Държавният резерв търси начин да внесе евтино зърно, съобщава още "Дневник". Държавният резерв договаря внос на хлебно зърно и вече има предложени доста оферти от компании, заяви главният директор на институцията Васил Цоконов. В момента се работи по сделка, която е на нива 130-160 долара за тон, обяви той.
Според него зърното може да дойде главно от САЩ, малко от Аржентина, а от Казахстан вече е невъзможно, тъй като продукцията значително е поскъпнала. Внос ще се прави, за да се успокои пазарът, въпреки че има достатъчно количества в резерва, твърди Цоконов. В момента няма предлагане и затова цените на зърното, брашното и хляба растат. Тазгодишната реколта в България беше слаба и производителите в момента изчакват по-високи цени. Главният изпълнителен директор на Софийската стокова борса (ССБ) Васил Симов смята, че количествата могат да се вкарат през февруари-март следващата година. Тогава щяло да се разбере дали има недостиг на пшеница у нас.
Гигант от САЩ се прицели в местната инфраструктура, обявява още "Дневник". Американската "Флуор корпорейшън", чиято дъщерна фирма изгражда новото посолство на САЩ в София, заяви в сряда интереса си към участие в строеж на инфраструктурата в България, включително и на тази около евентуални американски военни бази. Старши вицепрезидентът на правителствената група към компанията Кенет Смит представи в столицата дейността й, в която влизат логистичната подкрепа на американската армия в чужбина, поддръжка на военни бази и свързано с тях строителство.
Според Смит интересът към България засяга сухопътния, железопътния и въздушния транспорт, енергийни проекти, телекомуникации, жилищна инфраструктура около бъдещите военни бази на САЩ и сигурността, както и приватизацията. Това са възможности за компании като моята, но и за местните фирми, заяви той. Смит посочи, че "Флуор" възстановява електропреносната мрежа на Ирак и търси български партньори за този проект, в който само за първата година са отделени 102 млн. долара.
Отпор срещу стратегията за продажба на "Булгартабак" съдира "Сега". Предлаганата от правителството стратегия за раздържавяване на "Булгартабак холдинг" нарушава Закона за приватизация и създава предпоставки за нови съдебни саги. Около това становище се обединиха представители на Коалиция за България и ОДС по време на дебатите в икономическата комисия вчера. Според Петър Жотев (ОДС) и Петър Димитров (БСП) липсва яснота относно социалните ангажименти на бъдещите собственици както и кой ще контролира продажбите, кой ще носи отговорност. "Некоректно е продажбата да се сравнява с банковата приватизация, която беше подготвяна 3-4 г. и не беше съпътствана със социални проблеми", коментира бившият вицепремиер Жотев.
Депутати искат проверка на резерва, информира още "Сега". Ситуацията в момента може да се определи като криза, тъй като в зърнено-хлебния баланс има дупка между 400 000 и 600 000 т. "Има дефицит и точно той определя скока на цените на хляба", обяви бившият земеделски министър Венцислав Върбанов. Той и депутати от БЗНС-Народен съюз и от ОДС възнамеряват да внесат предложение в Народното събрание да се състави анкетна комисия, която да провери състоянието на Държавния резерв. Целта е да се знае има ли зърно, колко е и дали е достатъчно за изхранване на населението.
"Най-лесно е да се каже, че информацията не може да бъде изнесена, тъй като Законът за класифицираната информация го забранява", коментира Върбанов на национална дискусия на КНСБ за хлебопроизводството в България.
Велчев свали данъците, радва се "Стандарт". По-ниски данъци ще плащаме от 2004 г., обяви финансовият министър Милен Велчев. Размерът на доходите, които не се облагат, се вдига от сегашните 110 на 120 лв. От 15 на 12 на сто се намалява ставката, ако вземаме между 120 и 150 лева месечно. Така всеки работещ ще даде на държавата с 28,80 лева по-малко отколкото през тази година.
80% от заплатата, а не 50% ще се изплащат за първите пет дни болнични, съобщи още Милен Велчев. Акцизът за пропан-бутана ще се вдигне с по-малко от първоначално обявеното. Така автогазът няма да поскъпне до 85 ст.
Внасяме пшеница след Нова година, пише още "Стандарт". България ще внесе зърно между 5 и 10 януари догодина. Това каза шефът на "Държавен резерв" Васил Цоконов. Ще търсим цена между 130 и 160 долара за тон, посочи той. Цоконов отказа да назове количество и страната доставчик. Вероятно става дума за внос от САЩ. В момента Щатите, Аржентина и Австралия са единствените страни, които предлагат пшеница. Казахстан, откъдето правителството искаше да внесе преди два месеца, вече няма свободни количества.
Съседи правят комуни за по-евтино парно, обяснява още "Стандарт". Абонатите на парно в една сграда ще могат да учредяват асоциация, с която "Топлофикация" да сключва договор. Така хората ще плащат за топлото на по-ниски цени. Това предвиждат текстове от законопроекта за енергетиката, които бяха приети от парламента. Ако дори един от съседите се откаже от асоциацията, договорът с дружеството ще се разваля, пише в закона. Асоциацията ще се регистрира като юридическо лице с нестопанска цел. Всеки член в нея ще плаща вноски.
Сред правомощията на управителя на асоциацията, който ще бъде избиран от общо събрание, е разпореждане с имуществото на асоциацията, подготвяне на проект за бюджет и отчет за дейността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!