"Дг говорът за членство - поглед отвътре" предлага "Дневник".
България подписва в понеделник договор за влизане в европейското семейство.
След седмици препирни около това кой да парафира акта София изпрати четирима свои представители на церемонията в Люксембург - президента Георги Първанов, премиера Симеон Сакскобургготски, външния министър Соломон Паси и министъра по европейските въпроси Меглена Кунева. Те ще сложат подписа си под най-обемистия досега документ.
Заедно с протокола, базиран на конституцията за Европа и приложенията към него, акта за присъединяване и приложенията му, заключителния акт, декларациите и приложената размяна на писма той е около хиляда страници, пълни с препратки към първичното и вторичното законодателство на съюза.
Фалшификатите на стоки стават все по-качествени, констатира още "Дневник".
Фалшифицираните маркови стоки в България все по-често са с много добро качество и по-скъпи, а някой път дори са смесени с оригинална продукция. Това е мнението на юриста от компанията "Адидас" Едуардо Касалс.
"Преди три години посетих пазара "Илиянци" в София и въпреки че пътувам много, реших, че това е най-ужасното място на света. Днес обаче ситуацията се е подобрила коренно", коментира експертът на международен семинар за защитата на правата върху интелектуалната собственост, който се състоя в София.
"Данъчната тежест в България и ЕС" е друго от заглавията в "Дневник".
Международни сравнения могат да се правят по много показатели за публичните финанси. От гледна точка на средата за правене на бизнес трябва да разгледаме както общата тежест на фиска, така и пределните ставки на преките данъци - тези, които пряко отнемат разполагаем доход от предприемачи и работници.
Тези, които взимат инвестиционни решения в глобален план, могат (и трябва) да избират накъде да насочват капитала. Те по необходимост разглеждат данъчната тежест в различните държави в сравнение.
Не е задължително това да са "чужди инвеститори" за България - вече имаме достатъчно свидетелства, че българските предприемачи избират да вложат капитала си в други страни, като част от обяснението се крие в тежестта на облагането.
Най-убедителното доказателство, че данъците играят роля при инвестиционните решения, беше рязката реакция на представителите на управляващите правителства в "социалните" страни на "старата" Европа. Франция, Германия и Швеция открито се обявиха срещу данъчната конкуренция на някои от новоприсъединилите се страни.
Европа ни дава коли без данък, обявява "Стандарт".
Часове преди да бъде подписан договорът на България за членство, Европа ни направи подарък. Масовите коли втора ръка вече ще се внасят без данък.
До 3000 лв. падат цените на най-търсените автомобили. Осемгодишен "Опел" над 100 к.с. вече ще струва у нас не 8000 лв., а максимум 6200 лв.
Причината е, че от 1 януари 2007 г. при внос на стари коли от ЕС вече няма да се начислява ДДС. Договорът за членството ни в съюза се подписва тържествено днес в Люксембург.
Симеон носи три писалки, за да парафира документа. Участието на президента Първанов на церемонията в Люксембург е под въпрос заради досадна грешка в договора. Първанов трябва да сложи подписа си под текста "За правителството на България".
Адвокатските услуги с 18% ДДС от 2007 г., обявява "Стандарт".
ДДС от 18% ще се плаща за адвокатските услуги от 1 януари 2007 г.
Това предвижда новият Закон за ДДС, подготвен от данъчната администрация. Сега адвокатските услуги не се облагат с ДДС. Въвеждането на налога е едно от изискванията за членството ни в ЕС, коментираха експерти.
До 1 януари 2007 г. да се запази сегашната ставка на ДДС от 20%, предвижда проектът. След това налогът да бъде намален на 18%, предлагат експертите.
С влизането ни в ЕС ДДС ще се плаща и върху продажбите на билети за спортни състезания. Налог ще се дължи и върху хлебното зърно, което земеделските кооперации дават на своите членове. ДДС ще се плаща и върху учебниците, предвижда проектът.
Бързите печалби от борсата с данък, съобщава още "Стандарт".
Данък ще плащат хората върху реализираните бързи печалби от търговия с акции на фондовата борса. Това предвижда новият закон за облагане доходите на физическите лица, подготвен от данъчната администрация.
Данък да не се плаща, ако между покупката и продажбата на акциите на борсата е минала повече от година, предвижда проектът. Така, ако човек си купи книжа и след няколко седмици или месеци ги продаде на по-висока цена, ще трябва да плати данък върху спечелените пари.
Бизнестемите в пресата днес, 25 април 2005 г.
Европа ни дава коли без данък, обявява "Стандарт". Часове преди да бъде подписан договорът на България за членство, Европа ни направи подарък. Масовите коли втора ръка вече ще се внасят без данък. До 3000 лв. падат цените на най-търсените автомобили. Осемгодишен "Опел" над 100 к.с. вече ще струва у нас не 8000 лв., а максимум 6200 лв.
25 април 2005, 10:08
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!