Цените на петрола на световните борси продължиха едноседмичното си рали и вчера надвишиха 28 USD/б. Котировките намират подкрепа в усилващия се натиск на ОПЕК за нови производствени съкращения, както и за съпричастност от страна на необвързаните износители като Норвегия и Мексико.
ЕЦБ остави основния лихвен процент в еврозоната непроменен на 50-годишно дъно от 2%. Това не изненада финансовата общност на континента, макар все повече да се засилва натискът пред монетарната институция да направи нова лихвена редукция.
Бизнесът даде добра оценка на работата на кабинета, но поиска по-бързо приключване на големите приватизационни сделки, информира ПАРИ. Това стана ясно на среща на премиера Сакскобургготски и вицепремиера и министър на икономиката Лидия Шулева с крупни бизнесмени и представители на работодателските организации.
Добре ще бъде за имиджа на страната, ако тези сделки приключат по-бързо. Трябва да се представяме като добро място за инвестиции, коментира след срещата Васил Василев, председател на Съюза на работодателите в България.
Съвкупният ефект от увеличаването на акцизите през 2004 г. е 242,7 млн. лв., показва финансовата обосновка, съпътстваща предложенията за промени в данъчните закони. От вдигането на налога за бензина, газьола и втечнения газ в хазната ще влязат повече съответно 24 млн., 54 млн. и 36 млн. лв.
От акциза на цигарите ефектът пък ще е 130 млн. лв. отгоре. Само акцизите за пурите и пуретите и за кафето се намаляват - от тях приходите ще са по-малко общо с 1,3 млн. лв. Странното е, че при оловните и безоловните бензини се предвижда еднакъв акциз от 490 лв. за 1000 л.
До средата на декември 2002 г. са събрани близо 3,5 млн. лв. концесионни възнаграждения върху плажове, информира ДНЕВНИК. Повишението на приходите спрямо 2001 г. е с повече от 1,1 млн. лв. Това пише в доклада на Комисията за контрол по предоставените концесии на морски плажове, който Министерският съвет прие на вчерашното си заседание. 58 морски плажа са били проверени от специална комисия за спазване на концесионните договори през миналата година, назначена от регионалния министър.
Няколко чуждестранни бизнесмени, присъствали на вчерашната среща с премиера Симеон Сакскобургготски, повдигнали въпроса за недовършените големи приватизационни сделки, пише СЕГА. Вчера премиерът покани представители на големите предприемачески организации на среща за бизнесклимата у нас.
Срещата продължи половин час повече от предвидените 60 мин. и на нея присъстваха наши и чужди едри бизнесмени или шефове на бизнесорганизации, като към срещата в последния момент се присъедини и вицепремиерът Лидия Шулева.
Най-вероятно до края на годината правителството ще направи валутен суап по външния дълг. Планира се част от задълженията на страната ни към Световната банка да бъдат преобърнати от долари в евро. Това стана ясно вчера, след като парламентът ратифицира споразумения със СБ, които отварят възможността тези операции да бъдат направени.
Държавната комисия за енергийно регулиране ще може да предлага вдигане на таксите, които събира, ако приходите в бюджета й не стигат, за да се издържа. Комисията ще предлага увеличението на правителството, като то ще има крайната дума. Това реши парламентът вчера, като прие на второ четене няколко текста от новия закон за енергетиката.
"Правителството трябва да поведе борба срещу нелоялната конкуренция, дъмпинговите цени и монополното присъствие на отделни фирми в бранша." Това заявиха хлебопроизводители на мирно шествие в столицата, пише СЕГА. Хлебарите връчиха протестна декларация на председателя на комисията по земеделие и обявиха намеренията си да запознаят с исканията си президента, премиера и председателя на парламента.
Представители на около 40-те фирми, участващи в протеста, смятат, че приемането на съотношението 1:2:4 (за зърно, брашно и продажна цена на хляб) като единна минимална цена ще гарантира на хлебопроизводителите нормални икономически условия.
Със символично натискане на клавиша Еnter на компютъра беше финализирана сделката за ДСК, коментира СТАНДАРТ сделката за ДСК. От вчера Банката на народа е собственост на унгарската ОТП Банк. Приватизационната процедура приключи в палата N 7 на Международния панаир в Пловдив.
Първо пред компютъра седна Шандор Чани, председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на ОТП. С едно натискане на клавиша той прехвърли в държавната хазна 311 100 000 евро, колкото е цената на сделката.
Веднага след това мястото му заеха министърът на финансите Милен Велчев, изпълнителният директор на Банковата консолидационна компания Нели Кордовска и шефът на БНБ Светослав Гаврийски.