Веднага след процедурата представителят на "Консорциум Метатабак" (зад който стои изгоненият от България Майкъл Чорни) Георги Тасев обяви, че компанията възнамерява да се откаже от сделката, информира още "Дневник". Според него кандидатите не са получили реален отговор и пълни гаранции от правителството за руските претенции към имоти на "Булгартабак". Вчера сутринта Тасев е внесъл писмо в АП, с което "Метатабак" настоява за удължаване на срока за подаване на окончателните оферти до изясняването на проблемите с руските претенции.
Напрежението в агенцията започна да расте още от 13 часа, когато пристигна вицепремиерът Николай Василев, а след него и земеделският министър Мехмед Дикме. Предвидената за събитието зала се оказа тясна, за да побере присъстващите журналисти, гости и служители на агенцията. След внасянето на офертите настъпи и очакван при такива случаи хаос. Залата не беше озвучена и трудно се разбираше какво точно се опитват да обяснят от комисията, която трябваше да отвори и обяви офертите. За по-нагледно представяне на офертите беше монтиран и екран, от който трябваше да стане ясно кой колко дава за "Булгартабак", разказва "Дневник".
"Сега" излиза със заглавие "Дръжте пенсиите ниски, уволнявайте родилките". Пенсиите да се индексират само с процента на инфлацията и със скромен процент отгоре. Отпуската по майчинство да бъде само 1 година и работното място на родилката да не се пази. Това са част от съветите, които дава Световната банка на българското правителство в поверителен доклад. Експерти на обединение "Промяна" вчера разкриха част от съдържанието на 250-страничния документ, писан през май. Защо той се крие от обществеността, попита Димитър Диманов и поиска дискусия по предложените мерки.
Процедурата беше прозрачна, обяснява пред "Сега" шефът на АП Апостол Апостолов. Най-важно е цялата общественост да разбере и да приеме, че процедурата е в съзвучие с прокламираната концепция за прозрачност и справедливост и действително най-добрите ще победят, обяснява той по повод сделката за "Булгартабак".
След седмица ще глобяват фирмите без ДДС-сметка, напомня още вестникът. Над 80% от регистрираните по ДДС фирми вече са си открили специални банкови сметки по налога, съобщиха вчера от Главна данъчна дирекция (ГДД). Досега администрацията е издала 55 059 разрешения за откриване на ДДС-сметки. Исканията на още 136 дружества чакат за разглеждане. От ГДД припомнят, че до 1 август всички регистрирани по ДДС субекти задължително трябва да имат такава банкова сметка. Ако сметката не се открие в предвидения срок, данъчните ще налагат глоба или имуществена санкция от 250 до 2500 лв.
Плащаме водата според качеството, пише "Стандарт". Цените на питейната вода ще зависят от качеството й, финансовото състояние на ВиК-дружествата и размера на инвестициите, които се предвиждат. Това гласи стратегията за развитие на водния сектор на България през следващите години. Документът беше одобрен вчера на заседание на министрите и ръководствата на парламентарните групи на НДСВ и ДПС. Цените на водата ще се определят от Национален воден регулатор, който ще бъде независим орган, обясни вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Костадин Паскалев. Регулаторът трябва да започне да действа през следващата година. Той ще има право да отхвърля предложения за инвестиции, ако те водят до рязко поскъпване на водата. Интерес за концесиониране има почти към всички дружества в страната, заяви още Костадин Паскалев.
Банк Аустрия одобри договора за Биохим, информира "Пари" и допълва, че Банк Аустрия разширява присъствието си в България. Три месеца след като кредитната институция откри своя дъщерна банка у нас (ХВБ Банк България), тя ще стане и собственик на 99,96% от Биохим - четвъртата по големина банка в страната. Надзорният съвет на Банк Аустрия одобри проектодоговора за покупката на Биохим, потвърдили пред вестника от централата на банката. Подписването на договора ще стане в петък и за него в страната ще пристигне Герхард Ранда, председател на управителния съвет на Банк Аустрия.
От Виена не съобщават детайли по договора, позовавайки се на споразумението за конфиденциалност с БКК. Българската страна намекна, че цената на сделката ще е една от приятните изненади на договора. Минимално изискваната цена от БКК е 95 млн. лв. Приватизацията на Биохим е едно от изискванията на МВФ по двегодишното стендбай споразумение, което правителството трябваше да изпълни до края на септември тази година, припомня "Пари".
Търговията с компенсаторни книжа на борсата се отлага, пише още бизнесвсекидневникът и допълва, че търговията не беше подновена вчера въпреки законовия срок. Компенсаторните записи и поименните компенсационни бонове трябваше да излязат на фондовата борса не по-късно от 40 дни след спирането на търговията им на 20 юни, когато влезе в сила Законът за сделките с компенсаторни инструменти. Причината е в двете непубликувани наредби към закона - без тях издателите на подобни книжа /областни управи, министерства и поземлени комисии/ нямат правно основание да прехвърлят своите регистри в Централния депозитар, който ще организира т. нар. Единен регистър. А без въвеждането на реституционните книжа като безналични в този регистър те просто не може да бъдат търгувани на борсата. Според наблюдатели на процеса стартирането на борсовата търговия с компенсаторки няма да стане по-рано от началото на септември. Засега никой не може да отговори защо се бави публикуването на двете наредби, въпреки че те бяха приети от Министерския съвет още на 4 юли. На същата дата беше приет от правителството и списъкът с държавни акции от общо 1073 дружества, които ще бъдат предлагани през тази година за приватизация срещу непарични платежни средства. Засега и той не е публикуван официално, обяснява "Пари".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!