Ит тите ще имат 17-цифров ЕГН, съобщава "Дневник".
Новата система за вписване на недвижимите имоти в България ще гарантира по-голяма сигурност при сделките, защото ще има паспорт с данните на имота, а не само на собственика.
Така смята председателят на Районния съд в Балчик - единствения засега град, където започна успешното изграждане на модерния имотен регистър.
В системата всеки недвижим имот има 17-цифров идентификационен номер, който е неговият ЕГН, и своя партида, която съдържа пет пъти повече данни, отколкото са те при сегашния начин на вписване.
В партидата ще фигурират задължително освен вида, адреса, границите на имота и данните на собственика също и информацията за вещни права, ипотеки, възбрани, обезпечения и други заедно с номерата и датите на издаването им.
Над 50 фирми отчитат заплати от 1100 лв., пише още "Дневник".
Средният осигурителен доход в компаниите, които плащат най-високи заплати и вноски, достигна 1093 лв.
Това показват данните на Националния осигурителен институт (НОИ) за първото тримесечие на 2005 г. През миналата година осигурителният доход в тези компании беше 1001 лв.
Обобщените данни за дружествата, които според НОИ не укриват доходите и осигуровките на служителите си, са изготвени на базата на резултатите на 350 фирми, разпределени в седем групи от по 50 според заплатите и работните места.
Най-висок е размерът на осигуровките във фирмите с персонал до 15 човека, в групата работят общо 639 души.
"Бизнесът: Обществени поръчки се печелят с подкуп" е едно от заглавията в "Сега".
При 85% от обществените поръчки има корупция, сочат резултатите от анкета сред членовете на Българската стопанска камара (БСК).
70% от запитаните са заявили, че постоянно се сблъскват с корумпирани чиновници, коментира председателят на камарата Божидар Данев при представянето на новия регистър за обществени поръчки. В анкетата са участвали 250 фирми от различни отрасли, които най-често участват в процедури на обществени поръчки.
Проучването показва, че 20% от корупционните договорки се правят още при подготовката на поръчката, т.е. критериите се изготвят така, че да спечели конкретна фирма, 50% - по време на избора на изпълнител, а 30% - при изпълнението и контрола.
Най-много пари ще се влагат в енергетиката и водния отрасъл, обявява още "Сега".
Най-големи инвестиции през тази година се очакват в енергетиката и свързаните с водата отрасли - 53%, като очакваният ръст спрямо 2004 г. е около 16%.
Това сочат данните след анкета на Националния статистически институт (НСИ) за планове на промишлените предприятия за тази година, осъществена през втората половина на април.
На второ място по прогнозен обем на инвестициите са отраслите, произвеждащи стоки за междинно потребление (26%) - с ръст от 9%. Отраслите, произвеждащи хранителни продукти и напитки, са с 11% дял в очакваните инвестиции през годината, като се предвижда намаление спрямо 2004-та от 11,5%.
Напредва Бургас-Александруполис, пише още "Сега".
Фирмите, инициатори за изграждане на нефтопровода Бургас-Александруполис, се срещнаха в Бургас, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Експерти са направили оглед на мястото за изграждане на обща входна инфраструктура в акваторията на Бургаския залив. Гръцките компании, участници в проекта, са консорциум "ДЕП-Траки", руските "Стройтрансгаз", ТНК-"Бритиш петролиъм", "Роснефт", "Тантнефт" , "ЛУКойл", "Сибнефт", "Джипротрубопровод" и "Совкомфлот", съобщиха от МРРБ.
Седем български фирми регистрираха "Трансболкан ойл пайплайн" за участие в проекта. Държавата няма дял, но ще държи златна акция в дружеството.
На 27 май в София ще започне заседание на тристранния работен комитет по проекта за изграждане на нефтопровода. Това е първата официална среща на представителите на България, Русия и Гърция, след като подписаха меморандум за сътрудничество на 12 април т.г.
Връщат на министрите договора за "Тракия", съобщава "Стандарт".
Министрите трябва да вземат ново решение за концесията на магистрала "Тракия", след като Европейската инвестиционна банка не подкрепи сделката с португалските фирми.
Положителното становище на ЕИБ бе едно от трите условия на правителството, за да влезе в сила подписаният на 29 март договор. Причината е, че банката финансира със 100 млн. евро изграждането на два участъка от "Тракия".
От централата на ЕИБ в Люксембург заявиха миналата седмица, че банката не може да участва в проекта, защото концесионерът не е избран след търг по правилата на ЕС.
"Химимпорт" и "Каолин" фаворити за речния флот, информира още "Стандарт".
Софийската "Химимпорт" и "Каолин" от русенското с. Сеново предложиха най-високи оферти за 70% от капитала на параходство "Българско речно плаване" (БРП).
До крайния срок вчера, освен двете фирми предложение в Агенцията за приватизация подаде и "Топливо" АД от София.
13 162 443 евро предложи "Каолин"-Сеново за остатъчния държавен дял от БРП. Това прави по 21 евро на акция, каза председателят на тръжната комисия Стела Паунова.
Втора по размер на цената е офертата на "Химимпорт" - 22 млн. лв. (по 35,1 лв. на акция). Но офертата на софийската фирма бие офертата на "Каолин" по предложената 5-годишна инвестиционна програма - 25 млн. евро срещу 20 млн. евро.
Най-ниска е офертата на "Топливо" - 5,2 млн. евро и 10 млн. евро инвестиции. За сметка на това "Топливо" предлага увеличение на персонала на БРП до 783 души. За сравнение - "Каолин" обещава 750 работни места, а "Химимпорт" - 731 щата.
Бизнестемите в пресата днес, 26 май 2005 г.
Имотите ще имат 17-цифров ЕГН, съобщава "Дневник". Новата система за вписване на недвижимите имоти в България ще гарантира по-голяма сигурност при сделките, защото ще има паспорт с данните на имота, а не само на собственика. Така смята председателят на Районния съд в Балчик - единствения засега град, където започна успешното изграждане на модерния имотен регистър.
26 май 2005, 09:44
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!