Велчев отстъпи пред Паскалев за еврофондовете, информира още "Дневник". Седем изпълнителни агенции ще разпределят средствата по програмите ФАР и ИСПА на Европейския съюз, а впоследствие и средствата от структурните фондове. Това предвижда концепция за разширена децентрализация за проектите по ФАР и ИСПА, одобрена от правителството в четвъртък. Четири изпълнителни агенции към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, екоминистерството, транспортното ведомство и Изпълнителна агенция "Пътища" ще управляват средствата по ИСПА. Агенции за институционално укрепване към финансовото министерство, за пазара на труда към социалното министерство и за инвестиционната помощ ще предлагат проектите по ФАР. Идеята е да се конкретизират изпълнителните агенции, които ще боравят със средствата от програмите на ЕС, обясни министърът на финансите Милен Велчев. Според вицепремиера Костадин Паскалев концепцията създава предпоставки за акредитация на агенциите от ЕС, с което превантивният контрол от Европейската комисия ще отпадне.
"Емигрантските пари" конкурират чуждите инвестиции, съобщава още "Дневник". През последните пет години българските емигранти са внесли в страната близо 2 млрд. долара, показа проучване на "Дневник". В същото време чуждестранните инвестиции за същия период са 4 млрд. долара, което е само два пъти повече. "Около 500 млн. долара са влезли в страната ни през миналата година под формата на изпратени от емигрантите на техните роднини средства", заяви неотдавна подуправителят на БНБ и шеф на валутния борд Мартин Заимов. При това трябва да се има предвид, че този половин милиард долара са само официално влезлите средства, които се отчитат чрез банковите преводи или статистиката от митническите декларации. Не е малко и количеството на валутата, която влиза под една или друга форма в брой в България и не се декларира пред властите. Поради тази причина точният общ размер на тези средства не може лесно да бъде установен.
Ще развалят сдружения за монополна дейност, информира "Пари". Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) вече ще има право да постанови разделяне на капиталите на предприятия, ако се докаже, че е налице концентрация на стопанска дейност в нарушение на Закона за защита на конкуренцията. Комисията ще може принудително да събира информация и документи при съмнения за картелни споразумения и злоупотреба с монополно положение, но след разрешение от съда. Това реши правителството, като одобри промени в закона, с които разшири правомощията на КЗК. Досега те се простираха основно до налагането на имуществени санкции на нарушителите. Комисията ще може да отменя и собствените си решения, с които е дала съгласие да се извърши дадена концентрация, ако с нея е възникнал монопол.
Промените предвиждат броят на членовете на КЗК, който в момента е 11, а мандатът им изтича през декември, да бъде намален на 7. Шефът на комисията, както и досега, задължително ще бъде юрист, уточни вицепремиерът и министър на икономиката Николай Василев. Двама в КЗК ще са икономисти, останалите юристи. Измененията засягат главно подобряването на правната рамка, която противодейства на картелните споразумения, заяви зам.-министърът на икономиката София Касидова.
III и IV блок ще работят, докато са икономически изгодни, категоричен е "Пари". Конкретни срокове на експлоатация на трети и четвърти блок на АЕЦ не трябва да бъдат поставяни, те ще бъдат толкова дълго експлоатирани, колкото е икономически изгодно при осигурена безопасност. Това е българската позиция, залегнала в подготвящата се допълнителна информация към глава "Енергетика" от преговорите с ЕС. Там е защитена тезата, че няма фактори, които да ограничат срока на експлоатация на тези блокове, съобщава Йордан Георгиев, директор на дирекция "Ядрена енергетика и ядрена безопасност в Министерството на енергетиката". Той огласи оценката от последния доклад на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), според който III и IV блок на АЕЦ-Козлодуй са безопасни като западните реактори. Мисията на МААЕ, която беше в страната през юни, отчете като изпълнени всички изисквания на агенцията, каза заместник главният инженер на "Модернизации" в АЕЦ-Козлодуй Събин Събинов. По думите му след 10 години подобрения сега централата изцяло отговаря на препоръките на МААЕ, свързани с проектните характеристики на безопасността на блоковете. Последната мисия на МААЕ се явяваше повторна мисия на предишните и тя направи проверка на безопасността на блоковете във всички аспекти, съобщи Събин Събинов.
