Гати Ал Джебури се връща в "ЛукОйл", съобщава още "Пари". Досегашният зам. финансов министър Гати ал Джебури е поканен да работи за "ЛУКойл", съобщили за вестника източници от Москва. Преди да влезе в държавното управление, бившият заместник на Велчев е работил като директор инвестиции и финанси в "ЛУКойл"-Лондон. С контактите си в Ирак и опита си в държавната администрация Ал Джебури може да бъде много полезен на компанията в преговорите с окупационните власти, коментират руските източници, но не уточняват какъв пост и къде е предложен на Ал Джебури. От "ЛУКойл-България" потвърдиха информацията с коментара, че предложението е отпреди един месец.
Внасят поправки заради спорните компенсаторки, информира още "Пари". Агенцията за приватизация ще бъде задължена да приема плащания с компенсаторки, които са били обект на търговия на фондовата борса. Това предвиждат поправките в Закона за сделките с компенсаторни инструменти, които до дни ще бъдат внесени от депутати в Народното събрание. Новите текстове са подготвени от експерти на Българската фондова борса и Комисията за финансов надзор и са съгласувани с АП.
Велчев е непреклонен за безмитните магазини, пише "Дневник". Компромис по затварянето на безмитните магазини от моя страна няма да има, съобщи при отпътуването си за Швеция министърът на финансите Милен Велчев. Според него обаче всичко зависи от това дали поправката в Закона за акцизите ще бъде подкрепена в парламента. Финансовият министър посочи, че въпреки взетите мерки за ограничаване на контрабандата на акцизни стоки през дюти фри магазините положителни резултати няма. Асоциацията на дружествата за валутна търговия обсъди в понеделник позицията си по внесените в МС промени в Закона за акцизите. Според тях набелязаните фришопове трябва да затворят на 31 декември 2003 г., като в срок от 30 дни наличните стоки трябва да получат ново допустимо митническо направление, а акцизът за стоките, които са реализирани като износ, да бъде възстановен.
Кредиторите останаха излъгани с Търговския закон, коментира още "Дневник". Надеждите за бързи и ефективни процедури за фалит на дружества се оказаха попарени, юристите в парламента внесоха за окончателно четене промените си в Търговския закон: кредиторът няма да може както досега да образува дело за несъстоятелност, ако длъжникът не плаща, а ще трябва първо да го осъди; юридически лица няма да могат да бъдат синдици; оценката при осребряване на активите остава задължителна; първото събрание на кредиторите няма да може да взима решение за оздравителен план или разпродажба на активите на несъстоятелната компания.
Вносът на евтин турски цимент притесни производителите, съобщава още "Дневник". Вносът на турски цимент на значително по-ниски цени, отколкото в български заводи подбива пазара, смята председателят на Българската асоциация на циментовата индустрия и член на съвета на директорите на "Девня цимент" Иван Атанасов. По данни на асоциацията турският цимент се продава по 35 долара за тон без ДДС при средна цена на българския 65 долара. Вносителите най-често нямат сертификат от лицензирана българска лаборатория, че стоката отговоря на изискванията за качество. Торбите с турския цимент обикновено нямат и маркировка на български език и потребителите всъщност не знаят какво точно купуват.
"Делойт и Туш": Ще има бум при инвестициите на зелено" гласи едно от заглавията в "Сега". "След спада на инвестициите в региона в по-дългосрочен период очакваме бум във вложенията "на зелено", съобщи новият управляващ съдружник на "Делойт и Туш" за България и Македония Пол-Андре Мишо. Той пое поста от досегашния управляващ Васко Райчев. Самият Райчев се издига в йерархията и става отговорен съдружник по управлението на риска в "Делойт и Туш" за Централна Европа.
БНБ пусна системата RINGS, информира още "Сега". БНБ пусна вчера системата за брутен сетълмент в реално време RINGS. С това приключва реформата на платежната система. Ситибанк първа използвала новата система, съобщиха от БНБ. Плащане било наредено и успешно изпълнено към Райфайзенбанк в 8,15 ч. Предимствата на RINGS са, че осигурява по-ефективно управление на ликвидността на търговските банки, подобрява надеждността на платежната система и намалява системния риск.
Хлябът щял да поскъпва бавно, съобщава още "Сега". Цените на хляба със сигурност ще се повишават, понеже брашното поскъпва. Сега тон брашно се купува средно по 370-380 лв., но в някои региони се договаря дори на цени от 400 лв./т, каза пред "Сега" изпълнителният директор на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Георги Христов. От началото на годината досега цената на суровината е скочила с около 15%. През януари тон бяло брашно можеше да се купи за 330-340 лв. Тези цени се задържаха допреди месец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!