Левовите депозити продължават да носят реален доход, информира още "Дневник". Реалният доход от левовите банкови депозити за първите девет месеца на годината е 1,4%. Това означава, че доверилите се на този вид инвестиция са спечелили на всеки свои спестени 100 лева по 1,40 лева. Вложенията в долари (с малки изключения) през цялата година си остават най-непривлекателни. Лихвата по евродепозитите пък едва стига, за да покрие натрупаната от началото на годината инфлация, която според данните на Националния статистически институт (НСИ) е 1,4%. Най-голяма печалба реализират инвестиралите във все още твърде екзотичния за българите инструмент ипотечни облигации. За деветмесечието чистият доход от тях е около 4%.
Холандски политици искат отново визи за българи, пише още вестникът. Депутати в Холандия настояват от трибуната на парламента спешно да бъде преразгледан безвизовият режим за българи, макар засега властите да не искат връщане на ограниченията за пътуване. Това съобщава за "Дневник" директорът на службата по имиграция и натурализация на Холандия, който разговаря тази седмица по проблема с имигрантите в българските министерства на вътрешните и на външните работи. Въпросът за връщането на визов режим с България не е поставян от холандска страна, каза говорителят на Външно министерство Любомир Тодоров. Според него ситуацията не налага връщането на подобен режим. Във връзка със зачестилите инциденти с незаконно пребиваващи български граждани в Холандия между двете държави започва сътрудничество по стриктното изпълняване на договорите за реадмисия. Това ще засили ограничаването на незаконно пребиваващи българи там или на такива, които удължават престоя си в шенгенската зона отвъд позволеното.
"Велчев: Ще изплащаме предсрочно външен дълг" е едно от заглавията в "Пари". Фискалният резерв за една година се увеличи от 1 млрд. евро на 2 млрд., което е два пъти повече от договорения минимум с МВФ, заяви финансовият министър Милен Велчев по време на икономическия форум. Следващата година очакваме фискалният резерв да нарасне с още 1 млрд. евро, ако той не бъде използван за предсрочно изплащане на външния дълг, каквото обмисляме, каза още министър Велчев. Пред вестника обаче заместникът му Красимир Катев отрича във финансовото министерство да е обсъждана подобна операция. Предприемането на такава стъпка ще зависи от макроикономическата ситуация, обясни още Катев с изричната уговорка, че не става дума за обратно изкупуване. Преди седмица министър Велчев съобщи, че ще продължи изтяглянето предимно на краткосрочни облигации с падеж през следващите две години. Между двамата няма разминаване само за състоянието на фискалния резерв.
Развиваме се най-бързо на стария континент, пише още "Пари". Югоизточна Европа се очертава като най-бързо развиващия се регион на Стария континент. Това отбелязаха участниците в пленарната сесия "Югоизточна Европа - район на европейски растеж" в рамките на Четвъртия икономически форум за региона. Още преди две години на същия форум еврокомисарят по разширяването Бодо Хомбах прогнозира, че Балканите ще се превърнат в икономическите тигри на континента. Предвижданията са за т.г. ръстът да достигне 4,2 при 3,8% за 2001 г. За Централна Европа и балтийските страни се очаква растежът да се запази на миналогодишните 2,6%. През 2001 г. единствено Албания е надхвърлила равнището на БВП от 1989 г. България е произвела 74% от БВП преди прехода, показват данните на ЕБВР, цитирани от Центъра за икономическо развитие (ЦИР). Тази година страната ни може да опровергае очакванията за ръст от 3,5-4% и да отчете 5% растеж на икономиката, прогнозира Димитър Ивановски, директор на ЦИР. Независимо че бяхме обявени за функционираща пазарна икономика, има да решаваме още проблеми, констатира центърът в своя доклад "Постигане на бърз и траен растеж в страните в преход в Югоизточна Европа". Проблемите са свързани най-вече с привличането на местни и чужди инвестиции, ефективно функциониращата съдебна система и приватизацията на енергийния сектор. Администрацията във всички страни от региона е пречка пред реформата, каза Александър Божков, съпредседател на ЦИР.
