% от необявените данъци. Данъчната амнистия не важи за държавните служители.
Планът срещна яростна съпротива от страна на опозицията, според която той позволява на данъчните нарушители да избегнат големите глоби. Полското финансово министерство очаква приходите от данъчната амнистия да са най-малко 600 млн. злоти (140 млн. долара). Според анализаторите тази сума е твърде ниска, за да запълни дупката в бюджета през следващата година, която се очаква да достигне 38.7 млрд. злоти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!