Увеличение на вноската в универсалния пенсионен фонд от 2 на 3% е залегнало в проектобюджета на Националния осигурителен институт (НОИ) за 2004 г., пише още изданието. Решението за вдигането й е взето от надзорния съвет на осигурителния институт. Още с въвеждането на новия пенсионен модел идеята беше размерът на осигурителната вноска за втора задължителна пенсия през 2002 г. да е 2%, като всяка година процентът да се увеличава и да достигне 5%.
Новата процедура за продажба на Корабния, която подготвял екипът на Николай Василев, предвиждала бърза приватизация в рамките на две седмици, научи "Пари". Целта на съкратената процедура била да се облагодетелства бившият кандидат за корабостроителницата "Цакос-България" АД, като не се даде възможност на много други кандидати да се включат в надпреварата за завода, твърдят източници на вестника. Според тях "Цакос-България" е свързано и с варненското лоби в НДСВ чрез българските партньори "Морска техническа групировка" - "Делфин 1". Схемата на практика повтаряла предишната, предложена от бившия министър Пламен Петров, коментират източниците на вестника. Старата процедура предвиждаше създаване на съвместно дружество между БМФ и купувача.
България в момента е безмитна зона по отношение на цигарите, защото навсякъде се продават вносни цигари без бандерол, съобщи в края на седмицата зам.-министърът на финансите Стамен Тасев. Оборотите на безмитните магазини в малките контролно-пропускателни пунктове са намалели три пъти по време на едноседмичната 24-часова данъчна проверка, извършена от Главната данъчна дирекция. Като сума за седмица те паднали с 300 000 лв. Финансовият министър Милен Велчев обяви, че след като се анализират резултатите от нея, ще се вземе решение за съдбата на фришоповете. За Министерството на финансите е важно безмитната търговия да бъде регулирана така, че да няма пропуски за бюджета, обясни Тасев.
Болниците в лошо финансово състояние се опитват да покрият част от дълговете си с парите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), предназначени за медицинско обслужване, като завишават приема на пациенти. В същото време все повече социално слаби и безработни се възползват от финансирането на касата, за да решават навреме здравните си проблеми, отбелязва "Дневник". Тези две тенденции са установили експертите на касата и Министерството на здравеопазването в отчетите за броя и заболяванията на хоспитализираните през първите шест месеца на годината. Независимо от двойното увеличение на предвидените средства за болнична помощ от 100 на 200 млн. лева, дълговете на държавните лечебни заведения вече прехвърлиха 100 млн. лева.
До края на годината Агенцията за малки и средни предприятия ще внесе в Министерския съвет предложение за промени в Закона за малките и средните предприятия, с което се въвеждат европейските критерии за тези дружества. Това съобщи председателят на агенцията Ангел Деспотов. Новата европейска дефиниция за малки и средни предприятия влиза в сила от януари 2005 г.
Харченето на пари от фискалния резерв за правителствени проекти, като тези за строителство на инфраструктура, по същество са една бариера пред ръста на производителността и на доходите, смята вестник "Сега". Изданието цитира анализ на Института за пазарна икономика за възможностите за оптимално използване на резерва. Харчени по този начин парите от резерва отнемат ресурс от частния сектор, който е много по-производителен. Другата идея - преместването на част от тези пари в търговски банки, също не се одобрява от икономистите. Това щяло да създаде кредитна експанзия но само за кратко време. Последващото свиване на търсенето на кредити щяло да доведе да криза, смятат от института.
Национална компания, наречена "Земя", да окрупнява нивите в държавата, предвижда нов законопроект на земеделското министерство. Това ще става чрез покупко-продажби, доверително управление и отдаване на аренда на държавните земи. Компанията ще посредничи при разместване на парцели и замени между собствениците. Проектът ще е готов в края на октомври, съобщи зам.-министърът на земеделието Нихат Кабил. Според сегашните разчети средната по големина нива в страната е 3 дка, а за ефективно производство трябват парцели от над 15-20 дка. "Целта е и да се намали броят на собствениците на земеделски земи. Сега това са 2,5 млн. души с над 20 млн. парцела и това е ненормално за страна като България", коментира Кабил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!