"Индустриалци срещу защитните мита за внос на стомана" е друго от заглавията в "Пари". Ако бъдат въведени защитни мита за внос на стомана, ефектът ще е поощряване на лошокачественото и скъпо българско производство за сметка на качественото и по-евтино вносно производство, алармират от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Предложението за въвеждане на подобна мярка направи "Кремиковци" преди около два месеца. Според членуващите в асоциацията 23 холдинга, контролиращи над 500 акционерни дружества и реализиращи 50% от износа на страната в областта на машиностроенето и металообработването, налагането на защитни мита би било нецелесъобразно. Като клиенти на "Кремиковци" дружествата от АИКБ твърдят, че продуктите на тази фирма са с лошо качество и не отговарят на подадените технически параметри.
Говорителят на металургичния комбинат Тодор Христов коментира, че комбинатът изнася в чужбина, и то на европейските пазари, а това значи, че качеството на продукцията е добро. Прекомерно дълги са и сроковете, в които комбинатът изпълнява поръчките - обикновено това е срок над 1 месец, а организирането на експедицията е бавно и несигурно, твърдят от асоциацията.
Василев отрича за удължаване на срока за БТК, пише "Сега". Няма и не е обсъждана възможността да се удължава срокът за подаване на окончателните оферти за БТК след 10 септември, заяви вчера вицепремиерът Николай Василев. "Не знам откъде имате тази информация, но това го няма повдигнато като въпрос. Разбира се, давате си сметка, нали, че всяка заповед е предпоследна", каза пред журналисти вчера вицепремиерът. Междувременно вчера стана ясно, че за достъпа до мрежата на БТК след падането на монопола й е постигнат компромис на среща между няколко браншови организации, Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) и Министерството на транспорта и съобщенията. Според присъствали на срещата след влизането на законопроекта за нов далекосъобщителен закон в парламента в текстовете ще се запише специална нова услуга, която БТК ще предоставя от 1 януари 2003 г. при техническа възможност. Тя ще се казва "достъп до абонатната линия".
Данъците за колите може да се платят в събота и неделя, информира още "Сега". Данъчните служби в цялата страна ще работят извънредно в събота и неделя, за да приемат плащания по данъците за колите за тази година. Това съобщиха вчера от Главна данъчна дирекция. Оттам припомниха, че понеделник - 2 септември, е последният ден, в който двата налога могат да се платят с 10% отстъпка. По закон до тази дата трябва да се внесат половината от дължимите суми. Втората вноска по двата данъка трябва да се издължи до 31 октомври. Ако тези срокове не бъдат спазени, върху сумите тече лихва. През почивните дни службите ще са отворени от 10,30 до 16,00 ч. В понеделник данъчните ще имат удължено работно време от 8,00 до 19,00 ч., без обедна почивка. Ако след края на работния ден чакат граждани, те ще бъдат обслужени, уверяват от ГДД. Данъкът върху превозните средства зависи от мощността на автомобила и годината на производство, а пътният данък е 10 лв. за всеки започнат тон от общото му тегло. Налозите могат да се платят в брой в данъчната служба по постоянен адрес на собственика или безкасово по нейната банкова сметка.
"Стандарт" излиза със заглавие "Топломерите незаконни". Общите топломери в абонатните станции на "Топлофикация" са незаконни, сочи проучване на Федерацията на потребителите. Уредите не са минали през Националния център за метрология и стандартизация, заяви шефът на федерацията Павел Кърлев. Това е нарушение на Закона за измерванията, посочи той. Според него всички уреди, с които се правят отчитания и въз основа на тях се плащат сметки, задължително трябва да се проверяват от НМЦ. Проверка на федерацията в София обаче установила, че старите топломери в абонатните станции не са минали периодичната проверка. Нарушението лесно се установява, защото върху уредите липсва маркировка. Освен това сертифицираните уреди се водят в регистър в Държавната агенция по стандартизация и метрология (ДАСМ), посочи Кърлев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!