Енергетиката се плъзна по низходяща спирала, пише още вестникът. Реформата в отрасъла тръгна по сбъркан модел още по времето на Иван Шиляшки, така и продължава, твърди "Банкеръ" в анализ и изброява повтарящите се грешни ходове, като предупреждава, че ефектът от тях ще е силно негативен.
Несъстоятелността скара икономисти и юристи, информира още "Банкеръ". Предложените от икономическото министерство радикални промени в Търговския закон срещат решителната съпротива на съдебната власт, коментира седмичникът и търси отговор на въпроса ще устоят ли магистратите и правосъдният министър Антон Станков на натиска за промяна на статуквото в българското правораздаване.
Държавата продава минимум 80% от акциите на Банка ДСК, пише още "Банкеръ". До 1 юли съветът на директорите на Банковата консолидационна компания (БКК) ще трябва да избере от един до трима от 12-те кандидати, с които да продължи преговорите за консултант по приватизацията на "Банка ДСК". "Предполагам, че от 12-те оферти ще има няколко равностойни добри предложения и най-вероятно ще трябва да водим паралелни преговори не с един, а с трима кандидати. Но до края на юли ще трябва да подпишем договора с избрания от нас консултант", заявява изпълнителната директорка на БКК Нели Кордовска.
Изгубили сме над $ 600 000 от транзита на румънски ток, разкрива "Сега". Националната електрическа компания (НЕК) е изгубила минимум 500 000 долара от транзита на румънски ток за Гърция, е признал вчера главният изпълнителен директор на НЕК Васил Анастасов. "Таксата, която реално трябваше да бъде платена за количеството от 396 млн. киловатчаса (за които имаме доказателства, че са минали през България) е 1,7 долара за един мегаватчас. Това прави над 500 000 долара пропуснати ползи", съобщи Анастасов. Точната сума на практика прехвърля 600 000 долара.
3,2% е икономическият растеж за първите три месеца, цитира "Сега" обявените вчера данни от националната статистика. Произведеният брутен вътрешен продукт е 6.921 млрд. лв., или 3,101 млрд. долара. На човек от населението се падат по 870 лв., или 390 долара. Реализираният растеж обаче е значително по-скромен спрямо същия период на предходните две години. През първото тримесечие на 2001 г. са отчетени 4%, а през 2000 г. - 5,1%.
Четирима внесоха пари за "Булгартабак", съобщава още "Сега". Агенцията за приватизация обяви, че по сметките й са постъпили четири депозита от 5 млн. лв. за участие в заключителния етап на приватизацията на "Булгартабак". Продължават "Табако холдинг" (Виена), банка "Регионална перспектива" (Москва), "Табако кепитал партнърс" (София) и "Метатабак" (София). Унгарската "Ви.Табак" се отказа.
Запитани защо срокът за депозити беше 14 юни, а имената на фирмите бяха обявени едва вчера, от АП обясниха, че е предвиден срок от 5 работни дни за осъществяване на банковия превод, допълва вестникът.
Пактът подкрепя кандидатурата ни за регионален енергиен център, пише "Сега". Енергийният министър Милко Ковачев представи кандидатурата на България за регионален център за енергийна политика в Югоизточна Европа. Това стана на срещата на работна маса 2 на Пакта за стабилност в хотел "Хилтън" вчера. Координаторът на пакта за България Владимир Филипов заяви, че дори Чехия, която е имала претенции да бъде такъв център, е подкрепила кандидатурата на страната ни и е отпуснала безвъзмездна помощ от 1 млн. евро за създаването му. "Пактът подкрепя идеята, но конкретните действия трябва да се предприемат от правителствата в региона", заяви съпредседателят на работната маса Фабрицио Сакомани.
"Стандарт" цитира думите на Стив Форбс: "МВФ ви пречи". Единствено драстичното намаляване на данъците и опростяването на данъчната система може да гарантира на България успешна реформа, заяви американският магнат Стийв Форбс на деловия обяд с членовете на бизнесклуб "Възраждане" и представители на водещи български компании и медии в "Шератон" вчера. Форбс препоръча на българското правителство да прави радикални реформи, за да подобри бизнесклимата и стандарта на страната. МВФ не винаги помага, а често пречи на развитието, заяви мултимилионерът.
GSM-ите дръпнаха напред икономиката, съобщава още "Стандарт". Увеличеният брой на абонатите на мобилните оператори дърпа напред цялата икономика, показват данните на Националният статистически институт (НСИ). Ръстът в услугите от януари до март е 6,6%, а в частния сектор на отрасъл "Съобщения" - над 70%. През миналата година абонатите на GSM-операторите бяха 750 000, а за първото тримесечие на тази година са над 1,3 млн., обяви вчера Тодор Тодоров, началник-отдел в НСИ.