Премиерът размести икономическия екип и смени четирима министри, информира още "Пари". Премиерът привика вчера сутринта в 9 ч. министрите и Политическия съвет на НДСВ. Заседанието продължи около час и половина в сградата на Министерския съвет. После депутати и министри начело с премиера Сакскобургготски се пренесоха в сградата на Народното събрание, където министър-председателят обяви пред ПГ на НДСВ структурните и персоналните промени в кабинета.
Само две оферти за ИПК "Родина", съобщава "Дневник". Частната печатница "Демакс", консорциум от вестниците "Стандарт", "Дума", "Монитор", "Виж", "Новинар", "Банкер", "7 дни спорт" и "Меридиан мач" и чешка компания са кандидатите за мажоритарния пакет от ИПК "Родина". Агенцията за приватизация отказа да каже колко са постъпилите до вчера индикативни оферти за печатницата.
В портфейла на "Българска холдингова компания" преобладават миноритарни пакети, пише още "Дневник". Първата вълна на масовата приватизация ще се запомни с няколко приватизационни фонда, в които имаше и чуждо участие по отношение на създателите им. Един от тези фондове беше "Българо-холандски приватизационен фонд", в който отначало като акционер с малък дял участваше и холандската "ИНГ Банк". Оттам идваше и името на този фонд. По-късно банката излезе от фонда, а през 1998 г. той бе преобразуван в холдинг под името"Българска холдингова компания".
Високата цена на тока от ВЕЦ-ове спира строежа им, констатира още "Дневник". Необмислено е енергийното министерство да стимулира строежа на малки водноелектрически централи, тъй като електроенергията от тях е скъпа и влие върху цените за крайните потребители. Това заяви зам-министърът на енергетиката Ангел Минев пред парламентарната енергийна комисия, която прие информация за развитието на хидроенергийния потенциал. Според него, ако България спази изискването на европейската директива към 2007 г. възобновяемите енергийни източници да имат 18% дял от общото електропроизводство в страната, това означава много високи крайни цени.
Един глас провали избора на шеф на БНБ, пише "Сега". За малко вчера парламентът не стигна до избора на нов управител на Българската народна банка. В началото на първото за седмицата пленарно заседание депутати от ОДС предложиха в седмичната програма да се включи обсъждането на кандидатурите за нов управител. Предложението бе подложено на гласуване и само един глас не стигна, за да се премине към обсъждане и избор на гуверньор. 75 депутати подкрепиха идеята, 67 бяха против, 8 се въздържаха. "За" избора на нов управител се обявиха петима царски депутати, 49 сини, 16 червени, двама от НИЕ и трима независими. Депутатите от ДПС единно застанаха против. Срещу предложението гласуваха и 52-ма царски депутати.
75 млн. лв. изгуби "Кремиковци" заради непревозени от БДЖ стоки, информира още "Сега". Ръководството на "Кремиковци" обяви, че комбинатът е натрупал загуби в размер на 75 млн. лв. от пропуснати ползи и неустойки заради непревозени товари от страна на БДЖ. "Загубите са натрупани от септември 2002 г. до юни", съобщи Божко Бонев, шеф на Надзорния съвет на комбината. По думите му в началото на този период комбинатът е бил притиснат до стената да приеме тарифи за превоз на товари с 40 - 45% над договорените за 2002 г.
Депутати пишат закон срещу големите ВЕЦ-ове, съобщава още "Сега". Според тях сегашната преференция, които законът дава на всички ВЕЦ-ове - по-високата изкупна цена на тока, трябва да се ограничи само до малките ВЕЦ с мощност до 10 мегавата. Мотивът е, че за големите са необходими големи язовири, заради които се изсичат гори. Затова те не могат да се считат за екологосъобразни производители на ток, а законът и евродирективите позволяват преференциите да са само за такива производители.
"62% от българите на ръба на мизерията" е едно от заглавията в "Стандарт". Повече от половината българи в момента живеят на ръба на мизерията. Това сочат данните от проучване на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към КНСБ. Прагът на абсолютната бедност вече е 114,07 лева, а 62% от българите разполагат с не повече от 150 лева на месец. 296,10 лева са необходими за издръжка на един човек преди скока на тока, парното и телефоните от 1 юли. Наесен заради увеличението харчовете ще скочат до 310 лв. Само новата цена на тока ще увеличи разходите с 40 до 60 лв. В момента едва 15-18% от българите разполагат с необходимата месечна издръжка, обясни шефът на ИССИ Любен Томев.
Свалят цената на аналгина и валидола, успокоява още "Стандарт". Най-масовите лекарства - аналгин, аспирин и валидол, може да поевтинеят наесен. Тогава се очаква да заработят голяма част от спрените през пролетта производства във фармацевтичните цехове. Това съобщи председателят на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Борислав Борисов. В момента 20 таблетки аспирин струват 76 ст., цената на опаковка аналгин е 98 ст., а валидолът се продава за 1,60 лв.
Опасни стоки заливат пазара, предупреждава още вестникът. 22 244 продукта са били проверени по план през второто тримесечие от инспекторите на Главна дирекция "Надзор на пазара" в цялата страна. Те са с 27,3% повече от стоките, подложени на контрол през първото тримесечие. Най-много зор да наблюдават пазара са си дали инспекторите от регионалния отдел на дирекцията в Ловеч, където са проверени 6745 стоки, добавя "Стандарт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!