Според Василев пред Агенцията за приватизация е било демонстрирано, че това е така. Самият той не знаел подробности. Опозицията посрещна на нож предложенията и отново потвърди, че ще гласува против тях и ще сезира Конституционния съд.
В процеса на дебатите стана ясно, че парламентът де факто няма да одобрява сделките, а само ще парафира вече взети решения на правителството. Народното събрание няма да бъде запознато със същинските договори, които ще се сключват с купувачите, а само с техните проекти.
Цената, която сега са заявили тримата кандидат-купувачи на Банка ДСК, в процеса на преговорите може и да се увеличи. Това заяви Светослав Гаврийски, управител на БНБ и член на Съвета на директорите на БКК. Вчера офертите, подадени за последния държавен трезор, бяха обсъдени от членовете на директорския борд на банковия холдинг.
И тримата кандидат-купувачи - унгарската ОТР, австрийската "Erste Bank" и гръцката "Piraeus", продължават наддаването. Всички подадени оферти са за целия пакет акции на банката. Предприватизационно проучване ще започне на 12 февруари, като на всеки кандидат-купувач ще бъдат предоставени по 2 седмици, а графикът ще бъде съгласуван индивидуално с всеки от тях.
Либерализацията в газовия сектор предвижда достъп до преносните и разпределителните мрежи на привилегировани потребители, каза Христо Казанджиев, директор Енергийни ресурси към енергийното министерството, при представянето на проектозакона за енергетиката. Привилегированите потребители ще бъдат определени с наредба на Комисията за енергийно регулиране (КЕР) на база количеството природен газ, което ползват. Либерализацията ще е за привилегировани потребители с годишна консумация от над 25 млн. куб. м газ.
Такава възможност сега имат потребителите на над 80 млн. куб. м газ годишно. С развитието на газовия пазар ще настъпи снижаване на нивото от 25 млн. куб. м газ годишно и ще се увеличат привилегированите потребители. В момента 80% от пазара заемат 13-те големи потребители на природен газ у нас, които годишно ползват по над 25 млн. куб. м. Големите потребители ще могат да купуват газ от всеки чужд и наш доставчик, а "Булгаргаз" ще получава само преносна такса, предвижда законът.
За една година сборът на държавните такси, които са събрани от стопанските субекти, се е увеличил с над 50% - от 234 млн. лв. на 352 млн. лв., а броят на действащите тарифи е нараснал от 65 на 76. Това показва проучване на Българската стопанска камара (БСК) за периода октомври 2001 г. - октомври 2002 г., информира вестник "Дневник". Класацията на най-високите административни такси се води от Комисията за регулиране на далекосъобщенията, Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели, Агенцията за ядрено регулиране, агенциите към транспортното министерство, Агенцията за застрахователен надзор, Държавната комисия по хазарта и от Държавната агенция за осигурителен надзор.
В момента разходите на компанията в България за съобразяване с изискванията на административните режими са 10-12% от брутния вътрешен продукт годишно, показва проучване на бизнес средата, направено наскоро от Института за пазарна икономика (ИПИ). Според изпълнителния директор на ИПИ Красен Станчев това е с три до четири пъти повече от аналогичните разходи на компаниите в страните от Европейския съюз.
Процедурата за "Булгартабак холдинг" се връща на етап класиране на тримата кандидат-купувачи, включително "Тобако кепитъл партнерс" (ТКП), което трябва да извърши Агенцията за приватизация. Новото подреждане на офертите на "Тобако холдинг", на "Консорциум Росбулгартабак" и на дружеството, собственост на "Дойче банк", ще бъде предложено за одобрение на Министерския съвет и Народното събрание. Това обяви във вторник вицепремиерът и министър на икономиката Николай Василев, след като икономическата комисия в парламента прие на първо четене промените в Закона за приватизацията и следприватизационния контрол.
Късно във вторник парламентарните групи на НДСВ и ДПС също подкрепиха поправките. В четвъртък или петък поправките се очаква да влязат за разглеждане и в пленарна зала. Те бяха одобрени миналата седмица от правителството и една от целите им е сделките за най-малко 12 дружества да не подлежат на съдебен контрол.
Северноатлантическият алианс няма нужда от големи въоръжени сили. Това заяви генералният секретар на НАТО Джордж Робърсън по време на пресконференция в последния ден от Световния икономически форум в Давос. В изказването си, цитирано от РИА "Новости", той отново подчерта, че основният проблем на Европа е, че "в нея има твърде много хора с военна униформа, от които едва 10% могат да бъдат реално използвани в бойни действия".
Робъртсън обеща, че ще се постарае да превърне решаването на този проблем в приоритетна задача на пакта, особено с оглед на значителното увеличаване на въоръжените сили на алианса след приемането на седемте нови страни членки. Генералният секретар на НАТО припомни, че за 26 март е насрочено подписването на протокола за присъединяване на България, Румъния, Литва, Латвия, Естония, Словакия и Словения към пакта.
От 1 юли тази година за битовите потребители ще има две цени за парното, съобщава вестник "Сега". Едната ще е с 10% по-висока от сегашната. За потребителите, които успеят дотогава да учредят юридическо лице, цената или няма да се увеличава, или ще се увеличи по-малко, съобщиха вчера от енергийното министерство. Проектът регламентира условията за създаване на юридическите лица. Те се създадат от всички, живеещи в 1 вход или блок, които трябва да се подпишат под протокол от общо събрание. Регистрацията може да стане по Закона за кооперациите, Закона за юридическите лица с нестопанска цел или по Търговския закон.
Тези фирми на гражданите ще сключват директни договори с топлофикациите. Те ще продължат да издават индивидуални сметки на отделните домакинства, но живеещите ще носят солидарна отговорност, ако някой не си плаща. Едно от предимствата е, че тези дружества по-лесно ще се договорят с инвеститор, който да топлоизолира сградата.
Фирмите от промишлеността и строителството са оптимисти за условията, при които ще се развива бизнесът им през следващите няколко месеца. Това става ясно от наблюдението на националната статистика върху стопанската конюнктура през януари. В промишлеността значително са се подобрили очакванията за производствената активност през следващите 3 месеца.
Положителните нагласи преобладават, въпреки че производството през януари не се е повишило спрямо предходния месец. Според стопанските ръководители поръчките от страната са се понижили, а от чужбина са нараснали. Промишлените фирми работят средно с 60,3% от мощностите си, като нивото на натоварване се е повишило с около пункт спрямо три месеца назад. В този период конкурентната позиция на предприятията на вътрешния и международния пазар не се е подобрила.
Представителите на бизнеса се обединиха около 10 приоритетни проблема, които трябва да се дискутират в рамките на председателствания от вицепремиера Николай Василев Съвет за икономически растеж. Предприемачите настояват преди всичко за по-добра бизнес среда, ограничаване на различните регулативни режими и ограничаване на сивата икономика.
Реформирането на съдебната система, на данъчните закони и развитието на индустриална политика да се решават на заседанията на съвета препоръчват от деловите среди. Около тези идеи са се обединили БИБА, БСК, БТПП и Съюзът на работодателите. Очаква се набелязаните от представителите на бизнеса предложения да бъдат дискутирани още на днешното заседание на съвета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!