БУЛБАНК и "Биохим" са били облагодетелствани от централната банка и финансовото министерство за сметка на останалите по време на най-голямата криза на левовия пазар във вторник, сигнализираха левови дилъри. Чрез репо сделки само на въпросните банки са били отпуснати евтини левове за попълване на текущите сметки, докато останалите са купували ресурси на астрономическите до 80% за овърнайт депозити. Едната от тях дори се изкушила да препродаде евтините държавни ресурси на колегите си спекулативно. От двете банки отказаха коментар.
ТЕЦ "Марица 3-Димитровград", "Енергоремонт холдинг" и енергоремонтите дружества в Русе и Бобовдол получиха вчера регистрация за търговия на Българска фондова "Борса-София". Това са първите четири компании от пул "Енергетика", за които тръгва продажба на миноритарни дялове срещу компенсаторни инструменти. В понеделник ще се проведе първият приватизационен аукцион за 45 913 акции, или 49% от димитровградската топлоцентрала. Началната цена е фиксирана на 1080 компенсаторни лв. за акция. Продажбата на другите три пакета от акции ще започне по-късно следващата седмица, тъй като се чака нареждане от АП за параметрите на публичното предлагане.
Проучвания на Българската стопанска камара показват, че в икономиката ни има сериозен проблем със задлъжнялостта на фирмите от реалния сектор, каза в Ловеч Камен Колев, главен директор на БСК. Според резултатите от проучването по балансите на фирмите към края на м. г. задълженията им надхвърлят 40 млрд. лв., 80% от тях са междуфирмени задължения. Това е 1,5 пъти над размера на БВП. Според него това води до опасност от срив в реалния сектор и допълнително влошава възможностите на фирмите да се задържат на пазара. Проблемът може да се реши чрез по-решително отпушване на банковото кредитиране, привличане на чуждестранни инвеститори и ускоряване на процедурите по фалит, смята Колев.
Общо 34 цеха на български фармацевтични компании ще бъдат затворени на 19 април, пише днес "Дневник". Това е ден след законовия срок, в който те трябваше да приведат производството си към изискванията на международните стандарти за добра производствена практика (GMP - Good Manufacturing Practice). Едва около десет български фармацевтични производства в момента отговарят на този стандарт, съобщи в сряда директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) доктор Борислав Борисов.
Това са някои от цеховете на "Софарма" и "Балканфарма" в Дупница, Троян и Разград, НИХФИ, "Унифарм", които имат лиценз за таблетно производство. Все още нито един от производителите не е отговорил на изискванията за производство на ампули.
България и Турция ще започнат преговори най-късно през следващата седмица, за да обсъдят изпълнението на междуправителственото споразумение от 1998 г. за износа на електроенергия срещу участието на турски компании в инфраструктурни проекти. Това обяви правителственият говорител Димитър Цонев в сряда, след като медиите разпространиха новината, че турската електрическа компания ТЕАШ е решила да прекрати едностранно договора от полунощ същия ден. Във вторник от Националната електропреносна компания (НЕК) потвърдиха, че са получили на 11 април факс от ТЕАШ с такова намерение. Турската страна мотивира решението си с неизпълнени ангажименти на България за участие на турски компании в строежа на магистралата Оризово-Капитан Андреево и каскадата "Горна Арда", които са част от споразумението.
Най-голямата криза на левовия пазар от няколко години насам беше овладяна успешно в сряда, след като през последните два дни лихвите по междубанковите левови депозити достигнаха рекордно високи нива, информира ежедневникът. Заради безпрецедентната междубанкова криза министерството на финансите за пръв път след въвеждането на валутния борд се намеси на пазара, като направи репо-аукцион (временно обратно изкупуване) на ДЦК. На пазара дори се заговори, че Фондът за гарантиране на депозитите е предоставил ресурс на "Булбанк" - информация, която директорът на Фонда Бисер Манолов категорично отрече.
Недостигът на левове във вторник предизвика повишение на лихвите по овърнайт-депозитите до нива от 50-70 на сто годишно. Ако някой успееше да получи ресурс на около 50%, беше щастлив и доволен, коментира ситуацията банков дилър. Ликвидността в банковата система падна до критичните 211 млн. лева при нормално равнище от 350-400 млн. лева.
До половин година ще има нов закон за обществените поръчки, той ще направи процедурите и контрола по-ефективни. Това обяви председателят на Сметната палата Георги Николов, цитиран от вестник "Сега". Той заедно с министрите на финансите Милен Велчев и на държавната администрация Димитър Калчев и шефката на държавния финансов контрол Гинка Драганинска вчера подписаха споразумение за сътрудничество и взаимодействие при контрола на обществените поръчки.
Смесено предприятие за производство на битова електроника ще се създаде във Велико Търново между българската фирма "Битова електроника"-Велико Търново и китайската "SVA Group-Шанхай". Заводът ще произвежда цветни телевизори, LCD монитори, DVD устройства, PDP TV. Бъдещото смесено дружество ще извършва и пред- и следпродажбени услуги. То ще се регистрира с уставен капитал от 720 000 лв. Делът на "Битова електроника" е 35%, а на китайската компания - 65%. "SVA Group" е една от най-големите фирми в Китай в областта на електрониката и информационните технологии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!