Министерството на финансите (МФ) било ощетено с над 25 млн. лв. от сключени през 2001 г. договори за ремонт и реконструкция на сгради на негови поделения. Това обяви главният секретар на ведомството Тенчо Попов на специална пресконференция вчера, информира "Дневник". Офертните цени, с които компаниите са спечелили поръчката, по-късно при подписването на договорите били многократно увеличени според Попов, въпреки че това може да става най-много с 20%. Нарушен бил Законът за обществените поръчки.
Общините искат да участват в преговорите с ЕС, съобщава още "Дневник". Местната власт е изключена от преговорите по присъединяването на България към Европейския съюз (ЕС), а трябва да участва, защото това я засяга. Това обяви членът на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и кмет на Добрич Лъчезар Росенов, който отговаря за международното сътрудничество на сдружението. Той ще изнесе петминутна реч за готовността на българската местна власт за присъединяването към Европа на 45-та пленарна сесия на Комитета на регионите към ЕС, която започва на 3 юли в Брюксел.
Чакаме инвестиции от иранска петролна компания, пише от своя страна "Пари". Възможните инвестиции са по-скоро от страна на иранска петролна компания, отколкото от арабска, отговорил премиерът Симеон Сакскобургготски отговори на въпрос на вестника относно проведените разговори в Кран Монтана и за евентуалните договорени инвестиции. Министър-председателят не посочи дали има предвид компанията "Петро Парс". По време на икономическия форум премиерът е провел десетки неформални разговори за привличане на инвеститори у нас. На въпрос на вестника дали по време на срещата си с монголския президент е била засегната темата за възстановяване на смесеното българо-монголско предприятие за злато, Симеон Сакскобургготски заяви, че двамата са били единодушни, че трябва да се активизират отношенията между двете страни. Премиерът не отрече, че и този въпрос е обсъждан.
Работодатели предлагат помирение на синдикатите за Кодекса на труда, съобщава още "Пари". До две седмици четирите бизнесорганизации, изготвили общо становище за промени в Кодекса на труда - СРБ, БСК, БТПП и БИБА, ще отговорят на всички въпроси и проблеми, свързани с тях. Дотогава предложенията ще бъдат изпратени и на синдикатите в лицето на КНСБ, Подкрепа и Промяна, от които също се очакват становища за промени. Твърде вероятно е представянето на позициите да стане на съвместен брифинг на работодатели и синдикати, ще отправим покана към тях, съобщил за изданието шефът на Съюза на работодателите в България Васил Василев. Досега работодатели и синдикати водеха остър задочен спор в медиите, припомня "Пари". Друг вариант бил работодателите да получат официалното профсъюзно становище, което да огласят.
Няма данни еврокомисията да е променила отношението си към АЕЦ-Козлодуй, пише още бизнесвсекидневникът. В писмо до европейските институции, писано отдавна, се обяснява българската позиция за безопасността на АЕЦ Козлодуй, съобщи президентът Георги Първанов във Варна. Той бил доволен, че огласяването на писмото съвпада с изразената от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и регулаторния орган позиция за продължаване на живота на III и IV блок. Положителната оценка за реакторите на АЕЦ-Козлодуй, дадена от мисията на МААЕ в края на миналата седмица, е много предпазлива и не засяга т.нар. "дизайн на безопасността+, който всъщност е тревогата на Европейската комисия, каза пред БНР министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. По думите й тя няма никакви данни, че някоя от страните членки на Европейския съюз или ЕК е променила позицията си към АЕЦ. Според министър Кунева много ясно и точно работната група по глава "Енергетика" и правителството трябва да проучат примера на Литва, която наскоро прие условието на ЕК.
Шест вида бележки за тока от август, пише "Сега". От август тази година електроразпределителните дружества почват да издават шест вида фактури за абонатите си, цитира вестникът вчерашното съобщение от Държавната комисия по енергийно регулиране (ДКЕР). Това е разпореждане на комисията от края на миналата седмица и вчера столичното електроразпределение показа за първи път новите бележки. Те са по-големи и в тях има два реда повече заради новите тарифи. За първи път абонатите ще видят новите бележки през август, тъй като започналото вчера засичане на електромерите и новите сметки, които ще се пуснат по касите от 8 юли, са за тока по досегашните цени. Вече има две цени за тока: до 75 киловатчаса месечно той струва по 9,8 стотинки, а над 75 киловатчаса - по 12,69 стотинки. Затова първият ред в новите сметки е за т.нар. "ток от първо стъпало", а по-долният - за тока с нова цена.
Кандидатите за "Булгартабак" обявиха партньорите си, съобщава още "Сега". В 17,30 ч. снощи изтече срокът, в който четиримата кандидати да купят 80% от "Булгартабак холдинг" трябваше да заявят намеренията си да привличат други фирми като партньори в консорциуми. Днес икономическият министър Николай Василев и земеделският Мехмед Дикме ще оповестят намеренията на кандидатите и предстоящото развитие на приватизационната процедура. Досега само руската банка "Регионална перспектива" (БРП) оповести партньора си за следващата фаза. Избраникът й е руският дистрибутор на цигари "Маркет-Форт". Учредено е акционерно дружество "Консорциум росбулгартабак", чиято регистрация е на адреса на пълномощника на банката в София - адвокат Тихомир Трендафилов. "Регионална перспектива" влезе в конкурса за тютюневия холдинг под името банка "Одинцово". Междувременно излезе регистрацията на новото название и новия много по-голям капитал. Президентът й Евгений Фролов заяви преди време, че партньор при сделката за холдинга ще бъде голям дистрибутор на цигари, но спести кой е той, припомня "Сега".
Държавата продадена за 1,7 млрд. лева, алармира "Стандарт". Само 1,7 млрд. лв. са паричните постъпления от приватизацията за периода 1993-2001 г. Това сочат данните от доклада на подкомисията по следприватизационен контрол към икономическата комисия на парламента. Държавната собственост е била оценена за 26 млрд. долара, това са пропуснати ползи за държавата, се казва в доклада. С тази сума България е можела да си плати външния дълг, коментираха експерти. Общият финансов ефект от всички сключени сделки за деветте години е 10,84 млрд. лева. От тях 5,1 млрд. лв. са договорените инвестиции, 4,5 млрд. лв. са договорените плащания, сочи докладът. Той ще бъде внесен в сряда за обсъждане в икономическата комисия.
Масово сменят данъчни шефове, съобщава още "Стандарт". От вчера нов шеф има ТДД-Велико Търново. На мястото на Иво Дишлев е назначен бившият служител от Агенцията за държавни вземания Евгени Стоев. Дишлев заемаше този пост от 4 години и беше назначен по време на управлението на СДС. Рокада е направена и в Кубрат. Досегашният шеф на данъчната служба в града Мухарем Шакиров оглави Териториалната данъчна дирекция (ТДД) в Разград. Той поема поста от временно изпълнявалия длъжността Йордан Йорданов. Кадровата смяна не е изненада за местната общественост. Преди три месеца депутатката от ДПС Емел Етем поиска промени в данъчната служба, като обвини временния директор, че саботира събирането на данъци в областта. Според Етем Йорданов изпълнявал политически поръчки на СДС, предавани му чрез бившия данъчен шеф Мустафа Кичуков, който бе зам.-министър на отбраната в правителството на Иван Костов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!