България ще е втора в света по ръст на заплатите през 2004 г., съобщава още "Дневник". България ще бъде втора в света по ръст на заплатите през 2004 г., прогнозира авторитетният американски център за консултации и анализи "Mercer Human Resource Consulting" (MHRC). Центърът очаква абсолютното нарастване на трудовото възнаграждение в България да бъде 9% през следващата година, а реалното (при отчитане на инфлация 3,9%) да бъде 5,1%. Тези цифри нареждат страната на второ място след Индонезия, където абсолютният ръст на заплатите се очаква да бъде 13%, а реалният - 6у5%, сочат данните от публикуваното вчера глобално проучване на трудовите възнаграждения за 2004 г.
От източноевропейските страни най-голямо абсолютно нарастване на заплатите през 2004 г. ще бъде отчетено в Русия (15,6%) и Румъния (14,4%), смятат американските анализатори. Прогнозната висока инфлация обаче (13,1% за Румъния и 10,7% за Русия) ще стопи увеличението на приходите за работещите там.
Кабинетът задвижва военни проекти за стотици милиони, разкрива още "Дневник". Двата най-мащабни военни проекта за модернизация на Българската армия - подмяна на автомобилния парк и ремонт на вертолетите "Ми-18" и "Ми-24", се очаква да започнат от тази седмица. Приблизителната оценка за тяхната стойност възлиза на най-малко 500 млн. долара, като според военния министър Николай Свинаров финансирането ще бъде извънбюджетно. В протокол от октомври между отбранителното и финансовото министерство са обещани 26 млн. лв. за старта на проекта за подмяна на автомобилите и 27 млн. лв. за модернизацията на вертолетите. Според Свинаров един от най-вероятните варианти е финансиране от фонда на НАТО за нереализирани офсетни сделки. Сделките и по двата проекта ще бъдат обвързани с офсетни програми в гражданския сектор, които ще бъдат възлагани на български изпълнители.
Йогурт е само изконното българско кисело мляко, обявява "Сега". От догодина в Европа с името йогурт ще може да се продава само кисело мляко, произведено с традиционния тип горчива бактерия, описана в исторически български рецепти, съобщил британският всекидневник "Дейли телеграф". Според новия стандарт на Еврокомисията йогуртът, както се нарича киселото мляко в европейските държави, трябва да съдържа живи бактерии лактобацилус булгарикус. Повечето производители обаче пастьоризират киселото мляко, за да е по-дълготрайно. Така те убиват бактериите, които продължават ферментацията, но пък придават здравословните качества на млякото.
Производителите в цяла Европа лобираха срещу предложения от комисарите стандарт, но той оцеля при четири разглеждания и вероятно ще влезе в сила през 2004 г.
МВФ настоява за баланс в бюджета, пише още "Сега". На 12 ноември пристига поредната мисия на МВФ, която ще настоява за нисък бюджетен дефицит или дори за балансиран бюджет, стана ясно вчера. Правителството е записало в бюджета за догодина 0,7%, но от фонда настояват за дефицит под 0,5%. Мисията ще направи последния цялостен преглед на изпълнението на ангажиментите по тригодишното споразумение, което изтича през февруари. Ще се обсъди възможността за преминаване на отношенията на България с фонда на нова основа - сключване на предпазно споразумение.
Хората на фонда ще обсъдят с кабинета притесненията си относно твърде високия дефицит по текущата сметка - 7% при план 5%. От МВФ признават ръста на износа от България, но са притеснени от факта, че вносът расте по-бързо. От фонда смятат, че ръстът на кредитите, който е 50%, трябва да бъде в рамките на 30%.
Европа разреши отново вноса на наши животни, информира още "Сега". Европейският съюз вдигна наложената преди две години на страната ни забрана за износ на живи животни, съобщи вчера земеделският министър Мехмед Дикме. Върху страната ни остава единствено ветото за износ на свине и продукти от тях, тъй като фермерите ни продължавали да ваксинират свинете срещу чума. Миналия февруари бе отменена забраната за износ на птици, а през юни - за риба и рибни продукти.
Поставят условия на купувачите на ТЕЦ "Бобов дол" чрез борсата, съобщава още нестникът. Агенцията за приватизация (АП) и енергийното министерство са се споразумели по принцип да поставят условия на купувача на 100% от акциите на ТЕЦ "Бобов дол" на фондовата борса, вместо да спират процедурата по избор на посредник за продажбата на акциите. Това съобщил пред "Сега" вчера енергийният министър Милко Ковачев.
Споразумението е да бъдат предявени четири изисквания: купувачът да поеме ангажиментите на държавата по затворената вече преговорна глава "Екология", т.е. да направи определени инвестиции за намаляване на вредните емисии от работата на централата. Другите условия са да се запазят определен брой работни места, да се запази количеството изкупувани от Бобовдолския басейн въглища и купувачът да се съгласи с регулираните от държавата цени на изкупуваната електроенергия. Изискванията щели да се поставят само на купувача на ТЕЦ "Бобов дол". На борсата са пуснати и 100% от акциите на Топлофикация-Сливен, Топлофикация-Враца и Топлофикация-Правец.
Дикме иска да одържавява незаконно върнати гори, обявява също "Сега". Земеделското министерство ще предложи парламентът да промени Закона за реституция на горите, за да може министърът на земеделието вместо съда да отменя незаконосъобразно връщане на държавни гори. "Това се прави по препоръка на прокуратурата", заяви вчера министър Мехмед Дикме. Той очаква до седмица-две главният прокурор Никола Филчев да обяви за нищожни актовете, с които са върнати държавните гори около Доспат. Преди около 10 дни Дикме занесе при Филчев цялата документация по този случай. Обвинител №1 в държавата е обещал да потърси отговорност от виновните длъжностни лица, тъй като тези гори открай време са били държавни.
Осъмнахме с нови цени на автогаза, констатира "Стандарт". С 5 ст. само за една нощ скочи цената на пропан-бутана за автомобили. От вчера литър от горивото се продава между 74 и 78 ст. в страната. Причината за увеличението е по-високата вносна цена на автогаза, коментираха търговци. Близо 80% от пропан-бутана, който се предлага у нас, е от чужбина. Цените се променят на две седмици и след последната актуализация се наложи корекция и за продажбите на дребно, обясниха търговците. В момента тон пропан-бутан се внася за 400 долара, като в тях не са включени акцизи и данъци, посочи Атанас Трайков, шеф на Асоциацията на вносителите на автогаз. На едро цената с включените налози е около 1160 лева на тон.
Прекупвачи вдигат цената на хляба, предупреждава още "Стандарт". В края на миналата седмица хлебарите и сладкарите от браншовата асоциация израдваха населението с новината, че много скоро цената на хляба ще стане 1,20 лв. И ето, че опасенията (предупрежденията, заканите, заплахите) започнаха да се сбъдват. От няколко дни хляб по левче ядат в Благоевград, Стара Загора и Бургас. От миналия понеделник плевенчани пък имат привилегията първи в страната да започнат да купуват насъщния по 1,10 лв. По всичко личи този път майтап няма. Хлябът се е устремил нагоре - според хлебопроизводителите - към реалните си стойности. Изтъкват се много причини за скока на най-купуваната стока. Според хлебарите той се дължи на недостига на зърно в мелничарските предприятия, което вдига цената на брашното.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!