Според брокери причината е в законовото изискване придобиването на над 5% дял в застрахователно дружество да става с тримесечно предизвестие в Комисията по финансов надзор. Средната цена на акция от ДЗИ, обърната в левове, на борсата е малко по-висока от тази при касовата приватизация на дружеството.
Финансово-индустриалната група "Рей холдинг", която подаде документи за издаване на лиценз за частен жп превозвач още през 2002 г., вероятно няма да получи лиценза, научи "Пари". Документи за издаване на такъв лиценз ще подаде нов кандидат, твърдят източници от транспортното министерство. Очаквало се новата групировка, която вече подготвяла официално документите си, да ги подаде веднага, след като бъде сменен шефът на дирекция "Железопътна администрация" към транспортното ведомство Георги Николов.
До края на годината "Нафтекс-България" ще пусне в експлоатация първата си базисна станция за съхранение на гориво, която отговаря на стандартите на закона за 90-дневните запаси от петрол. Тя се изгражда в софийския квартал "Илиянци" и в нея ще се вложат 50 млн. евро, съобщи председателят на надзорния съвет на компанията Митко Събев. До 2005 г. подобни бази ще се построят в още девет града в страната. Технологията, която се ползва при изграждането, ще сведе загубите при съхранение на дизел до нула, а на бензин до 0,2%.
Банков надзор на БНБ е поискал допълнителни сведения от OTP Bank за акционерите й, притежаващи дялове над 1%, и актуална информация дали разполагат с достатъчно собствени средства за инвестицията. Това поясни за "Пари" Емилия Миланова, подуправител на БНБ и шеф на банковия надзор. Според нея все още официално такава информация не е получена, очаква се това да стане тази седмица.
Поискахме сведения, от които да става ясно какви са собствените средства, собствената капиталова база на OTP с оглед на инвестицията, която ще направят, обясни Миланова. БНБ разполага с официално предоставена информация от OTP към края на 2002 г. и от тези данни се вижда, че към края на миналата година те не разполагат с достатъчно собствени средства. След като получи сведенията, очаква се централната банка да се произнесе окончателно в края на август или началото на септември, допълни шефката на банковия надзор.
Трите дружества, получили на 1 август лиценз за извършване на безмитна търговия, който им беше отнет преди дни от Министерството на финансите, ще обжалват решението във Върховния административен съд (ВАС), отбелязва "Дневник". "Очакваме писмен документ от министерството, за да предприемем съответните стъпки пред съда", заяви председателят на Асоциацията на безмитните оператори Радостин Генов. В събота от финансовото министерство обявиха, че няма да издават разрешения за извършване на безмитна търговия, докато измененията в Закона за акцизите не бъдат обсъдени и разгледани от комисията по бюджет и финанси в Народното събрание.
Конкурсът на Агенцията за приватизация за избор на посредник за продажба на борсата на акциите от пул "Златни пясъци" навлиза в нов етап, след като вчера Комисията за финансов надзор отне лиценза за извършване на дейност като инвестиционен посредник на "Нефтохим инвест финанс". Дружеството беше класирано на първо място в пула още в края на юни. Малко след това обаче председателят на надзора Апостол Апостолов изпрати писмо до бившите си подчинени в Агенцията за приватизация, с което ги уведоми за започналата процедура.
Срокът, до който потребителите на топлинна енергия в столицата могат да заявят, че искат да плащат на равни вноски парното и топлата вода, се удължава до 18 август. Това съобщиха вчера от Столична топлофикация, цитира вестник "Сега" компанията. До тази дата всички желаещи трябва да подадат декларация, че искат да минат на разсрочено плащане. Досега това са заявили над 10 000 абоната на столичната топлофикация.
За първи път през юли митниците реализирали рекордните приходи от 279,577 млн. лв., съобщиха вчера от администрацията. Средствата са събрани при вноса на стоки от мита, ДДС, акциз и глоби. Те са с около 43,6 млн. лв. повече спрямо приходите, отчетени през същия месец на м.г.
Големите летни и зимни курорти ще станат самостоятелни общини, обмислят в Министерството на икономиката, писа "Стандарт". От ведомството на Лидия Шулева ще предложат нов статут на Слънчев бряг, Златни пясъци, Албена, Пампорово и Боровец с промени в Закона за устройството на териториите. Курортите ще имат свой бюджет и самостоятелно управление. Кметовете и общинските съветници ще се избират както и в останалите общини.
Ако промените в закона бъдат приети преди местните избори на 26 октомври, курортите могат да станат общини още в края на годината. Целта е приходите от общински данъци и такси и особено от туристическите такси да се използват целево от новите общини за реклама и за обновяване на инфраструктурата. Преди приватизацията големите комплекси бяха на пряко подчинение на държавата. След раздържавяването им обаче възникнаха проблеми по стопанисването и поддръжката на инфраструктурата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!