Новата компания ще се нарича "Булгартел" и ще е стопроцентова собственост на държавната газова компания.
"Булгаргаз" продължава преговорите с "Нетера", "Орбител", "Пантел" и "Кейбълтел" за отдаване на линии по наем. Вече са реализирани първите приходи от тази дейност, твърдят от дружеството, но не посочиха конкретния им размер.
"Булгаргаз" също така има намерение да предложи на "Овергаз" да свържат мрежите си.
Неотдавна "Овергаз" също регистрира телекомуникационната компания "Вестител", която получи лиценз за фиксирана телефонна услуга от КРС и вече полага оптични кабели във Варна, Бургас, Русе и София.
Целта на "Вестител" е да стигне до абонатите и да предложи високоскоростен интернет, както и оптична свързаност с Гърция. Така със завършването на линията в ключовия пазар на международния пренос на данни (където доскоро почти единствен доставчик беше "БТК нет") ще се появи един нов играч.
Понастоящем интернет доставчиците купуват трафик от и към чужбина основно от три фирми: "БТК нет", "Нетера" и унгарската "Пантел".
АЕЦ "Белене" да се влее в АЕЦ "Козлодуй" и по този начин да бъде създадена новата компания за строителството на втората атомна централа, предлага енергийният министър Милко Ковачев на правителството.
В момента "Белене" е част от НЕК. Според енергийното министерство по този начин, използвайки паричния поток на работещите блокове в "Козлодуй", ще бъде по-лесно да се намери финансиране по проекта.
Според внесеното предложение за строителството на новата централа не е необходимо да бъде прилаган Законът за енергетиката, който изисква Държавната комисия за енергийно регулиране да проведе конкурс, тъй като строителството е започнало през 1981 г.
Преди повече от месец енергийният министър обяви евентуално преструктуриране в обратна посока - че пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" могат да бъдат апортирани в бъдещето дружество за новата ядрена мощност.
В него държавата трябваше да има мажоритарен дял от 50% до 81% от акциите срещу отпуснатата държавна гаранция за проекта. Тогава Ковачев заяви, че желанието на министерството е проектът да стане търговски и затова се прави апорт.
С гласовете на 99 депутати парламентът запази 20-процентната ставка по данък добавена стойност (ДДС). В сряда на второ четене в залата бяха приети част от промените в Закона за ДДС.
При първото четене преди около две седмици изненадващо мина предложението на ОДС от догодина този данък да се намали на 18%.
Въпреки аргументите на опозицията, че така ще се понижат цените на всички стоки и услуги, идеята не успя да събере нужната подкрепа при окончателното гласуване.
Най-накрая в сряда в дневния ред на парламента попадна и разглеждането на първо четене на Закона за акцизите. Както при Закона за ДДС, на първо четене бяха приети два законопроекта - единият на правителството, другият - на ОДС.
Законът на ОДС предвижда пропан-бутанът за битови нужди да бъде освободен от акциз, а ставката на използвания в транспорта да бъде намалена от 340 лв. на 245 лв. за тон.
Милен Велчев коментира, че на този етап няма техническата възможност да се разграничи дали пропан-бутанът се ползва за битови нужди или за транспортни цели, а това е предпоставка за злоупотреби.
Цените на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за леките автомобили от догодина се увеличават между 1,5 и 3 пъти в сравнение с досегашните, а от 2006 г. поскъпването ще е с още 100%.
Това е окончателният резултат от преговорите между застрахователи и Комисията за финансов надзор, отразен в приетата в сряда Наредба за задължителното застраховане.
В документа се определя, че всеки собственик ще трябва да залепи на предното стъкло на колата унифициран за всички стикер, удостоверяващ, че тя е застрахована.
Други новости са възможностите за покупка на застраховката за срок по-кратък от една година, както е сега.
По неофициални данни едва около 40% от леките коли са с тази застраховка и при новите условия се очаква компаниите да водят остра борба за привличане на клиенти.
Още отсега обаче надзорът изказва сериозните си резерви, че едва ли ще са много застрахователите, които ще продават на договорените крайни цени.
Производители на авточасти избират България пред Япония и Русия, пише "Сега". Производителите на автомобилни части поставят България на 15-то място в света в класацията за най-подходящо място за производство.
Това се казва в проучване, направено през юни и юли тази година от консултантската компания "Ърнст и Янг" сред мениджърите на 200 немски компании за автомобилни компоненти.
БТК бе вписана от Комисията за финансов надзор вчера в регистъра на публичните дружества, съобщиха от Комисията по финансов надзор. Вписана е емисия ценни книжа, която представлява съдебно регистрираният капитал на дружеството - 8 250 424 обикновени акции, всяка с 35 лв. номинал.
Процедурата по вписването на телекома като публично дружество започна веднага след приватизацията през юни. Стратегията за приватизация на БТК предвижда 20% от 35 процентния държавен дял да се пуснат на борсата срещу компенсаторки.
На искането на "Новото време" за 100 млн. лв. повече за образованието не може да има категоричен отговор преди преговорите с МВФ, заяви вчера зам.-просветният министър доц. Камен Велев на заседанието на парламентарната комисия по образование, която обсъжда бюджета за следващата година.
Преговорите с фонда с насрочени за 2 декември.
Според Иван Иванов от ОДС обаче ако правителството е искало тази сума, е щяло по- рано да постави искането пред фонда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!