Ще има дефицит на ток, ако се забави строежът на нови мощности, предупреждава още "Пари". Смятам, че няма да се стигне до внос на електроенергия, тъй като в страната има мощности, които не се използват напълно, а и такива, които не се включват, заявява за вестника зам.-председателят на Държавната комисия за енергийно регулиране Игнат Томанов. Резервните мощности са в ТЕЦ-Варна, в ТЕЦ Марица-изток 2, ТЕЦ-Бобовдол. Според Томанов цената от някои от тези мощности (като в ТЕЦ Бобовдол например)/ е доста висока и затова там по-често работи само един блок, а другите не се включват. Няма причини за внос, тъй като предстои строителството на ТЕЦ Марица-изток 1 и рехабилитацията на ТЕЦ Марица-изток 3, каза Томанов. Според енергийните разчети, ако страната ни не вземе спешно мерки, през 2007 г. ще има дефицит от 400 гигавата. ДКЕР следи възможностите на енергийната система, така че да не се допусне дефицит. Още не са изтекли сроковете за строителството на ТЕЦ Марица-изток 1 от американската фирма AES, уточни Томанов.
Проверяват казината за пране на пари, информира още "Пари". Финансовото разузнаване започва от март тримесечни проверки в казината съвместно с Държавната комисия по хазарта, съобщи директорът на агенция Бюро за финансово разузнаване Васил Киров. Проверките започват от Черноморието и големите градове. Ще се гледа дали казината идентифицират клиентите си и дали са сигнализирали финансовото разузнаване при съмнителни операции по Закона за мерките срещу изпиране на пари. Според Закона за хазарта идентификацията е задължителна дори и когато клиентът не е купил чипове и не играе. До момента не е установено пране на пари в хазарта, но е имало няколко сигнала за съмнителни инвестиции в него. Няма данни и за пране на пари чрез появилите се онлайн казина, но те са незаконни, коментира Киров. Досега при проверките е акцентирано най-вече на търговските банки, тъй като те имат най-голямо значение за наблюдението на финансовите потоци, обясни шефът на финансовото разузнаване.
Вече има SOFIBOR, съобщава "Дневник". България вече има лихвен процент, подобен на лондонския LIBOR (London Inter-bank offered rate). Новият инструмент се нарича SOFIBOR (Sofia Inter-bank offered rate) и е фиксинг на котировките на необезпечени депозити в български левове, предлагани на междубанковия пазар. Първите стойности на SOFIBOR бяха успешно изчислени и обявени от Българската народна банка в понеделник. SOFIBOR ще показва данни за лихвите на междубанковия левов пазар за пет срочности - овърнайт депозити, депозити със срок до седмица, един месец, два месеца и три месеца. Самите изчисления се правят към 11 ч. българско време от БНБ, която осреднява данните и определя индекса съгласно определени правила и процедури. За целта всяка от участващите във формирането на индекса банки показва цената, на която тя предлага депозити на останалите финансови институции. Участващите банки подават и съответни котировки за цени купува, които се осредняват аналогично на фиксинга. Получената стойност се нарича индекс SOFIBID (Sofia Interbank Bid Rate).
"Оргахим" удвоява производството на смоли, информира още "Дневник". Общото събрание на акционерите на русенския производител на бои "Оргахим" даде съгласието си управителният съвет на дружеството да сключи рамков договор с румънската компания "Поликолор". Според контракта двете свързани лица ще могат да търгуват с продукция на стойност до 5 млн. евро в едната посока. Планира се производството на алкидни и полиестерни смоли да се прехвърли изцяло в Русе, като по този начин то ще се удвои. Причините за това са чисто икономически - след преструктурирането на "Оргахим" производството на смоли в завода е по-евтино, отколкото в Румъния. Русенският завод от своя страна ще се задължи да доставя смоли за нуждите на "Поликолор". Така ще се премахне дублирането на дейността на дружествата. Освен смоли "Оргахим" ще изнася за букурещката компания фталов анхидрид, бои, пигменти и метални бидони. "Това ще намали с 200 души броя на работниците в "Поликолор", заяви изпълнителният директор на "Оргахим" Валери Петров.
Определяне на нормата на дисконтиране за счетоводни цели, пише още "Дневник". Един безспорен проблем в счетоводната практика е проблемът за определяне на подходяща норма на дисконтиране, посредством която да се определи сегашната стойност на очакваните в бъдеще парични потоци. Според изискванията на Национален счетоводен стандарт 36 "Обезценка на активи" тази норма трябва да отразява текущата пазарна оценка на времевата стойност на паричните средства и специфичните за актива рискове. Същото е и изискването по отношение на нормата на дисконтиране, залегнало в едноименния международен стандарт. По принцип рискът в контекста на финансовите модели е вероятността едно очаквано бъдещо събитие да не се сбъдне или размерът на действително получените постъпления от дадена инвестиция да не съответства на очакванията. Една от базисните концепции в корпоративните финанси е, че между рискът и възвращаемостта или печалбата съществува правопропорционална връзка. Т.е. инвестициите с висока възвращаемост носят и висок риск.
Почна спор как да се приватизира "Балкан ер", информира "Сега". Проект на стратегия за приватизация на "Балкан ер тур" се пуска за обсъждане между заинтересованите ведомства, съобщиха запознати. Агенцията за приватизация е избрала оценител на дружеството, който започва да прави оценката, необходима за изготвяне на информационен меморандум.В същото време транспортното министерство е започнало серия от обсъждания с български частни авиопревозвачи как страната да се присъедини към европейската инициатива "Свободно небе". "От включването ни в инициативата зависи колко процента от капитала на националния авиопревозвач ще се пуснат за продажба", казаха от транспортното министерство.
Данъчните издирват 1810 длъжници, съобщава още "Сега". Данъчната администрация издирва 1810 големи длъжници, чиито имена са вписани в публичен списък в Интернет, съобщиха вчера от Главна данъчна дирекция. В списъка влизат граждани и фирми, които имат просрочени данъчни задължения за над 5000 лв. Те не са се явили пред администрацията, след като тя им е пратила покана. Нямат имущество, върху което могат да се наложат обезпечителни мерки, или пък вземания, които данъчните могат да прихванат. През последния месец в списъка са добавени имената на 25 длъжници.
Фонд за иновации стартира от 2004 г. с 31.5 млн. лв., пише още "Сега". От 2004 г. за финансиране на рационализации и изобретения бизнесът ще разчита на подкрепа от държавата и от външни инвеститори. Това предвижда националната иновационна стратегия, съобщи зам. министърът на икономиката София Касидова. Всяка година бюджетът ще отпуска процент от брутния вътрешен продукт за захранване на Национален иновационен фонд. През 2004 г. за иновации ще се отпуснат 31,51 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!