Междувременно Варненският окръжен съд вписа в регистъра на търговските дружества Българска кораборемонтна компания ЕАД. Това е най-новият играч за Корабния, още поне 11 компании са проявили интерес към джойн-венчър. Най-новата компания, която ще играе за Корабния, е с капитал 220 000 лв., разпределени в 220 акции на приносител с номинал по 1000 лв. В съвета на директорите влизат Димчо Димов, Илзе Атанасова, Кирил Чакъров.
"Балкан Ер Тур" ще обновява парка си със самолети "Боинг", пише още изданието. "Балкан Ер Тур" не проявява голям интерес към активите на "Балкан", които ще се разпродават на търг, съобщава за "Пари" Любка Манова, изпълнителен директор на новия национален авиопревозвач. Едва ли ще закупим нещо съществено, след като и самолетът "Ту-154", притежаван от "Балкан", не е в добро състояние, допълни тя. Според Любка Манова "Балкан Ер Тур" по принцип няма интерес към руска техника, защото се е ориентирала към западния пазар и основно към обновяване на самолетния си парк с машини "Боинг", а на по-късен етап и с "Еърбъс". Скоро ще е готова и приватизационната оценка на новата авиокомпания, каза Манова.
От всички страни заваляха кандидатури за меганадзора, информира още "Пари". До края на седмицата различните парламентарни групи и лобита ще внасят официални предложения за председател и трима членове на Комисията по финансов надзор. Вече е договорено СДС и БСП да имат по един свой представител сред членовете на новия орган. ДПС може да предложи своя кандидатура не само за член, но и за председател. През следващата седмица парламентът вероятно ще гласува съставът на комисията. Въпреки обструкциите на някои жълти депутати Бистра Илкова, която от декември м.г. е председател на ДКЦК, засега е фаворит на мнозинството за шеф на меганадзора. Досега тя беше лансирана като една от основните кандидатури за подпредседател по инвестиционната дейност в Комисията по финансов надзор.
Облекчава се режимът за трудовите посредници, съобщава "Дневник". Частните трудови борси ще преминат от лицензионен на регистрационен режим с промени в наредбата за условията и реда за извършване на посредническа дейност по информиране и намиране на работа, съобщава за изданието Росица Стелиянова, началник на дирекция "Международни спогодби, програми и европейска интеграция" в Агенцията по заетостта. От кандидатите за посредници ще се искат по-малко документи и се предвижда да отпадне комплектът от досега изискваните тестове. Сумата за регистрация ще е по-малка от сегашните 300 лева за двeгодишен лиценз. Обмисля се обаче частните бюра да плащат такса на държавата за всеки договор с чуждестранен работодател.
Банка ДСК купи акциите на БАИФ в "Родина", пише още "Дневник". Управителният съвет на Банка ДСК е взел решение да закупи от Българо-американския инвестиционен фонд (БАИФ) делът от 36,2% в пенсионно-осигурителната компания "Родина". Очаква се договорът между двете институции да бъде подписано до два дни. След което обявената за приватизация държавна банка вече ще притежава 95,5% от петия по големина пенсионен фонд в страната. Цената по продажбата не бе официално съобщена. От БАИФ обаче заявиха, че са доволни от сделката, тъй като са получили справедлива цена за инвестицията си в пенсионния фонд. Преговорите за продажбата на акциите в "Родина" между БАИФ и ДСК продължиха близо осем месеца. С покупката им бившата спестовна каса прави добра сделка, която логично ще се отрази положително и върху цената й при предстоящата приватизация, смятат пенсионния бранш.
Пазарът продължава нагоре, информира още "Дневник". Пазарът на ценни книжа продължи възходящата си тенденция и през последната борсова сесия. Индексът "Софикс", който в петък надхвърли нивото от 220 пункта, във вторник постави нов рекорд от 227,68. От дружествата, включени в индекса, най-голям ръст - 12,29%, отбелязаха книжата на "Химко" АД, след като бе сключена сделка за 1005 акции на позабравеното ниво от 0,17 лeва. С 5,12% скочиха акциите на "Лукойл - Нефтохим" АД, след като една от инвестиционните банки на два пъти "обра" цялото количество, предложено до 8,50 лева. Така средната им цена за деня достигна 8,42 лева. С 4,95% се покачиха акциите на "Благоевград-БТ", а с 3,73% - на "Златни пясъци". Акциите на "Петрол" АД регистрираха спад от близо 7,5% спрямо петък, а на "Софарма" - около 3% спрямо понеделник.
Пак забраниха приватизация с компенсаторки за панаира, пише "Сега". За втори път "Международен панаир"-Пловдив вчера бе изваден от списъка на дружествата, които ще се приватизират на фондовата борса срещу компенсаторни инструменти. Само преди седмица на заседанието си министрите решиха 49% от панаира да се пуснат на борсата. Това стана, след като преди време под натиск на пловдивските депутати от всички парламентарни сили панаирът бе изваден от същия списък с 1050 дружества. През септември миналата година парламентът го включи в забранителния списък за приватизация и се реши дружеството да се приватизира, след като парламентът приеме стратегия за приватизацията му. След решението на кабинета 9-има депутати от Пловдив, общинският съвет на Коалиция за България и обществеността въстанаха срещу подобен вид приватизация и бе поискана оставката на икономическия министър Николай Василев.
"Опакованите стоки по-скъпи от 2004 г." е друго от заглавията в "Сега". Всички стоки, които се продават опаковани, поскъпват от догодина, тъй като екоминистерството задължава производителите да преработват отпадъците. От 2004 г. производителите ще трябва да рециклират поне 20% от отпадъка. Предприемачите ще се грижат за усвояването на опаковките или сами, или ще се обръщат към организациите по оползотворяване, лицензирани от екоминистерството. "Опакованите изделия ще поскъпнат, но точни разчети няма", обясни вчера Тодор Недков от "Управление на отпадъците" в Министерството на околната среда и водите. Очаква се унищожаването на опаковка да струва средно около 0,5 ст. Такива са и ориентировъчните цени в ЕС.
БНБ представи два нови индекса, информира още "Сега". Асоциацията на търговските банки и Българската дилърска асоциация представиха вчера новите индекси за банкови депозити SOFIBOR (Sofia inter-bank offered rate) и SOFIBID (Sofia inter-bank bid rate). БНБ започна да ги обявява от 17 февруари. Индексът SOFIBOR е фиксинг на котировките на необезпечени депозити в български лева, предлагани на междубанковия пазар. Той се изготвя към 11 ч. всеки ден. За целта 12 банки показват цената, на която биха продали и купили необезпечени левови депозити. По подобен начин се формира и лондонският междубанков индекс LIBOR (London inter-bank offered rate). SOFIBOR показва данни за лихвите на междубанковия левов пазар за пет вида срочни депозита - овърнайт (депозити за една нощ), седмични и един-, два- или тримесечни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!