Продавачите се чудят какво нареди съдът за "Булгартабак", съобщава още "Пари". Агенцията за приватизация все още не знае дали наистина съдът я задължава да дисквалифицира "Tобако кепитъл партнърс" като участник в наддаването за "Булгартабак", след като петчленният състав на Върховния административен съд потвърди решението на тричленката от 29 октомври. Не сме виновни ние за сделката, коментира Николай Василев. Мнозинството използва решението като мотив за необходимостта от ремонт на приватизационния закон, експерти прогнозираха, че "Дойче банк" ще се оттегли от скандалната сделка.
Размразява се строежът на втората АЕЦ в Белене, информира още "Пари". Министърът на енергетиката Милко Ковачев ще внесе в Министерския съвет предложение за отмяна на решението за замразяване на строежа на АЕЦ Белене. Това означава, че може да започне избор на технология и финансиране на проекта по Закона за безопасно използване на атомната енергия. Доизграждането на АЕЦ Белене може да се очаква през есента на 2003 г. Броят и мощностите на реакторите в Белене ще са в зависимост от подадените оферти. Ако се използва максимално съществуващото оборудване, ще е необходима инвестиция от около 1 млрд. долара. Има място за около 1200 МВт ядрени мощности за периода 2008-2010 г., смята Ковачев.
"0,7% дефицит в местните бюджети искат кметове" е друго от заглавията в "Пари". В макрорамката за общинските бюджети дефицитът да не бъде по-голям от заложения в държавния бюджет - 0,7%. За това се настоява във връчената на Камелия Касабова, заместник-председател на парламента, Декларация-обръщение на българските кметове от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Те държат също 100% от данъка върху доходите на физическите лица да остават в кметствата. Така ще спре порочната практика в макрорамката на държавния бюджет да фигурира малък дефицит, а той да се скрива и да се прехвърля в бюджета на общините, твърдят от НСОРБ. От сдружението заявиха още, че МФ не спазва програмата за ликвидиране на неразплатените разходи. Въпреки договорката, че ще бъдат покрити старите задължения, все още няма яснота за новия транш, както и колко ще бъде, твърдят кметовете. Ако поради липса на финансова дисциплина общините създадат затруднения за бюджетите си, няма да е виновно МФ, коментира исканията министърът на финансите Милен Велчев.
Пазарът на електроенергия се отваря за десет компании от 2003 г., пише "Дневник". Десет компании свободно ще договорят условия и цените за доставка на електроенергия с производителите от юли следващата година. Това съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) Константин Шушулов при представянето на развитието на енергетиката през 2002 година. Директни договори ще подписват "Лукойл Нефтохим", мини "Марица изток", "Стомана", КЦМ, "Юмикор", "Девня цимент", "Агрополихим", "Неохим" и "Елаците медет" и "Асарел медет". Те имат годишно потребление над 100 гигаватчаса (100 милиона кВтч) и нямат задължения към НЕК, както предвижда наредбата за привилегированите потребители. Директните договори с централите ще доведат до намаление на цените на тока за тях. ДКЕР отказа на "Кремиковци", "Химко" и БДЖ да ползват облекчението, тъй като имат задължения към НЕК. "Кремиковци" има да плаща 64 млн. лева за ток, а "Химко" - 33 млн. лева.
"Глобална България" ще пише концепция за усвояване на еврофондовете, съобщава "Дневник". Концепция за усвояване на средствата, които България получава по предприсъединителните фондове от Европейския съюз, ще пишат от сдружение "Глобална България". Това съобщиха представители на учредената преди месец организация след среща с външния министър Соломон Паси. На разговора по покана на министъра присъстваха Цветелина Бориславова, председател на надзорния съвет на СИБанк, Светослав Божилов от същата банка, Иво Прокопиев - издател на вестниците "Капитал" и "Дневник", Огнян Шентов от Центъра за изследване на демокрацията и Стефан Попов от фондация "Отворено общество". Те обсъдиха с Паси идеите си за подготвяне на документа. Не искаме да участваме в конкретни проекти, защото това не е предмет на нашата дейност, а да сме част от изработването на стратегия за усвояването на еврофондовете, които получава България, заяви координаторът на "Глобална България" Цветелина Бориславова. По думите на Светослав Божилов стратегията ще бъде готова до три месеца, като преди това ще бъде проучен опитът на останалите държави, кандидатствали за членство в евросъюза.
Държавните служители излизат от бордовете до 15 януари, информира още вестникът. До 15 януари представителите на държавата в директорските бордове на търговските дружества с държавно участие ще трябва да ограничат участието си само в един съвет на предприятие. Възнаграждението им пък ще е до две минимални месечни работни заплати. Това предвижда протоколно решение на правителството, прието на закрито заседание миналия четвъртък и оформено като документ във вторник. То беше огласено от информационната служба на Министерския съвет. Поради това с писмо министърът на държавната администрация Димитър Калчев уведоми за решението народната представителка от НДСВ Румяна Георгиева, по чиято инициатива в началото на ноември царската парламентарна група поиска да има ясни критерии за участие в управителните органи на дружества с над 50% държавно участие, пояснява "Дневник".
Контрольорите на приватизацията завели над 130 дела за неустойки, пише "Сега". Агенцията за следприватизационен контрол е завела над 130 дела срещу купувачи, които не изпълняват договорите си. Това е станало в периода от 5 ноември до вчера. "До края на годината ще заведем още 10-15 иска за неустойки за 2001 г., за да не ги загубим по давност", съобщи изпълнителният директор на АСК Аксиния Славчева. Поради липса на средства обаче агенцията не може да заведе в момента иск за неизпълнение на приватизационния договор и за ощетяване на държавата срещу собственика на "Балкан" Гад Зееви в Международния арбитражен съд в Париж. Самият Зееви също не е завел иск срещу държавата.
Поне половината ни хранителна индустрия спира до пет години, прогнозира "Сега". Поне половината от хранителната ни индустрия може да бъде принудена да спре производство при влизането ни в ЕС. Австрия например е била принудена да закрие 40% от хранително-вкусовата си промишленост при присъединяването й в Европейския съюз. У нас този процент със сигурност ще е по-висок. Това заяви вчера шефът на Българската стопанска камара Божидар Данев пред участниците в заключителното за годината заседание на управителния съвет на ведомството. Според него над 7 млрд. евро ще са нужни само за привеждане на предприятията ни в синхрон с европейските изисквания за опазване на околната среда.
"НЕК: По-добре ще сме с тока от миналата зима" е друго то заглавията в "Сега". През тази зима състоянието на електроенергийната система на България ще е по-добро от това през миналата. Това заяви вчера главният инженер на НЕК Митьо Христозов. Според него няма реална заплаха от режим на тока, нито от дефицит непосредствено след спирането на 1-ви и 2-ри блок на АЕЦ "Козлодуй". Мотив за това твърдение е, че наличието на въглища в термичните централи е по-голямо от миналогодишното, а нивата на язовирите са по-високи. В същото време не се очакват рекордните минусови температури от миналата зима.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!