Съюзът на работодателите в България (СРБ) и Българската стопанска камара (БСК) са подготвили подробни становища, които ще представят пред вицепремиера Лидия Шулева. В Българската търговско-промишлена палата (БТПП) все още изчакват окончателния вариант на проекта за промени на икономическото министерство, за да излязат със свое становище.
Фирмите за чистотата в София си искат договорените пари. Основният проблем с почистването на София е, че не се изпълняват концесионните договори, защото общината не може да осигури заложените средства от 70 млн. лв. годишно. Това каза шефът на "Чистота София" Павел Бараков на срещата между концесионерите и временната общинска комисия за проверка на общинските фирми. Тази сума е 25% от проектобюджета на общината за 2004 г. и е с около 20 млн. повече от заложените средства за инфраструктурни проекти.
Румен Гайтански, съсобственик в другите два концесионера - "Волф 96" и "ДИТЦ", определи подобни срещи като безполезни. "Всяка година на тях се говори едно и също, наливаме от пусто в празно и вече са ми безинтересни", каза Гайтански, който изглеждаше видимо отегчен.
Зам.-министър препоръча частна компания на държавните фирми, информира "Сега". Всички фирми, подчинени на транспортното министерство, получиха писмо от ресорния зам.- министър Никола Янков с препоръка да проведат разговори с частната "Българска рейтингова агенция" за сключване на договор за анализ и оценка на финансовите и търговските рискове в работата си.
Писмото е на бланка на министерството, има печат и изходящ номер. В него пише, че от гледна точка на добрата управленска практика тези анализи са задължителни при наличието на просрочени вземания. "Моля, информирайте ме в кратки срокове за резултатите от проведените разговори и подписаните споразумения", настоява Янков.
Велчев ограничава данъчни стимули за фирмите. Указанията на Министерството на финансите относно Закона за корпоративно подоходно облагане в частта му за "нулевия данък печалба" противоречат на чл. 61д от закона. Това означава, че указанията са противозаконни и при евентуални съдебни спорове ще се приемат за недействителни. Това пише в официалното становище на Българската търговско-промишлена (БТПП) палата до министъра на финансите Милен Велчев.
Представители на БТПП, БСК, Съюза на работодателите и БИБА твърдят, че указанията поставят нереални условия пред фирмите и те не могат да се възползват от облекчението. Проблемът бе поставен на заседание на СИР преди Нова година и икономическият министър Лидия Шулева обеща съдействие на фирмите.
Европа иска нови данни за земеделието ни, пише пак "Сега". Европейската комисия не е съгласна България да представя данни за ръста на земеделското си производство от началото на 90-те години, когато количествата продукция и обемите преработваема земя са били по-големи. Това заявил еврокомисарят по земеделието Франц Фишлер в Берлин по време на изложението "Зелена седмица", предаде "Дарик". На базата на тези данни българското правителство преговаря за квоти за производство на земеделска продукция в Европейския съюз и за субсидиите от Брюксел.
Чешка пшеница по 300 лв. за тон се появи на борсата. 5000 тона жито с добри хлебопекарни качества бяха предложени за продан на Софийска стокова борса (ССБ) през миналата седмица. Зърното е внос от Чехия и за тон, натоварен на превозно средство на купувача, се искат 300 лв., каза пред "Сега" шефът на борсата Христо Миленков.
Падането на данъчната тайна щяло да роди шпионаж и корупция. Идеята да се разшири достъпът до данъчните досиета ще създаде условия за корупция и предаване на данни на конкурентни фирми смятат работодатели. Според тях прекалено широк кръг от хора ще имат достъп до търговските тайни на фирмите и има реална опасност тя да бъде разкрита на конкурентите. "Би трябвало достъп до такава информация да разрешава съдът, както е и сега", каза зам.-шефът на БСК Дикран Тебеян.
"Имаме доверие на финансовото министерство, защото показва добри резултати, но в този случай съм скептичен", коментира намерението шефът на Съюза на работодателите Васил Василев. Според него информацията от данъчните досиета можела да се използва за изнудване на фирмите. Той прогнозира, че тази мярка може да доведе до разширяване на корупцията в институциите, които ще имат достъп до досиетата.
Съседи мамят със сметките за парно, пише "Стандарт". Двойни сметки за парно ще получат част от абонатите на централно отопление. Причината не е само в минусовите температури през декември и януари. Но и в хитрите съседи, които посред зима намаляват собствените си сметки за топло. Това става, като заявят по-малък отопляем обем на жилището си пред фирмата за топлинно счетоводство. Така те плащат само малка част от реалното си потребление. А разликата се поема от комшията.
Изравнението обаче се прави едва през лятото. Дотогава хитрият съсед живее на кредит и отлага с няколко месеца плащането на парното. Само за 10 дена през миналия месец са постъпили 130 молби за намаляване на отопляемата кубатура, обясниха от фирмата "Техем Сървисис". За тази порочна практика потвърдиха и от другите фирми, които предостяват услугата дялово разпределение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!