Вместо 51% продават цялата авиокомпания "България Ер", пише още "Пари". До 100% от капитала на авиокомпания "България Ер" ще бъдат предложени за приватизация, предвижда стратегията за продажба на превозвача, която прие кабинетът. Първоначалните намерения бяха да се продадат 51% на стратегически инвеститор, а 25% от превозвача да се листват на борсата. Сега се поставя условие поне 51% от капитала на бъдещия купувач да са собственост на български физически и юридически лица. Причината е, че става въпрос за продажба на национален превозвач и той трябва да отговаря на изискванията за "национална принадлежност и контрол", т.e. да е собственост на наши компании. Методът на продажба ще бъде публичен двустепенен конкурс. Изисквания към участниците ще са приходи от дейност в гражданското въздухоплаване за всяка от последните три счетоводни години от 100 млн. евро за стратегическите инвеститори, а за финансови - да докажат управление на фонд от над 200 млн. евро.
АП изпълни 22% от годишната си приватизационна програма, съобщава още "Пари". Само 31 на брой са сключените от Агенцията за приватизация сделки за мажоритарни пакети от над 50% държавно участие през периода 1 януари-30 юни 2003 г., сочи отчетът на АП за първото шестмесечие. Според годишния план на агенцията до края на 2003 г. трябва да бъдат продадени общо 145 мажоритарни пакета.
Държавата изтика миноритарните акционери от борда на "Булгартабак", информира "Дневник". Представители на миноритарните акционери не бяха допуснати в съвета на директорите на "Булгартабак холдинг" след скандално общо събрание на дружеството, на което изпълнителният директор на "България инвест" Страхил Видинов заяви, че банката ще ревизира политиката си за инвестиции в борсовата приватизация.
"Синергон холдинг" притежава 14 предприятия, пише още "Дневник". Бившият приватизационен фонд "Петрол" беше едно от дружествата, които набраха най-сериозен ресурс за участие в първата вълна на боновото раздържавяване и логично закупи голям брой пакети от българската индустрия.
Бизнес сдружения ще гарантират за вноса, уверява още "Дневник". След 30 август в България няма да се допуска внос от Турция без необходимите търговски документи. Сертификатите за произход ще трябва да бъдат заверени в търговско-промишлената палата на вносителя, която ще подава данните към митниците. Целта на промяната е да се избегне фалшифицирането на документите за внос и най-вече злоупотребите със занижени митнически стойности на стоките.
Парламентът прегласува промените в Закона за държавната собственост, съобщава "Сега". Със 132 гласа "за" депутатите от НДСВ, ДПС, НИЕ прегласуваха промените в Закона за държавната собственост и така отхвърлиха ветото на президента Георги Първанов. "Против" измененията бяха 44 депутати, а 28 се "въздържаха". Президентът върна промените с аргументите, че е неприемливо да има общо, а не индивидуално уведомяване на собствениците, чиито имоти ще бъдат отчуждени за изграждане на национални инфраструктурни обекти. Държавният глава смята, че обезщетението няма да е достатъчно, за да се купи ново равностойно жилище.
Едва 36 от 263 общини нямат дългове, констатира още "Сега". "Само 36 общини от всичките 263 са били без дългове в края на май", съобщи вчера председателят на сдружението на общините Венелин Узунов на общото събрание на организацията. С борчове над 1 млн. лв. били 37 общини, в това число почти всички областни центрове. Общо неразплатените разходи достигнали 115 млн. лв. Пред кметовете Узунов благодари на финансовия министър, че с негова помощ е направен опит да се подобри законовата рамка на общинските бюджети. В отговор Милен Велчев обяви, че кабинетът ще изпълни ангажимента на общините да бъдат преведени още 130 млн. лв. за разходи през тази година.
Печелим по 4 лева на всеки 100 в банката, пише "Стандарт". По 3-4 лева на всеки 100 е спечелил през юни всеки българин, който има влог в банка. Причината за това е отрицателната инфлация. За миналия месец тя е била минус 2,2%, обявиха от Националния статистически институт. За първото полугодие натрупаната инфлация се е стопила до минус 1,4%, а за последните 12 календарни месеца е едва 1,2%. Поевтиняването на храните е традиционно за юни, затова през този месец инфлацията е или отрицателна, или близка до нулата, коментираха статистици. Но сега поевтиняването е достигнало най-ниската си стойност за този месец през последните пет години. През юни хранителните стоки са поевтинели с 5,2%, а нехранителните с 0,6%, сочат данните на НСИ. Цените в ресторанти, закусвални и столове са се вдигнали с 0,2%, а услугите са поскъпнали с 0,4%.
"Велчев: Няма да слагаме данък върху влоговете" е друго от заглавията в "Стандарт". Нямаме намерение да въвеждаме данъци върху банковите лихви. България не е поемала ангажимент пред Европейската комисия лихвите по влоговете в банките да се облагат. Така финансовият министър Милен Велчев коментира публикации в пресата, че от 2007 г. ще бъде въведен данък за лихвите по депозитите в банките. В страните от ЕС се спори от години дали да се облагат с данъци лихвите по банковите влогове. В края на януари 2003 г. в Брюксел министрите на финансите от ЕС постигнаха съгласие за облагането на лихвите върху спестяванията на хората. Според решението страните членки на ЕС трябва да обменят информация за приходите от лихви с данъчните власти в родните страни на вложителите и лихвите по депозитите да се облагат с 15%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!