На всеки две седмици до края на октомври ще може да се лети до Дюселдорф, Хамбург, Бон, Хановер и Мюнстер, които редовните превозвачи не покриват, планират се и полети до Виена и Цюрих. Това се съобщава в интернет страницата на компанията, която вече е обявила продажбата на билети. За сравнение - двупосочен автобусен билет до Хамбург, Дюселдорф, Хановер струва между 270 и 395 лева.
Навлизането на германския превозвач ще съвпадне с началото на чартърната програма между Великобритания и Варна и Бургас на най-голямата в Европа "евтина" авиокомпания - ирландската "Райън ер". И двете компании използват чартъри, защото по сегашното законодателство не могат да оперират с редовни линии в България, където пазарът не е либерализиран.
Кисьов и Софиянски се разбраха за имотите и банката, информира отново "Дневник". Скандалното общинско дружество "Софийски имоти", заради което дясната управляваща коалиция в София едва не се разпадна, няма да съществува от февруари. Общинска банка обаче ще продължи работи заради добрите й финансови резултати.
Това стана ясно от изказванията в понеделник на председателя на Столичния общински съвет Владимир Кисьов и кмета Стефан Софиянски. Никой няма за цел нищо друго освен Общинска банка да работи по-добре, каза Владимир Кисьов след общото събрание на акционерите на банката, на което бяха отчетени финансовите й резултати.
По време на предизборната кампания Надежда Михайлова обяви, че ако спечели, ще продаде акциите на общината в банката, защото тя обслужвала интересите на три-четири семейства.
В понеделник председателят на надзорния съвет на банката Любомир Павлов заяви, че финансовата институция няма намерение да съди никого за уронване на доброто й име и престиж. В края на 2003 г. изпълнителният директор на банката Ваня Василева каза в интервю, че се обсъжда възможност да бъде потърсена отговорност от политици заради непремерените им изказвания.
Мегакомисия ще следи цените на ток, вода и телефон, пише "Сега". Една мегакомисия да определя и контролира цените на тока, парното, водата, газа, телефонните разговори и пощенските услуги, обмислят управляващите. Идеята ще се обсъжда на заседание на кабинета.
Министърът на регионалното развитие Валентин Церовски смятал, че Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) може да поеме и водната регулация. За целта трябва да се променят току-що приетият от парламента енергиен закон, Законът за водите и устройственият правилник на ДКЕР. "Това е само алтернатива, която тепърва ще се обсъжда", довериха близки до министъра.
КНСБ иска социална приватизация. Ръководството на КНСБ е изпратило предложения за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол до министъра на икономиката Лидия Шулева, съобщиха от синдикалната централа.
Профсъюзът иска да се разшири списъкът от предприятия, за които задължително да се приемат стратегии за приватизация. В тях пък трябвало да има социални раздели, предварително съгласувани със синдикатите. Според авторите на предложението това се налага заради сериозните проблеми при приватизацията на структуроопределящи дружества.
От КНСБ предлагат още да се възстанови правото на преференциално закупуване до 20% от капитала на дружествата от работниците и служителите им, които са работили не по-малко от 5 години в дружествата. Обосновката на това предложение е, че така би се засилила трудовата мотивация на работниците. Предлага се и да се предвиди срок за забрана за препродажбата на акциите.
Мехмед Дикме си призна, че поземлената реформа изостава, информира "Сега". "Най-големият проблем през последните 12-13 г. си остава поземлената реформа. Ние също не направихме нещо в това отношение", обяви земеделският министър Мехмед Дикме. Анализите сочели, че страната може да се справи с проблема най-рано след 15 години, и то ако се създаде национална компания, която да се заеме с окрупняването на нивите.
"Разпокъсаността на земята е сред най-големите проблеми пред чуждите инвеститори и една от сериозните пречки в преговорния процес с ЕС", обяви Дикме. Според него трябва да се издейства преходен период, в който чужденците да не могат да купуват земя дори след влизането в Евросъюза. Единият от вариантите, който се разглежда, бил по подобие на Чехия на собствениците да се позволи да купуват земя за срок от 10 години, но да са задължени да я обработват.
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) е решила миналата седмица да издаде лицензия за мобилна мрежа с национално покритие по стандарта ТЕТРА. Тя събира писма за намерение от евентуалните кандидати до 11 февруари. След това ще се решава дали да се обяви търг или конкурс.
Мрежата ще е цифрова, с национално покритие. На практика това значи, че ще се появи нов мобилен оператор. Разликата е, че ТЕТРА-апаратите са малко по-големи, а самата мрежа позволява много по-бърз пренос на данни. У нас такава мрежа има Гранична полиция.
Бизнесът иска консултанти и за привличане на инвеститори, пише пак "Сега". Бизнесорганизациите предлагат Министерството на икономиката да наеме международен консултант, който да изготви анализ за мястото на България на пазара на инвестиционните проекти.
В доклада си избраната компания трябва да препоръча кои сектори от икономиката да се развиват и накъде да бъдат насочени финансовите инжекции на правителството. Това са част от предложенията, направени от сдруженията и организациите на бизнеса пред вицепремиера Лидия Шулева по време на заседанието на Съвета за икономически растеж в Банско, съобщи зам.- председателят на Съюза на работодателите Иво Прокопиев вчера.
Спираме вноса на пшеница, информира пък "Стандарт". Допълнителни количества зърно извън договорените от Държавния резерв няма да се внасят. Това обяви министърът на земеделието Мехмед Дикме. До момента агенцията е подписала контракти за близо 180 хил. тона.
Вече пристигнаха 58 хил. тона зърно от Бразилия, от Казахстан се чакат общо около 20 хил. тона. Още 100 хил. ще дойдат от Америка. С тези количества ще бъдат попълнени отпуснатите от резерва 150 хил. тона, с които държавата се намеси на пазара през есента. Запасите на резерва ще се попълват едва от новата реколта, каза Дикме. Със 120 лв. на тон е паднала борсовата цена на брашното след въвеждането на безмитния внос от 1 януари, каза още министърът.
Границите ни приличат на сметища, заявява Николай Василев, цитиран от "Стандарт". Границата на Капитан Андреево не е почиствана от 10 години и прилича на сметището в София. Министърът на транспорта и съобщенията сподели личните си впечатления от граничнопропускателните пунктове в интервю за БНТ.
Вицепремиерът бе категоричен, че положението по всичките ни ГКПП-та е трагично. Границите ни са неугледни, а служителите - неучтиви, посочи вицепремиерът. Той се убедил в това, след като преминал като турист с обикновена кола през един от пунктовете. Миналата седмица Николай Василев внесе конкретно предложение в Министерския съвет с пакет от мерки за улесняване на преминаването през турската граница Капитан Андреево - Капъ куле.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!