"Булгаргаз" може да вземе до 25% в газови дружества, пише още "Пари". Експертите от "Газекспорт" предложиха "Булгаргаз" да участва като миноритарен акционер в различни газови дружества с общинско участие у нас, например в София или Варна, където лицензи за доставка на газ има частната компания "Овергаз". Това съобщава за вестника зам.-министърът на енергетиката и енергийните ресурси Илко Йоцев. Булгаргаз няма за предмет на дейност битовото газоснабдяване, но законът не забранява да участва като миноритарен акционер с 20-25%, защото за дружеството не е безразлично как се развиват газовите компании в страната, коментира зам.-министърът.
С "Петрол" начело SOFIX премина 300 пункта, съобщава още "Пари". Изненадваща активизация на сделките с акции на "Петрол" АД на Българската фондова борса направи възможен пробив на Sofix на ключовото ниво от 300 базисни пункта. В края на сесията индексът спря на 303.43 пункта, а това е над 10 пункта повече от досегашния рекорд, регистриран преди две седмици. При изтъргувани над 110 000 петролни акции среднопретеглената цена се покачи с 16,75% до 2,30 лева, като сделки се сключиха и на 2,35 лева. При новите нива пазарната капитализация на "Петрол" стигна 251 млн. лева, а доскорошният първенец "Булгартабак холдинг" е далеч назад с капитализация от 163 милиона.
В момента тече процес на връщане на големи капитали в страната ни, смята Александър Томов. Това каза бившият вицепремиер от правителството на Димитър Попов и лидер на партията Български социалдемократи Александър Томов в предаването "Блиц" на Би Ти Ви и радио "Свободна Европа", съобщава "Дневник". "През последните няколко години има половин милиард лева, които се внасят по банков път от българската емиграция и хората, които са зад граница. Внасят се пари и по кешов път. Този процес обаче в самото начало е много труден", коментира Томов.
"Приватизацията на БМФ е основна задача, каза Николай Василев" е друго заглавие от "Дневник". "Пред Българския морски флот има няколко основни задачи за следващите месеци и година-две. Трябва да се продължат преговорите за евентуално приключване на сделката за Варненската корабостроителница", каза вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията. "Като министър на икономиката между август 2001 г. и март 2002 г. положих огромни усилия тя да бъде извадена от несъстоятелност", поясни той. "Освен това от 2 април 2002 г. до днес все още няма сделка", допълни той.
Германската верига хипермаркети "Кауфланд" планира 120 млн. евро инвестиции, пише още "Дневник". Германската верига "Кауфланд" планира да инвеситира около 120 млн. евро през следващите пет-шест години в България в строителството на верига от хипермаркети, съобщи Веселин Тошев, мениджър експанзия. Средствата са само за строителството на около 25-30 обекта, като в планираните инвестиции не е включена цената на земята. Досега компанията е закупила три терена за построяването на хипермаркети в Пловдив, Хасково и Ямбол. Всичките парцели са били общинска собственост като средната цена на един е около 1 млн. лв. За подходящ терен в София компанията е готова да даде до 2 млн. лв, каза Веселин Тошев.
Остатъците от масовата приватизация отиват на борсата, информира "Сега". Остатъчните пакети от всички предприятия, търгувани в масовата приватизация на първия и втория кръг, се пускат за продажба на "Българска фондова борса-София". Това обяви вицепремиерът Лидия Шулева пред депутатите от икономическата комисия, които вчера приеха промените в Закона за сделките с компенсаторни инструменти. "Време е да сложим край на безкрайната масова приватизация", заяви Шулева. Над 1000 са дружествата, които АП предложи на централизирания търг през юли. Гражданите поискаха да купят 3/4 от предложените дружества. Колко ще бъдат купени в действителност ще стане ясно едва в края на август.
"Енергийният закон бил архаичен" е друго заглавие от "Сега". "111 страници, 222 члена, 29 преходни и заключителни разпоредби плюс 65 определения - това е неразбираемо за много от депутатите, които не са свързани с професията, и след време ще доведе до много конфузни ситуации" - така депутатът от БСП Румен Овчаров определи новия закон за енергетиката, приет на първо четене от парламента.
Парно с отстъпка за последните етажи, анонсира "Стандарт". По-малки сметки за парно ще плащат абонатите, които живеят на последните етажи. Фактурите им ще бъдат намалявани със специални коефициенти. Това предвиждат промени в Наредбата за топлоснабдяването, които готвят експертите от енергийното министерство. Хората, които живеят под калкана на покрива, плащат повече за топло, защото жилищата им се отопляват по-трудно. Още по-зле е, ако апартаментът е краен. За това предвиждаме да има коефициент, с който сметката на тези абонати да се намалява заради неблагоприятното разположение на апартамента, обясни Любка Георгиева, шеф на отдел в министерството.
"Жилище на кредит? По-изгодно е от наем", препоръчва още "Стандарт". Да си купите жилище с кредит, изтеглен от банка, е по-изгодно, отколкото да живеете на квартира. Месечните вноски по изплащането на заема излизат с няколко лева по-ниски отколкото наема за апартамент. Това коментира Мария Илиева, шеф на банка "Биохим", цитирана от БТА. Това обаче важи само за случаите, когато кредитът е в български левове. Тенденция за стабилно увеличаване на броя на жилищата, купени с банкови заеми, показва проучване на "Биохим". Според анализа около 10 до 20 на сто от сделките за купуване на жилища в София, Пловдив и Варна се финансират по този начин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!