Чуждестранни инвеститори пък се съпротивляват на браншовото договаряне между работодатели и синдикати, защото не желаят някой друг да поема отговорност от тяхно име и изтъкват като довод високото заплащане в своите предприятия. Това съобщиха представители на работодателски и синдикални организации на дискусия около принципите на колективното трудово договаряне.
Досега колективни трудови договори има в 63 отрасъла и профсъюзите настояват действието им да се разпростре върху всички предприятия от тях независимо от това дали собствениците им членуват в браншови съюзи.
Тази възможност е предвидена в Кодекса на труда. Непреодолими противоречия пречат договори да има в химическата и нефтопреработвателната промишленост, машиностроенето и военнопромишления комплекс.
Инвеститори от САЩ търсят терени край морето. България трябва да продължи да намалява данъците, но най-важният проблем за разрешаване остава корупцията в съдебната система. Това заяви във Варна председателят на надзорния съвет на Българския съвет за капиталово формиране Ричард Ран.
Известният икономист беше във Варна като представител на три групи инвеститори от САЩ и Каймановите острови и сподели, че оглежда терени за строеж на луксозен туристически комплекс.
"Убеден съм, че до 50 години повечето българи ще живеят до морето", прогнозира експертът. На Ран бяха показани терени до Бяла и в община Аврен, около комплекс Камчия. Докладът му до инвеститорите щял да бъде много позитивен. Вече липсвало философстването и идеологизирането в България, всички говорели конкретно.
МВФ не позволи харченето за пътища, информира ДНЕВНИК. Международният валутен фонд (МВФ) се е договорил с правителството разходването на средствата от бюджета, предвидени по настояване на Ахмед Доган за строежа на пътища и магистрали, да започне късно през 2004 г., когато ще е сигурно, че макроикономическата среда е стабилна и рисковете, които стоят пред икономиката, са овладени.
На заключителна пресконференция ръководителят на мисията Джералд Шиф представи резултатите от четвъртия преглед по споразумението с МВФ.
Отлага се харченето на отделените 500 млн. лв., които правителството записа "под черта" в бюджета за следващата година. Първоначалната идея беше с тези средства да се увеличи капиталът на държавното дружество "Автомагистрали", което да финансира инвестициите в пътищата. За отпускането на пари за строителство на пътища и магистрали настоява лидерът на ДПС Ахмед Доган.
"Ние виждаме нуждата от разходи за инфраструктура, но искаме да се уверим, че те се правят по най-ефективния начин и че се вписват в цялостния план на правителството за запазване на макроикономическата стабилност", подчерта Шиф.
Догодина правителството да бъде задължено да поддържа фискален резерв от минимум 2,5 млрд. лв. Това предложение на финансовото министерство бе разгледано от бюджетната комисия, информира СЕГА. Депутатите одобриха проект на левицата, който предвижда в закона за устройството на държавния бюджет да се опише какво представлява фискалният резерв и как трябва да се управлява.
По настояване на МВФ БНБ трябва да въведе четири мерки за затягане на кредитирането и на контрола върху банките. Това стана ясно вчера след края на поредната мисия на фонда у нас. До февруари централната банка ще разшири кредитния регистър, като впише в него всички раздадени заеми.
Сега на отчет се водят само кредитите в размер над 10 000 лв. Така банките ще могат да следят всеки кандидат за кредит дали има други заеми, в какъв размер са и обслужва ли ги редовно. "Не би трябвало това да затрудни получаването на кредити. Просто банките по-отблизо ще следят кой какви кредити е изтеглил и дали е рисков клиент", коментира управителят на БНБ Иван Искров.
Внасят брашно без мито от догодина, пише СЕГА. Земеделското министерство предлага от 1 януари до новата зърнена реколта да се разреши безмитен внос на брашно. Подобни облекчения се предвиждат също за вноса на царевица и на ечемик. Това обяви вчера зам.-министърът на земеделието Бойко Боев на организираната в БСК дискусия за зърнения проблем.
"Аз съм голям скептик по отношение на свалянето на митото на брашното. Подобни стъпки предприемат страни като Сомалия", коментира изпълнителният директор на Софийската стокова борса Христо Миленков. Сега в големите складове има около 382 000 т зърно, а Държавният резерв може да извади още 100 000 т.
"Голяма част от тази пшеница не е купувана на цени от 300 лв., а чрез фючърсни сделки още през август-септември. Всички обаче чакат по-високи цени и няма сила, която да ги застави да извадят зърното на пазара", коментира Боев.
Провал на преговорите за акциза на газа, пише СТАНДАРТ. Над 600 таксиметрови шофьори протестираха в София срещу по-високия акциз на пропан-бутана, който се въвежда от догодина. Това стана, след като браншовиците не постигнаха съгласие с финансовото министерство за намаляване на ставката.
Представители на бранша се срещнаха вчера рано сутринта с министър Милен Велчев. Но излязоха недоволни от срещата и обясниха, че разговорите ще продължат. Миналата седмица Велчев заяви, че акцизът ще бъде намален. Но таксиджиите настояват въобще да няма увеличение. Към 14 часа вчера 600 таксита и 25 газовоза започнаха протестното шествие в София, което се събра пред парламента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!