Бордът на БКК избираше между пет инвестиционни банки, като освен "Джей Пи Морган" в списъка влизаха още "Ей Би Ен АМРО", "Шрьодер Сaломон Смит Барни", "Дайва секюритис" и "Кредитанщалт". Изборът на "Джей Пи Морган" е направен, след като всички кандидати са били класирани по пет критерия, всеки един от тях с различна тежест в крайната оценка.
Инвеститорите определят България като средно корумпирана, информира още "Дневник". България вече е страна със средно ниво на корупция, съобщи в сряда директорът на неправителствената организация "Прозрачност без граници" Диана Ковачева. Страната е на 45-о място от 102 държави, в които е измерено нивото на подкупност сред администрацията и е подобрила позицията си с две места. Данните за България са обобщени от доклада на Световната банка за честотата на подкупите и корупцията като пречка за бизнеса, от изследване на "ПрайсуотърхаусКупърс" сред инвеститорите и статистика на "Фрийдъм хаус" за държавите в преход. "Корупционният индекс у нас е 4. Това означава, че според чуждите бизнесмени положението е стабилно и корупционните процеси са под контрол", обясни Ковачева. България изпреварва Чехия, Латвия и Словакия. От страните, които кандидатстват за членство в Европейския съюз, само Словения, Унгария и Литва са с по-добри данни. "Това означава, че можем вече да се рекламиране като страна с поносимо ниво на корупцията", каза зам.-председателят на организацията Димитър Кюмюрджиев, който е и член на Комисията за защита на конкуренцията.
Метален един лев заменя банкнотата, пише в друго заглавие "Дневник". Монета от един лев ще замени от 2 септември банкнотата със същия номинал, а до една година книжният лев ще излезе от обращение, съобщи в сряда управителят на Българска народна банка (БНБ) Светослав Гаврийски. Вече са отсечени първите 10 млн. броя от новите монети. По план на Централната банка през следващата година ще бъдат пуснати в обращение още 30 млн. монети. В момента циркулират близо 37 млн. банкноти от 1 лев. "Пускането на монета не означава, че започва период на обезценка на лева. Просто така ще намалим цената по поддръжката на паричния оборот", каза още Гаврийски. Според него засега не се налага замяната на книжните два лева с метални. "Не сме поставяли и срок за пускане на банкнота от 100 лева. Най-рано в началото на следващата година можем да мислим кога да бъде направено това", смята управителят на БНБ.
Ще питат за произхода на имоти над 100 000 лева, предупреждава "Пари". Полицията да каже какво значи силови групировки и кои са свързаните с тях фирми, предлагат експерти. Иначе призивът на президента от първото заседание на Съвета за координация на борбата с престъпността да бъде проверена дейността им и платените данъци, както и те да бъдат отрязани икономически, остава пожелателен. През всичките години на демокрация се говори за групировки и борбата с тях. Говореше се за "Мултигруп", СИК, ВИС. Сега - за ТИМ. Кои са фирмите, свързани с бизнеса на подземния свят, и ако те се знаят, защо не са в затвора. В състояние ли е някой да състави официален списък, по който съответните институции да действат по този призив? Защото всяка институция работи според установените в съответния закон правила, твърдят експертите. Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол (АДВФК) е изпратила 557 констатации от одитни доклади в прокуратурата за първото полугодие на годината, съобщиха от АДВФК.
Цената ще е определяща за продажбата на БТК, съобщава още "Пари". Офертната цена, която кандидат-купувачите на БТК предлагат, ще е с най-голяма тежест при оценката на офертите им, като максимално тя може да събере 80 точки, съобщиха от Агенцията за приватизация и разясниха условията по втория етап от конкурсната надпревара. По същата формула и коефициенти, каквито бяха въведени при оценката за Булгартабак, ще се процедира и при показателите за телекома. Максимум 5 точки се дават на критерия допълнителни инвестиции, които трябва да бъдат направени в периода 1 януари 2003-31 декември 2006 г., а 15 - за програмата за трудова заетост, която е тригодишна. Няма промяна в броя на участниците в конкурса, потвърдиха от АП. Във втория кръг продължават участието си австрийският консорциум Viva Ventures Holding GmbH, който стои зад американския инвестиционен фонд Advent, турският консорциум на "Коч холдинг" и "Тюрк телеком" и консорциумът AIG-CET Capital Management, Варшава. Кандидатите няма да правят нови консорциуми и ще продължат състезанието по досегашната си регистрация.
