Доходите на физическите лица, които не извършват патентни дейности, се облагат с прогресивен данък, определен по таблицата, представена в чл. 35 от Закона за облагане доходите на физическите лица, пише още изданието. Технологията, по която се определя данъчният размер, е предмет на сметката за изплатени суми, която се обнародва ежегодно със заповед на министъра на финансите. Характерна особеност за доходите на физическите лица е, че авансовото им облагане започва, след като доходите на съответното лице от всички източници (при приспадане на предвидените в ЗОДФЛ намаления) надвишат годишния необлагаем доход. Размерът на авансово дължимия данък е 20%.
Международният валутен фонд отложи четвъртия транш от заема за Румъния, съобщи в."Файненшъл таймс", цитиран от "Дневник". Изданието уточнява, че институцията е аргументирала решението си с очакваното финализиране на приватизацията в публичния сектор. По всяка вероятност преводите по заема за $383 млн. по стендбай споразумението между МВФ и Букурещ ще бъдат подновени в началото на следващата година.
Представителят на МВФ за Румъния Невин Мейтс уточни, че като цяло кредитната организация е доволна от макроикономическата рамка и допълни, че отлагането е шанс за правителството да поднови процедурата по приватизация на най-голямата си финансова институция - Румънската търговска банка. По силата на споразумението с МВФ, Румъния трябва да продаде 51,8% от банката на стратегически инвеститор, 10 на сто - на Европейската банка за възстановяване и развитие и Световната банка, и 8% на служителите.
Делът на сивата икономика продължава да расте, съобщи вчера председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. Увеличението на паричния оборот в сивата икономика е с 29% за 2001 г. спрямо предходната, информира "Пари". Камарата представи свой собствен индекс за състоянието на бизнесклимата у нас.
Според него икономическата среда, в която работят фирмите, остава нестабилно, има леко подобрение към края на 2001 г. и през първата половина на 2002 г., но не е започнало осезаемо и трайно положително развитие. За първото тримесечие на т. г. има леко подобрение на условията за правене на бизнес, като индексът е с положителен прираст - 103.5.
Извънредно общо събрание на акционерите насрочи за 18 ноември т. г. от 11 часа в София Съветът на директорите на "Булгартабак холдинг АД", пише още финансовият ежедневник. Обявата е публикувана в бр. 97 на ДВ от 15 октомври. В дневния ред е записана една единствена точка - промени в състава на съвета на директорите на дружеството. В 6-членния екип сега са Румен Порожанов - председател, Калоян Нинов - зам.-министър на икономиката, Валентин Груев от МИ, Митхат Метин от СИБАНК и коалиционния партньор ДПС, Георги Попов и Георги Костов - изп. директор на холдинга.
Съобщението за свикване на извънредно общо събрание е повече от изненадващо. Според отлично информиран източник от тютюневия холдинг, от миналата седмица вече било известно, че Върховният административен съд (ВАС) пуска изпълнението на решението на Агенцията за приватизация от 23 август т. г., с което консорциумът "Тобако Кепитъл Партнърс" и "Клар Инис" беше обявен за победител в публичния конкурс за продажба на 80% от капитала на "Булгартабак". Решението на ВАС щяло да бъде оповестено изцяло в близките дни.
В софийския градски съд ще се гледа делото, заведено от дъщерните фирми на "Зееви холдинг Зет Би Ай" и "Болкан Еърлайнс холдинг Би Ви" срещу Съюза на летците от гражданската авиация и 98 пилоти, съобщава "Пари". Делото трябваше да влезе в съда още на 22 септември и той да реши дали фирмите на Зееви са кредитирали "Балкан", но се отложи.
През септември 2001 г. летците оспориха вземанията на двете фирми в размер на 49,5 млн. лв. и съдът ги изключи от списъка на кредиторите. Тогава обаче юридическата институция не получи доказателство, че документите за спорния кредит отговарят на европейското законодателство и това даде повод за ново дело този път с обратен знак.
Зееви холдинг продължава да е собственик на "Балкан" със 75% от акциите. Очакваше се, че Гад Зееви, който по думите на пресаташето на "Балкан" Виктор Меламед е под домашен арест в Израел, ще оттегли иска си срещу България в Парижкия арбитражен съд, но това не стана. Собственикът на националния превозвач не е внесъл още необходимите съдебни такси в размер на 650 хил. долара и делото втора година е висящо. То, според транспортния министър Пламен Петров, не може да повлияе върху решаването на казуса "Балкан" на 29 октомври.
България е уникална страна. От 2,2 млн. работещи едва 1 млн. плащат данък общ доход, защото останалите декларират доходи под необлагаемия минимум, съобщи вчера зам. финансовият министър Гати Ал Джебури, цитиран от вестник "Сега". Той направи сравнение с Англия, където 10-15% от населението има доходи под необлагаемия минимум. Също такъв процент са хората с най-високи доходи, а 55-60% са в предпоследната и най-високата част на скалата за облагане. В България в момента не се облага дори средната класа, обяви зам.-министърът.
Така той илюстрира липсата на база в България за въвеждане на семейно подоходно облагане. Според него от подобна мярка би се възползвала онази част от населението, която има най-високи доходи. "А ние искаме да стимулираме най-бедните", обясни Ал Джебури.
Агенцията за приватизация обяви конкурс за посредник при пласирането на миноритарни пакети акции от 9 дружества на Българска фондова борса-София срещу компенсаторки. Кандидатите ще трябва да продадат 11,24% от "Златни пясъци", 38,029% от "Явор", 1,3% от "Деспред", 3,858% от "Китка", Нови пазар, 2,014% от "Интериор", Елена, 6,59% от "Електрометал", Пазарджик, 2,5% от "Метален амбалаж", Генерал Тошево, 2,01% от "Вега", Плевен, и 0,052% от "Фазерлес", Силистра. Цената на конкурсната документация е 300 лв. и се продава до 1 ноември 2002 г. Оферти се чакат до 14 ч. на 1 ноември. Депозитът за участие е 1000 лв.
Заседанията на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) след 1 януари 2003 г. ще станат публични, съобщи председателят на комисията Константин Шушулов. Това предвижда проектът за нов енергиен закон, който се пише в момента, уточни той. Всеки месец ДКЕР ще обявява датите и часовете на редовните си заседания заедно с дневния им ред, допълва "Сега". Желаещите граждани и журналисти ще могат да присъстват и дори да задават въпроси, каза Шушулов.
Комисията за енергийно регулиране бе създадена през 1999 г. и се занимава с определянето на енергийните цени и издаването на лицензи и разрешителни в енергетиката, но досега не допускаше външни лица на заседанията си. След влизането в сила на новия закон комисията ще увеличи щата си и ще създаде специален отдел за обработка на оплакванията на граждани. Те ще могат да ползват специален телефон, пощенска кутия и сайта на комисията в Интернет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!