Заедно с изводите и препоръките на експертите миналата седмица зам.-кметът по транспорта Велизар Стоилов лансира и свои идеи по въпроса, които предизвикаха противоречиви коментари. Някои от предложенията като премахването на служебния абонамент, затварянето на центъра за автомобили или поставянето на КПП-та с такса от 5 лв. за преминаване през него хвърлиха в ужас немалка част от столичани.
От изявленията на Стоилов се разбра също, че основни идеи на консултантите за преодоляване на сегашните затруднения ще отпаднат и дори няма да бъдат обсъдени от общината.
ПОК "Доверие" сигнализира за фалшификации при смяната на фонд, информира още "Дневник". Заявления за прехвърляне от един пенсионен фонд на клиенти на най-голямото осигурително дружество в България - ПОК "Доверие", са били фалшифицирани. Информация за това беше предоставена от ръководството на пенсионната компания в петък.
"Получихме първите сериозни сигнали за голям брой нарушения, и то от най-тежките - фалшифициране на заявления за прехвърляне от едни пенсионен фонд в друг", заяви шефът на "Доверие" Даниела Петкова.
От дружеството са изпратили 7700 писма до осигурени в "Доверие", за които има постъпили заявления за смяна на фонда, вече около 400 са уведомили дружеството за нередности.
"В една част от случаите става въпрос за фалшифициране на подписа, в друга хората се оплакват, че не са били уведомени, че се дължи такса от 20 лв. за прехвърлянето, а при трета група още се проверяват оплакванията", допълни още тя.
Даниела Петкова съобщи, че за фалшификациите, които вече са над 50, е уведомена Икономическа полиция. Ще бъдат сигнализирани още Комисията за финансов надзор, както и "Банков надзор" към БНБ, тъй като според "Доверие" в някои от нарушенията има намесени банкови служители и дори шефове на банкови клонове.
Регистрация ще възпира рисковите превози до Ирак, съобщава още "Дневник". След драмата с двамата български шофьори, взети за заложници в Ирак, транспортното министерство реши да въведе някакъв ред в превозите дотам. Случаят даде повод да се установи, че автомобилната администрация не разполага със систематизирана информация кои компании и колко често пътуват до Ирак.
Вицепремиерът Николай Василев обяви в края на миналата седмица, че на специална среща с представители на браншовите организации ще се обсъди въвеждането на незадължителна регистрация на фирмите и маршрутите, по които те пътуват до Ирак. Ако откажат да се регистрират, компаниите ще поемат и рисковете и отговорността за евентуални инциденти на територията на страната.
България се придвижи с 25 места напред по икономическа свобода, обявява "Сега". България се нарежда на 78-о място от 123 възможни в поредния годишен доклад "Икономическата свобода в света 2004" на канадския "Фрейзър институт". Миналата година нашата страна бе на 103-о място, т.е. се е придвижила с 25 места напред.
Оценката за икономическа свобода на България е 6,0 по десетобалната система. През 2001 г. е била 5,7, през 2000 г. - 5,1, а през 1995 г. - 4,6.
От близо 50 показателя, по които се мери дали една държава е икономически свободна или не, най-лошата си оценка България получава за ограниченията върху капиталовите транзакции на чужденци - 1,5. Влиянието на държавните предприятия и инвестициите в тях и влиянието на осигурителните вноски са оценени с 2,0.
Приватизацията на "Булгартабак" стартира за пореден път днес, припомня още "Сега". Днес стартира поредната за последните няколко години процедура за приватизация на "Булгартабак". По времето на правителството на Иван Костов се стигна само до избор на консултант. След това правителството на Симеон Сакскобургготски започна продажбата, но след огромни скандали с кандидат-купувачите прекрати процедурата.
Сегашната предвижда да се продадат само четирите най-добри фабрики на тютюневия холдинг. Те са обединени в два пакета.
В единия влизат "Благоевград БТ" и "Слънце-Стара Загора БТ", които произвеждат цигарите "Виктори", "Престиж" и "Мелник".
Вторият пакет включва "София БТ" и "Пловдив БТ". Заедно с него ще бъдат купени и правата върху марките "Средец", "Трезор", "Ню Лайн", "Фемина" и "Арда".
Фермерите изчакват по-високи цени на зърното, информира още "Сега". Производителите в Ловешка област изчакват с продажбата на тазгодишната реколта от жито, очаквайки повишаване на изкупните цени, съобщиха от областната служба за агропазарна информация. Тъй като тази година пшеницата е с много добри показатели, а добивът - двойно по-висок от миналогодишния, стопаните очакват, че ще има по-голям износ, а цените ще се повишат.
В същото време обаче се появиха информации, че румънски търговци предлагат цени от 100 долара за тон жито. При тези оферти производителите у нас ще получат предложения за не повече от 140 лв. за тон, смятат експерти. Държавният резерв може да раздвижи пазара, но той ще започне покупките си не по-рано от септември, прогнозират зърнопроизводители.
"Краун" ще надзирава митниците още две години, обявява "Стандарт". Още 31,52 млн. лв. ще плати България на "Краун ейджънтс". Това е стойността на новия договор между страната ни и консултантите на митниците. Документът е бил подписан късно в петък, обяви финансовият министър Милен Велчев. Той влиза в сила от 1 август и ще продължи до края на 2006 г.
Чуждестранните консултанти ще помагат на митническата ни администрация до приемането на страната в ЕС през 2007 г., обясни Велчев. Те ще фокусират дейността си върху контрола по преминаването на високорисковите стоки - алкохол, цигари, горива, каза министърът. Събирането на акциза ще премине изцяло към митниците, предвиждат поправките в закона, които се очаква до седмица да бъдат приети от Министерския съвет.
Ще бъдат създадени още пет мобилни групи, които да правят проверки във вътрешността на страната. Така общият брой на групите ще достигне 15, каза Велчев.
Руски търговци се заселват във Влас, информира още "Стандарт". Руски богаташи масово купуват къщи и вили по Южното Черноморие. Най-предпочитани са луксозните имоти с басейни в курортите Свети Влас, Елените, Слънчев бряг и Несебър. Във Влас вече се е обособила колония от граждани на бившия СССР.
Освен руснаци къщи там купуват украинци, грузинци и латвийци. Най-голям е броят на московчаните. Те пристигат с куфарчета, пълни с валута, и плащат в брой, без да се пазарят за цената. По тази причина цените на имотите за руснаци са поне с 20% по-високи, отколкото за българи.
Това обаче не прави впечатление на гражданите на бившата соцрепублика. Те са готови да платят по 2000 евро за квадратен метър, стига да получат добър имот.
Украинци отказват почивки заради румънските визи, допълва "Стандарт". Транзитните визи, които Румъния въведе на 16 юли, отказват от почивка у нас туристи от Украйна, Молдова и Беларус. Автобусите оттам са намалели през последните дни, съобщи Калин Йотков от варненския туроператор "Турал". По $35 вече плащат на румънците пътуващите за България летовници от страните на ОНД, $25 е цената само в едната посока.
За отказани заявки потвърдиха и от туроператорската фирма "Варна турист сервиз". Има дори върната група молдовски туристи от румънската граница. В много хотели легловата база е незапълнена именно поради отказани заявки на летовници от Украйна и Беларус.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!