БДЖ на загуба с 67 млн. лева, информира отново "Пари". От дружествата към Министерството на транспорта и съобщенията най-тежко е положението в железниците, коментира вчера отчета за първите шест месеца на годината на фирмите към МТС зам.-министър Златолина Мукова. Приходите от продажби в БДЖ са с 34 млн. лв. по-малко за първото полугодие на 2002 г. в сравнение със същия период на миналата година. От 22 млн. пътниците са намалели на 17 млн. Превозените товари от 9,7 млн. тона са спаднали на 8 млн. т. Държавата не може да покрие повече от 50% от загубите на компанията от превоз на пътници. 56 млн. лв. е инвестирала страната ни в БДЖ за първите шест месеца на т.г., а загубите на превозвача са 67 млн. лв. По-малко от предвидените са загубите в националната компания "Железопътна инфраструктура" - 9 млн. лв. вместо заложените в бизнесплана 21 млн. лв. Няма средства за инвестиции и в двете компании, търси се радикален изход, а не частично решение чрез заеми, категорична е Златолина Мукова.
Енергото ще ни дава пари на ръка, ако нямаме ток, съобщава "Сега". Столичното електроразпределение се задължава да ни дава пари на ръка, ако ни остави без ток или не спази някакъв срок, вместо да ни отбива от следващите сметки. Това е отбелязано в общите условия за продажба на електроенергия на битови потребители, които Държавната комисия за енергийно регулиране е утвърдила вчера. Те влизат в сила 30 дни, след като бъдат публикувани в един централен всекидневник, което ще стане тези дни. От този момент ще се смята, че всеки има договор с енергото, освен ако през следващите 30 дни не възрази писмено и не постигне друго споразумение. От понеделник енергото открива и специална приемна за разяснения. Електроразпределението има право 8 часа годишно да прави профилактика и да спира тока при форсмажорни обстоятелства. Ако обаче няма еленергия за повече от 24 часа по вина на предприятието, то трябва да ни плати 20 лева плюс по 10 лева за всеки 12 часа, в които сме стояли без ток.
Пропан-бутанът поскъпва с 6,3% от днес, информира още "Сега". Пропан-бутанът, продаван от "ЛУКойл", поскъпва с 6,3% от днес и вместо 762 лева за тон производствената му цена ще е 810 лева, съобщиха от рафинерията вчера. Дизелът поскъпва с 4,68%, а евро-дизелът - с 4,42%. Повишението на цените се налага заради поскъпването на суровия петрол на международния пазар, обясниха от "ЛУКойл".
"Сега" съобщава още, че приходите от туризма по-високи с 10%. Приходите от чужди туристи ще нараснат с 10% през тази година и ще достигнат $ 1,3 млрд., прогнозира вчера председателят на Българска туристическа камара Цветан Тончев. Според асоциацията на туристическите агенции обаче в отрасъла се чакат постъпления от $ 1,55 млрд. като потокът от туристи ще е с 16-18% по-голям от реализирания през миналата година. До края на юли на летище Варна са пристигнали с 11% повече туристи спрямо миналата година. На бургаското летище е регистриран ръст от 18%. Повече са посещенията на туристи от Германия, Англия, Австрия, а по-малко от Русия и Украйна. Легловата база по Черноморието е нараснала близо два пъти спрямо 90-те години, но темповете на растеж в отрасъла са недостатъчни, смятат от Българска туристическа камара.
Сделката "Булгартабак" влиза в парламента, пише "Стандарт". Коалиция "За България" да предизвика парламентарен дебат по сделката за "Булгартабак". Предложението е на проф. Кръстьо Петков. То ще бъде обсъдено на заседанието на парламентарната група на 3 септември. Трябва да се създаде анкетна комисия по сделката, както предлагаше преди няколко месеца ОДС. Основание за намесата на парламента е, че не е изпълнено решение на Народното събрание от април, според което е трябвало да се разработи правителствена стратегия за развитието на тютюневия отрасъл. Решението на парламента изисквало въпросната стратегия да бъде утвърдена от кабинета преди осъществяването на сделката. Правителството обаче не изпълни това решение, заяви народният представител.
Пада патентът за големите хотели, информира още вестникът. От догодина отпада патентният данък за строителните предприемачи и крупните хотелиери. Те ще плащат данък печалба. Това съобщи Людмила Елкова, изпълняващ длъжността началник на отдел "Данъчна политика" във финансовото министерство. От патент ще бъдат освободени магазините с търговска площ над 100 кв. м, хотелите с повече от 50 легла и заведенията за хранене с над 100 места. Тези дейности не могат да се броят за малък и среден бизнес и затова ще се облагат с данък печалба, коментираха от финансовото министерство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!