Това се разбра след срещата на финансовия министър Милен Велчев със зам.-финансовия министър на САЩ Роналд Куарл. Финансовият министър е направил поредната заявка, че България стои твърдо зад позицията си за бързо разрешение на проблема. Министрите от Г-7 са се споразумели проблемите с борчовете на Ирак да получат яснота до края на 2004 г. Според резолюция на Съвета за сигурност обаче страната не може да погасява свои задължения до края на 2005 г. През този период трябва да бъдат обсъдени различни варианти, които да се приложат при покриване на задълженията.
Чешката електрическа компания (ЧЕЗ) е готова да участва в търга за продажба на един от пакетите от седемте електроразпределителни предприятия (ЕРП), съобщава "Дневник", цитирайки говорителят на компанията Ладислав Кржик. ЧЕЗ е втората компания след РАО ЭЕС, която официално заявява интереса си към процедурата. В нея чешката държава държи 66,67% от акциите чрез Фонда за национално имущество.
Новият надзорен съвет на "Булгартабак холдинг" е законно избран, постанови в четвъртък Комисията за финансов надзор (КФН). Миналия вторник общото събрание на дружеството избра за членове на контролния орган вицепремиерите Лидия Шулева и Пламен Панайотов, министрите Милен Велчев и Мехмед Дикме и зам.-министъра на икономиката Димитър Ивановски. Мнозина юристи тогава решиха, че изборът противоречи на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, тъй като той постановява една трета от надзорниците да са независими.
"В член 116а от закона се визират определени корпоративни връзки. В случая държавата е с по-особен статут, а 80% от капитала на "Булгартабак" са собственост на икономическото министерство, а не на правителството", заяви зам.-председателят на финансовия надзор Димана Ранкова. Това означава, че останалите членове на надзора на тютюневия холдинг са независими. Така казусът около законността на решенията на общото събрание на "Булгартабак" отпада, отбелязва "Дневник".
42 млн. лв. от фискалния резерв отиват за създаване на държавно предприятие "Национална горска компания", реши вчера Министерският съвет, информира "Сега". Това предложение бе внесено от земеделския министър Мехмед Дикме. Преди време той предложи да се създаде друга държавна компания - "Земя", която да окрупнява парцелите и да раздвижва пазара. За тази цел той искаше около 100 млн. лв. от резерва.
"Софиягаз", дъщерно дружество на "Овергаз инк." и столичната община, получи вчера 10-годишен лиценз за газификация на столицата от Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР). Досега дружеството имаше лицензи само за Банкя и Божурище и изгради там около 70 км газоразпределителни мрежи, от които до момента са се възползвали около 10% от населението на двете общини. Лицензът за територията на самия столичен град предвижда с природен газ да се захранят предимно кварталите, в които няма парно. През 2004 г. плановете на "Овергаз" предвиждат да се изградят 127 км тръби, до които ще имат достъп около 150 000 домакинства.
"Стандарт" пише, че качествените вина вече ще са с номер. Така ще се контролират произведените партиди и търговците ще се предпазват от фалшификации. Предвижда се нова формулировка за продуктите от елитни сортове - "качествени вина, произведени в определен район". Регионалните вина, които по определение са между трапезните и качествените, ще се утвърждават със заповед на земеделския министър. Това гласят част от промените в Закона за виното, приети на първо четене в парламента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!