Недостигът на ток в Сърбия и Македония е осезаем и в момента НЕК строи далекопровод с мощност 400 киловолта до Скопие, който ще продължава с мощност 220 киловолта до Албания. Тези факти обясняват интереса към внос от България.
Минути преди заседанието на ОПЕК вчера във Виена президентът на организацията Абдула ал Атия заяви, че не е внасяно предложение за намаляване на официалната производствена квота на картела, която е в размер на 24,5 млн. б/д. Това означава, че картелът ще трябва да засили дисциплината и да ограничи добивите си с 1,6 млн. б/д. Целта на производителите е да избегнат срив на цените под 22-28 долара за барел преди връщането на Ирак на пазара. Експертите обаче смятат, че както обикновено организацията едва ли ще се справи с тази задача, поради което цените на борсата вчера в Лондон останаха под 25 долара за барел.
Външнотърговското салдо за първите два месеца на годината е отрицателно и е -197,4 млн. долара, съобщи вчера НСИ. За същия период на м. г. външнотърговското ни салдо е било -157,7 млн. долара. Износът за двата месеца на т. г. е за 1072,6 млн. долара. В сравнение с първите два месеца на м. г. износът има увеличение с 35,3%. Преди година през януари и февруари той е бил 792,5 млн. лв.
Нараснал е износът ни за САЩ от 27 на 66,3 млн. долара, за Румъния от 27,9 на 32,2 млн. долара, за Китай от 0,5 на 7,3 млн. долара, за Германия от 77,9 на 118,4 млн. долара. Увеличението на износа за страните от ЕС е с 36,8%. Повече стоки сме изнесли за Белгия, Австрия, Германия, Нидерландия, Италия, Франция.
"Юнионбанк" е реализирала нетна печалба в размер на 4 млн. лв. за 2002 г., стана ясно след проведеното общо събрание на финансовата институция в четвъртък, информира "Дневник". Акционерите й решиха целия финансов резултат да бъде отнесен към фонд "Резервен", с което да се увеличи капиталовата база на банката. Постигнатата от мениджмънта й рентабилност на активите за 2002 г. е 2,5% при 1,83% за цялата банкова система.
Кредитният портфейл достига в края на 2002 г. 66 млн. лв., което означава 41,1% от активите на институцията. Този показател е точно колкото средния за банковия сектор през 2002 г. Според зам.-председателя на управителния съвет и изпълнителен директор Анна Аспарухова в момента кредитите, отпуснати от "Юнионбанк", съставляват около 50% от балансовото число, като плановете са да се достигне плавно до 70%.
За разлика от други периоди бургаската петролна рафинерия "Лукойл Нефтохим" предаде в срок тримесечния си отчет до Комисията за финансов надзор и фондовата борса, пише още ежедневникът. Загубата на дружеството за периода януари-март 2003 г. е 5 000 лв., като с това натрупаният отрицателен резултат достига 384,961 млн. лв. Дългосрочните задължения на компанията са за 103 млн. лв., по-голямата част от които са към държавата.
Изплащането на дълга към бившия Държавен фонд за реконструкция и развитие за 55,2 млн. лв. е силно отложено във времето, като първите вноски ще се направят през 2014 г. До 2010 г. ще се връща и заемът от Министерството на околната среда и водите за 24,5 млн. лв., като първите 3,5 млн. лв. ще се изплатят още тази година. Основната част от краткосрочните задължения на "Лукойл Нефтохим", чийто обем е 560 млн. лв. (при 496 млн. лв. три месеца по-рано), са към дружества на руския собственик на рафинерията.
Дружеството "Бургаски корабостроителници" ще изгради ферибот за превоз на пътници и товари по поръчка на литовското държавно предприятие "Смилтинев Перкела". Съоръжението ще е с дължина 62 метра и широчина 14, а цената му е 2,3 млн. евро. Това съобщи за "Дневник" изпълнителният директор на дружеството Димитър Кимрянов. Той обясни, че фериботът ще може да превозва до 1500 пътници и 45 автомобила. Новият ферибот трябва да бъде готов за девет месеца, като строежът му ще започне в средата на май, каза още Кимрянов.
За изграждането на плавателното съоръжение ще бъдат ангажирани всичките 775 служители на корабостроителницата. Освен това в момента заводът търси допълнителни работници - заварчици и корпусници, които ще бъдат ангажирани временно. Последната поръчка на "Бургаски корабостроителници" АД беше ферибот за Белослав преди две години. Този за Литва ще е същата модификация, но по-голям и по-мощен, поясни Кимрянов.
"Акциите от "Булгартабак холдинг", купени на фондовата борса между 12 май и 6 юни, могат да донесат на притежателите по 1,50 лв. дивидент, съобщава днес вестник "Сега". "Това ще стане, ако акционерите гласуват на общото събрание част от печалбата да се разпредели като дивидент", обяви шефът на "Булброкърс" Иван Ненков. Цигареният холдинг все още е държавен, затова принципалът - Министерството на икономиката, има решаващата дума. При среща с представители на консорциума, който ще продава 12,8% от акциите на "Булгартабак" на борсата, министър Николай Василев е потвърдил вероятността да се раздаде дивидент.
"Предпочетеният купувач за банка ДСК ще бъде обявен след празниците", съобщиха от финансовото министерство. Очакваше се Банковата консолидационна компания да съобщи избрания кандидат днес, но от ведомството са решили да забавят решението заради почивните дни. На 10 април оферти подадоха унгарската ОТП и австрийската "Ерсте банк". Те предложиха съответно 311 млн. евро и 293 млн. евро.
Веднага след пълното спиране на парното отопление фирмите за топлинно счетоводство ще тръгнат да засичат уредите. Това вероятно ще почне веднага след почивните дни. Тази процедура ще трае до края на май, а до края на юни гражданите ще могат да разполагат с изравнителните сметки. През юли ще могат да се правят рекламации, а от началото на август топлофикациите ще почнат да изплащат надвзетите суми или да събират недоплатените.
От днес "ЛУКойл-България" намалява цените на всички горива, предлагани на бензиностанциите от веригата "ЛУКойл". През следващите две седмици бензините А-92, А-95 и А-98 и дизеловото гориво ще се продават на цени, по-ниски средно с 5% от досегашните. Кампанията се провежда под мотото "Всеки ден е Великден с "ЛУКойл". Веригата "ЛУКойл" е най-бързо развиващата се мрежа бензиностанции в България. В момента тя включва 85 обекта, разположени на всички основни пътни артерии и в 49 населени места в страната.
Кметовете ще имат право да събират местните данъци и такси, пише "Стандарт". По тяхно желание главният данъчен директор ще може да възлага това на градоначалниците или на упълномощени от тях служители на общинската администрация, реши Народното събрание. Вчера депутатите приеха на второ четене промените в Данъчния процесуален кодекс. По искане на главния данъчен директор митничарите ще са задължени да предоставят информация за вносни, износни или транзитни операции на фирмите. Те ще дават и данни от съпровождащите стоката фактури, информация за платените данъци, администрирани от митническите органи, както и информация за нарушения на митническото и валутното законодателство.
Министърът на финансите да публикува в бюлетина на финансовото министерство и на страницата на Данъчната администрация в Интернет практиката по прилагането на данъчното законодателство, приеха народните представители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!