Това стана известно в понеделник вечерта, след като в Брюксел външният министър Соломон Паси подписа затварянето на глава "Енергетика". На практика преговорите приключиха според правителствената позиция. Преди началото на разговорите Паси обяви, че последното решение за съдбата на блоковете ще бъде взето от парламента, който трябва да ратифицира договора за членство в ЕС.
По-рано през деня зам.-министърът на външните работи Петко Драганов каза, че ако България затвори сега глава "Енергетика" и в Копенхаген получи нова пътна карта за присъединяване, увеличението на помощта по предприсъединителните фондове ще е три пъти повече от парите, идващи от двата блока на АЕЦ. Договореностите са временни, записаният срок 2006 г. не е неотменен, коментира посланикът ни в Брюксел Станислав Даскалов.
АЕЦ в Белене трябва да бъде построена до 2009 г. според анализите на Българския енергиен форум, съобщи председателят му Иван Хиновски на семинар за новите атомни технологии. През 2007 - 2010 г. страната ще се нуждае от нова ядрена мощност, заяви неотдавна и енергийният министър Милко Ковачев. По неговите думи в скоро време правителството трябва да вземе решение за размразяване строежа на АЕЦ "Белене", който беше спрян през 1990 г.
Изграждането на новата мощност в зависимост от типа реактор ще струва между 1 и 1,5 млрд. долара. Най-евтини са канадските реактори "Канду" с мощност 700 мегавата и тези от типа "Фраматом" с мощност 900 мегавата. Те ще струват около 1 млрд. долара. Руските 1000-мегаватови реактори са по-скъпи. Според Хиновски консорциум от частни инвеститори би могъл да изгради новата централа, а държавата да участва с 25% апортна вноска.
"Deutsche Bank" ще направи необходимото, за да продължи валидността на офертата си за "Булгартабак", подадена през юли, тъй като нейният срок изтича през тази седмица, пише изданието. Това съобщи членът на управителния съвет на банката Тисен фон Хайдебрек след срещата си с вицепремиера Николай Василев. Хайдебрек напомни, че банката, като участник в приватизацията на "Булгартабак" заедно с "Tobacco Capital Partners", е обжалвала решението на Върховния административен съд (ВАС) и сега се очаква неговото решение в края на месеца.
Според него решението ще е положително, защото процесът бил максимално прозрачен. Ако решението на съда все пак е негативно и процедурата започне отначало, банката отново ще участва, каза вицепремиерът Николай Василев. Тисен фон Хайдебрек подчерта, че решението на ВАС ще има значение за цялата приватизация в България и че западноевропейската бизнесобщност следи отблизо тази сделка.
Девет фирми депозираха в МРРБ писма за намерения, с които заявиха желание за участие в реализацията на проекта "Бургас - Александруполис". Компаниите са готови да обезпечат финансирането на българската част от проекта, равняваща се на 227 млн. EUR, информира "Пари". Това са "Газстроймонтаж" АД, "Главболгарстрой" АД, "Интернефт и газ монтажи" ООД, "ЛУКойл" ЕООД, "Магнум 007" ООД, "Минстрой холдинг" АД, "Монолит 3" ООД, "Химремонтстрой" АД, "Холикон" АД.
Досега като кандидат за участие в консорциума се сочеше и фирма "Техноекспортстрой", която сега не е депозирала заявление за участието си в проекта в МРРБ. Фирмите кандидатки трябва да представят доказателства, че може да осигурят финансиране в рамките на желаното от тях участие /като банкови гаранции, банкови референции и др.
Възможно е новият национален превозвач да не получи средствата от фискалния резерв, научи в. "Пари" от свой източник. Проблемът идва от това, че 30-те млн. лв., предвидени за "Балкан Еър Тур", нямало да бъдат освободени от резерва, въпреки че финансовият министър Милен Велчев се похвали с 4 млрд. лв. в него. Заместникът му Красимир Катев прогнозира, че догодина фискалният резерв ще достигне 5-6 млрд. лв. Според бившите синдици Олга Миленкова и Христо Моллов в момента финансирането на националния превозвач се извършва с печалбата на "Балкан" от последните 6 месеца.
