Решението е взето след проведените дискусии с всички заинтересувани страни за приватизацията на киноцентъра, както и от заявения до момента инвеститорски интерес, обясниха от ведомството на Атанас Бангачев. С разширяването на предварителните критерии, на които трябва да отговарят кандидат-купувачите, в конкурса ще бъдат допуснати по-широк кръг инвеститори.
Компании от групата на "МакКап холдинг" ще увеличават капитала си, пише още "Дневник". Няколко компании от групата "МакКап холдинг" ще гласуват увеличение на капитала си по време на редовните годишни общи събрания на акционерите им, които ще се проведат на 9 септември.
Предвижда се да се гласува и промяна в наименованието на компаниите, както и в предмета им на дейност. Това показват публикуваните в Държавен вестник обяви за тези събрания.
Дружествата, за които е предложено увеличение на капитала, са "Болкан уотър", "МакКап брокерс", "Болкан електрик", "Болкан енерджи трейдинг", "Болкан ютилитис кънсълтинг", "Болкан пауър", "Албена стил Х", както и самият холдинг.
Концесионерът на морските летища ще плаща 15 млн. годишна такса, съобщава още "Дневник". Бъдещият концесионер на летищата в Бургас и Варна ще плаща 15 млн. евро годишна такса, а първоначалната концесионна вноска ще е 3 млн. евро, каза министърът на транспорта и съобщенията Николай Василев пред служители от бургаския аеропорт.
Той обясни, че кандидат-концесионери ще оглеждат летище Бургас през август и септември. Очаква се до март да бъде сключен 35-годишен концесионен договор, в който ще е предвидена опция за удължаване на срока с 15 години.
От 1 септември антимонополистите ще претърсват офиси и коли, предупреждава "Сега". От 1 септември т.г. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) вече ще претърсва офиси и превозни средства, когато търси доказателства за картелни споразумения между фирми или за нарушения на антимонополното законодателство. Това е предвидено в приети от КЗК "Правила за претърсване на офиси и изземване на доказателства".
Според член 41а на Закона за защита на конкуренцията, дописан при последните му поправки в началото на миналата година, КЗК има право да претърсва помещенията на фирми и да изземва от тях извлечения или копия от търговска документация, счетоводни или търговски книги или записи върху компютърен носител.
Комисията има право да снема и устни обяснения от служители на фирмите, за които води производство за установяване на споразумение или съгласувана практика или за злоупотреба с монополно или господстващо положение.
Освен помещения на фирмата служителите на антимонополната комисия ще могат да претърсват и превозни средства. Преди това обаче те трябва да са получили санкцията на съда.
Търговци призоваха да падне митото за внос на домати, пише още "Сега". "Вносът на домати трябва незабавно да се освободи от мито" - това заяви вчера председателят на Асоциацията на хранителната и питейната индустрия и шеф на тържище "Слатина-Булгарплод" Александър Йоцев по повод необичайното за сезона поскъпване на доматите.
"Макар да отчитаме интереса на производителите, 7-те млн. потребители също трябва да бъдат защитени", заяви Йоцев.
Искането му бе подкрепено и от главния секретар на Федерацията на потребителите Павел Кърлев. Според него митата също трябва да се премахнат спешно.
Защитното мито при внос на домати в момента е 40%, а защитната такса е 298 евро на тон. Минималната цена, при която се обмитява зеленчукът, е 0,92 лв. за килограм.
ЗММ се превръща в малка високотехнологична фирма, онфирмира още "Сега". Дружеството ЗММ (Завод за металорежещи машини) се преструктурира до по-малка фирма с модерно производство, заяви вчера изпълнителният директор на ЗММ Тодор Станков по повод подозренията на синдикатите, че фирмата се ликвидира.
Стратегията за развитието й предвижда да се обособи нов завод с по-малко персонал и по-малко поръчки, но на високотехнологично ниво, каза той. Изплащането на закъснелите заплати и аванси ще почне, увери Станков.
Оценяват цигарените фабрики по котировките през юни, съобщава "Стандарт". Оценката на цигарените фабрики на "Булгартабак" ще се прави по средната им борсова цена от последните 30 сесии преди 1 юли. Това е решило ръководството на холдинга и е уведомило с писмо фондовата борса.
Цената на акция ще се определя от тези сесии и предложените от купувачите цени за пакетите. Това се прави, защото в пакет се продават по две фабрики - в Благоевград и Стара Загора и в София и Пловдив.
Определянето на коефициент между акциите на двойките заводи може да има значение за осчетоводяване на продажбата на пакетите, обясниха експерти. Така ще се избегне очакването, че при събирането на голяма и малка фабрика ще поскъпнат книжата на втората, коментираха брокери.
Хаос на борсата с лихвоточките, констатира още "Стандарт". Жилищните записи, преоформени от лихвоточки, ще се търгуват на отделен сегмент на борсата.
От петък Агенцията за приватизация ги регистрира като ЖКЗЛ (жилищни компенсаторни записи от лихвоточки), а не както досега - като ЖКЗ. Така тези инструменти ще намерят реалната си пазарна цена, коментираха от ведомството.
Това се прави заради писмото на Комисията за финансов надзор от петък, която препоръчва отделен регистър на тези инструменти.
БНБ отваря резерва заради дълга, пише още "Стандарт". БНБ отваря фискалния резерв заради сделката с брейдитата. За утре е планирана операцията по изкупуване на книжа по външния дълг за $679,3 млн.
Процедурата е чисто техническа, идентична на тази по плащанията на всеки вид външен дълг. Финансовото ведомство ще разпореди на БНБ да прехвърли сумата от 679,3 млн. долара на банката, управляваща дълга. Тя пък ще уведоми държателите на книжа за изкупуването.
Реално за операцията ще бъдат похарчени около $400 млн., тъй като ще бъдат освободени обезпеченията върху лихвите и главницата. Така обратно в резерва ще се върнат близо 283 млн. долара. Толкова е пазарната стойност на обезпеченията към 24 юни, когато операцията бе обявена и одобрена от министрите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!