Следващата седмица във Варна ще бъде транспортният министър Пламен Петров, който ще обяви информационния мемурандум за продажбата на 75% от Варненска корабостроителница на БМФ и ще даде подробности за облигационната емисия. Още преди 3-4 години починалият бивш директор на БМФ Георги Георгиев е предлагал тази идея за финансиране. Миналата година и в началото на януари беше лансиран този вариант и за БТК.
Малко преди края на 2002 г. Пламен Петров коментира възможността за еврооблигационен заем от 75 млн. евро. Липсата на собственик с добър имидж и неяснотите около приватизацията ще увеличат очакваната от инвеститорите рискова премия при подобна емисия, коментират експертите.
С почти една пета е намалял стокообменът със страните от ОНД - основно Русия и Украйна, вносът от Русия е намалял с 24%, а износът с 27%, показват данни на НСИ. 1,351 млрд. долара е отрицателното търговско салдо за периода януари - ноември 2002 г. Износът на стоки е за над 5,021 млрд. долара, а вносът - 6,373 млрд.
През ноември спрямо същия период на 2001 г. вносът е по-висок, но износът е под равнището от предходната година. В търговския стокообмен най-голям дял заемат страните от Европейския съюз. С Германия салдото е отрицателно - вносът е два пъти повече от износа. С Италия и Гърция страната ни е постигнала положително търговско салдо.
С подписването на меморандума за петролопровода Бургас-Александруполис се дава политическа подкрепа за проекта, каза вчера преди заминаването си за Атина министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Церовски, информира "Пари". Страните се ангажират да съдействат на тристранния консорциум за реализацията на начинанието.
България и Гърция подписаха меморандума за изграждането на петролопровода, съобщи кореспондентът на БНТ Вяра Анкова. Тя уточни, че в Атина са представителите на Гърция и България, а руската страна ще подкрепи документа по дипломатически път по-късно. Насроченото в Москва подписване на меморандума за 3 декември м.г. беше отложено по искане на руската страна. Разговорите между Валентин Церовски и Акис Цохадзопулос, министър на развитието на Гърция ще се водят на четири очи, каза Анкова.
Туризмът е един от най-бързо растящите сектори на икономиката през 2002 г., съобщи вестник "Дневник". Въпреки стагнацията в световен мащаб България отчита рекорден ръст на посещения на чужденци през последните десет години, както и рекордни приходи от туризъм. По данни на Министерството на икономиката през миналата година страната е била посетена с цел туризъм от общо 2 992 590 чуждестранни граждани (без децата, вписани в паспортите на родителите си), което е с 8,6% повече от 2001 г.
Само през декември туристите са били с 22% повече спрямо същия период на предходната година. Преди дни Световната организация по туризма определи България като третата най-успешна европейска дестинация за 2002 г. след Турция и Хърватска. По предварителни данни приходите от международен туризъм (без транспорта) за периода януари-октомври са 1,2 млрд. долара, което надхвърля приходите за цялата предходна година. Очакваният ръст според прогнозите на икономическото ведомство е над 9%.
Български държавни железници (БДЖ) могат да създадат смесено дружество с германската железопътна компания "Дойче бан", съобщи пресдирекцията на Министерството на транспорта и съобщенията. Министърът на транспорта и съобщенията Пламен Петров, който е на тридневно посещение в Германия, се срещна с федералния министър на транспорта, строителството и жилищната политика Манфред Щолпе. "Дойче бан" би могла да даде изправни, но излезли от употреба локомотиви.
Германия ще подпомогне министерството в изграждането на система за управление на железопътния транспорт. От ведомството на Пламен Петров поясниха, че разговорите са все още в начален етап и тепърва предстои да се преговаря за конкретното участие на "Дойче бан". БДЖ има излишък от локомотиви и са необходими свежи пари за ремонт на движещите се.
Върховният административен съд отмени в сряда текст от Наредбата за дейността на Централния депозитар по регистриране на издаването, сделките и по извършване на плащанията с компенсаторни инструменти, писа още изданието. Магистратите бяха сезирани от ВМРО и Общия съюз на българската индустрия, които преди три месеца внесоха жалба, в която настояваха част от нормативния акт да спре да действа, защото противоречи на Закона за сделките с компенсаторни инструменти (ЗСКИ). Наредбата е в сила от 23 юли 2002 година.
Отмененият член от нормативния акт гласи, че придобиването на компенсаторни инструменти чрез дарение, апорт, наследство се регистрира в Централния депозитар чрез негов член - банка или инвестиционен посредник. С решението си съдът премахва думите "дарение, апорт, наследство", защото чрез тях наредбата въвежда ограничения, които не са залегнали в закона, но не отмени изцяло текста, защото останалите условия, които се поставят в него, не противоречат на разпоредбите на ЗСКИ.
"БТК в момента може да прави с цените на телефоните каквото си поиска." Това заяви вчера шефът на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Георги Александров, информира вестник "Сега". Причината е методиката за образуването и прилагането на тези цени, която е била валидна до 31 декември м.г. "Сега телекомът изобщо не е длъжен да се съобразява с нея и да ни уведомява за намеренията си само от добра воля", обясни той.
Според Александров забавянето на новия далекосъобщителен закон става опасно, тъй като държавата вече няма лостове да управлява цените. "Сега БТК е все още държавна компания. Като частна обаче липсата на законова рамка за цените става опасно", поясни той, намеквайки, че правителството може да въздейства все още върху политиката на компанията. Днес комисията ще разглежда новата методика, по която са водени преговори с кандидат-купувача "Вива венчърс". Не се знае обаче дали ще се приеме и дали ще е юридически издържана заради правния вакуум - липсата на закон.
В новия закон за енергийна ефективност сме замислили възможността акт 16 за новопостроените сгради да не се издава, ако постройката няма и топлинен сертификат, съобщи шефът на агенцията за енергийна ефективност Друми Друмев. Това щяло да стане с промяна на Закона за устройство на територията, която се предлага в заключителните разпоредби на енергийния проектозакон.
В сертификат задължително ще се описват характеристиките на сградата, които имат отношение към енергийните й харчове: загуби от външна и вътрешна изолация, мощност и тип на отоплителната й система и други подобни. Това щяло да спести по-нататък средства за енергийното изследване на сградите и било по-лесно и евтино да се прави още при проектирането.
"Възможността за елиминиране на съдебния контрол в приватизацията трябва да се избегне", заяви президентът Георги Първанов в коментар за предлаганите от правителството промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Според него под общия знаменател "елемент на националната сигурност" могат да се включат много сделки, "а това вече размива идеята". Първанов посочи, че ще се произнесе конкретно, когато законът стане факт.
"Балкан Еър Тур" едва ли ще бъде включена в бъдещия списък, заяви вчера финансовият министър Милен Велчев. Той се съмнявал, че вътре ще влезе и БРП. Според него в този списък трябва да влязат само предприятия, чиято приватизация предстои в близко бъдеще. "Ако един ден се стигне до приватизация на БДЖ, то най-вероятно ще се постави по същия начин въпросът", обясни финансовият министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!