Ако III и IV реактор на АЕЦ "Козлодуй" бъдат изведени от експлоатация през 2010 г., енергийната система ще работи добре, с изключение на периода 2003-2004 г., когато I и II блок вече няма да работят и няма да е извършена модернизация на други мощности. Това каза Иван Хиновски от Българския енергиен форум на семинара "Нови ядрени технологии и размразяване на строежа на АЕЦ "Белене".
Според Данаил Тафров от "АтомЕнергопроект" ООД, ако III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" бъдат затворени преди изграждане на заместваща мощност, ще има проблеми с енергоснабдяването. Периодът 2003-2008 г. ще е критичен, ако се наложи спирането на всички малки блокове в АЕЦ "Козлодуй", сочи анализ на български експерти. Като най-тежък се очертава периодът 2006-2007 г., когато ще има недостиг от 440 гигаватчаса. На пръв поглед не е много, но говори, че не сме решили въпроса с резерва, от една страна, и от друга, че ще се наложи внос на електроенергия през 2007 г., каза Хиновски.
Как разумно да бъде изразходвано превишението на приходите в бюджета за т. г., обсъждаха вчера министрите на оперативно съвещание, коментира "Пари". Кабинетът е възложил на финансовото министерство да направи допълнителни разчети за изпълнението на бюджета до момента, както и прогнози до края на годината с оглед взимане на конкретни решения, съобщи говорителят на правителството Димитър Цонев.
Какви ще бъдат конкретните решения, ще стане ясно на заседанието на министрите в четвъртък, уточниха от пресцентъра на МС. Очаква се с превишението на приходите да се покрият неразплатените разходи на общините. Миналата седмица финансовият министър оттегли от дневния ред на МС точката, свързана с обезпечението на неразплатените общински разходи.
Резултатите на "Булгартабак" за деветмесечието на 2002 г. са положителни, обяви изпълнителният директор на холдинга Георги Костов след провелото се вчера общо събрание, писа "Сега". Костов обаче не съобщи данни от отчета, защото още не бил приет от съвета на директорите. Единствената точка в дневния ред на продължилото десетина минути общо събрание бе кадрова рокада.
От борда изпадна ексизпълнителният директор Георги Попов. Той беше заменен от Никола Мирчев, съветник по чужди инвестиции на вицепремиера Николай Василев и специалист по финансови стратегии. Попов не беше освободен от отговорност, защото в дневния ред нямаше такава точка.
Агенцията за приватизация събира на среща представители на всички синдикати в България и на "Viva Ventures Holding", избран за купувач на 65% от БТК. Причината е, че в АП са се получили множество писма от синдикални организации от цялата страна, в които се настоява за спиране на процедурата по приватизация. На срещата ще се обсъждат социалните аспекти на сделката. От АП вчера са изпратили писма до синдикалистите, в които се обяснява процедурата по продажба на мажоритарния пакет от акции на телекома. Шефът на АП Апостол Апостолов моли синдикалните лидери да заявят въпросите, които биха желали да бъдат дискутирани.
До края на годината ще се направи атестация за качеството на работа на данъчните, митничарите и служителите на Агенцията за държавни вземания. Това стана ясно вчера от изявление на зам. финансовия министър Гати Ал Джебури по време на конференция за данъчната и бюджетната политика. Атестацията ще се прави по програма на ЕС. Догодина тази мярка щяла да се въведе и в други министерства и ведомства, като целта била да се подобри работата на администрацията.
80% от времето на данъчните сега отиват за ревизии по ДДС, каза Ал Джебури. Той очаквал с въвеждането на ДДС-сметката измамите да се пресекат и данъчните да следят вече основно дали фирмите декларират приходите си. Нормално ли е три години поред едно дружество да декларира 1% печалба, попита зам.-министърът и уточни, че скоро администрацията ще проверява приходите на дружествата не само по документи, но и като прави пазарен анализ на дейността им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!