Георги Първанов уверява ЕС в надеждността на АЕЦ, отразява "Пари" вчерашната среща на "Дондуков" 2. Дори тези, които имат претенции за затварянето на III и IV блок на АЕЦ-Козлодуй, не разполагат с аргументи в подкрепа на тезата си. Българската позиция е силната и трябва да намерим начин да я отстоим. Това заяви президентът Георги Първанов след срещата си с експерти от атомната енергетика, министри и депутати за обсъждане на проект на писмо на държавния глава до президентите на 15-те страни членки на ЕС и до ключови фигури в Европейската комисия и Европейския парламент. Писмото ще бъде подготвено до два-три дни и в него ще бъде заложена декларацията на парламента, която е българската позиция, каза още президентът. С всеки изминал ден българската позиция става все по-консолидирана, но в този момент ние добре съзнаваме колко трудно ще ни бъде да наложим своята основна претенция за партньорска проверка, която да реши съдбата на двата малки блока на АЕЦ. Всяка институция, всяка гражданска организация трябва да има волята да използва своите канали за въздействие и се надявам, че ще успеем да постигнем промяна в позицията на Еврокомисията, каза още президентът.
Човек на Световната банка обяви България за пример, информира "Сега". Лайош Бокрош, директор в Световната банка, обяви България за пример в Югоизточна Европа. "Една-единствена страна има безупречно развитие по отношение на макроикономическата политика в региона и това е България", заяви финансистът на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Той подчерта, че държавите на Балканите са принудени да преодоляват две тежки наследства - на комунизма и на войните. Според него успехът на България се дължи на последователността в областта на монетарната и фискалната политика и на приемствеността между различните правителства.
"Пулът мечта е пред провал" - тези думи на Владимир Каролев цитира "Сега" в друго заглавие. "В Креди Суис Фърст Бостън" (КСФБ) са изумени, че са елиминирани като посредник за пласиране на акции на фондовата борса от Националната банка на Гърция (НБГ)", заяви шефът на Балканска консултантска компания Владимир Каролев. Неговата фирма и "Елана" кандидатстваха в консорциум с КСФБ за продажба на пакети акции от "Булгартабак", БТК, БМФ, "Проучване и добив на нефт и газ" и ДЗИ на фондовата борса срещу компенсаторки. Конкурсът бе спечелен от НБГ, ОББ и "Булброкърс". Според Каролев твърде ниското възнаграждение от 1,2 млн. евро, поискано от победителя, ще излезе прескъпо на държавата. Той съобщи, че неговата фирма, играейки самостоятелно, е победила НБГ в търг за посредничество в приватизацията в Сърбия. КСФБ не възнамерявала да обжалва решението на Агенцията за приватизация, но едва ли щяла да участва в друг конкурс у нас. От инвестиционната банка били изумени, че АП иска офертите на български език.
Дистанционно купуваме акции до края на годината, пише още "Сега". До края на годината "Българска фондова борса - София" ще въведе системата за дистанционна търговия COBOS чрез Интернет. Тя беше представена официално от шефа на борсата Георги Драйчев на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Системата "клиент-брокер-терминал" ще позволи от компютрите в офиса да се купуват ценни книжа в реално време. Всеки играч ще има собствен сертификат, чрез който ще контактува с брокерите. Специален компютър ще разшифрова електронните подписи и ще предпазва търговията от хакери.
Бизнесът от България и Сърбия сам ще строи пътя София-Ниш, съобщава още вестникът. Ако правителствата не могат, предприемачите от България и Сърбия сами ще финансират изграждането на магистралата София-Ниш. Това заяви шефът на БТПП Божидар Божинов по време на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Той изрази разочарованието си, че министър-председателят на Република Сръбска, Босна и Херцеговина Младен Иванич е признал, че тази отсечка не е приоритет за правителството му. Според шефа на палатата аутобанът може да се изгради и на концесия, като се включи строителството на хотели, бензиностанции и други обслужващи обекти. "Ако се направи автомагистрала, ще има трафик. Не може да се правят изчисления, след като няма условия за този трафик", коментира Божинов. "Бизнесът очаква на този форум правителствата да поемат конкретни ангажименти за разрешаване на проблемите в региона. Ако това не стане, ще продължим с натиска", заяви Божинов, цитиран от "Сега".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!