Така, докато очакваните по това перо приходи през 2003 г. са 611 млн. лв., за идната са заложени 725,4 млн. лв. "Тихомълком държавната администрация без контрола на парламента увеличава таксите за услугите и на практика те се превръщат в скрито данъчно бреме за фирмите", коментира зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Дикран Тебеян. Становището му беше подкрепено и от Георги Ангелов от Института за пазарна икономика (ИПИ), според когото е нереално намалението на данъците да става за сметка на увеличените приходи от държавни такси.
До 300 лв. излиза регистрацията на едноличен търговец у нас, докато в Нова Зеландия например таксата е само 40 лв., обясни Ангелов. По данни на ИПИ годишно разходите на една компания в България за съобразяване с изискванията на административните режими реално са 10-12%.
Президентът Георги Първанов обвърза разполагането на военни бази на САЩ у нас с предварително съгласуване за тях с партньорите от НАТО. Това стана след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност, който обсъди подготовката за членство в алианса, минути преди да се срещне със зам.-министъра на отбраната на САЩ Дъглас Файт. Заместникът на Доналд Ръмсфелд пристигна у нас за консултации с българското правителство по въпроса за евентуалното разполагане на американски военни бази на българска територия. Той разговаря с премиера, президента, зам.-министъра на отбраната Илко Димитров, началника на Генералния щаб ген. Никола Колев и външния министър Соломон Паси. След края на консултативния съвет Първанов заяви, че решението за базите трябва да бъде взето в рамките на един общ договор на НАТО, т.е. "да изразява единна политика, да не бъде повод за нови проблеми по линия на трансатлантическата връзка".
На практика това означава страните членки на алианса, да дадат съгласието си преди решението на българския парламент. Такава практика обаче не съществува. Като член на НАТО САЩ са длъжни да проведат консултации с останалите страни от пакта, на които да информират за стратегията си, но не и да искат тяхното разрешение. Това Вашингтон направи в понеделник в Брюксел, на среща на външните министри от алианса.
Българските фармацевти производители засега печелят битката за лекарствата, за които държавата ще плати догодина около 400 млн. лв. Този извод се наложи, след като позитивният списък с медикаментите беше представен официално от министъра на здравеопазването Славчо Богоев и председателя на комисията по изготвянето на списъка д-р Емил Христов. Преобладаващата част от медикаментите в листата са генерични, а не оригинални, по-евтини са и се произвеждат основно от българските фирми.
Общо 2477 лекарствени продукта, обединени в 667 международни непатентни наименования, са включени в позитивния списък. В него се съдържат медикаментите, необходими за лечението на болестите. Нито едно заболяване не е останало без лекарствена терапия, заяви Богоев.
С 4,7% са се повишили цените на хранителните стоки през ноември спрямо октомври т.г, съобщиха от Националния статистически институт (НСИ), информира "Сега". При нехранителните поскъпването е само 0,1%. Инфлацията през ноември също се е увеличила значително- 1,8% спрямо предходния месец. От началото на годината досега инфлацията е 3,8%.
0,9% е ръстът на производствените цени на производителите за вътрешния пазар през октомври спрямо септември, съобщиха статистиците. Увеличението на цените спрямо октомври 2002 г. е с 4,1%, а от 2000 г. цените са нараснали с 11,4%. През октомври спрямо предходния месец най-чувствително е увеличението на цените на стоките в преработващата индустрия - с 1,2%, а от 2000 г. нарастването е с 8,9%.
Хората, които са си реституирали недвижими имоти след 1 януари 1999 г., да не плащат данък за тях в продължение на пет години като срокът започне да тече от месеца след възстановяване на собствеността. Това предвижда нов текст в Закона за местните данъци и такси, който парламентът прие по предложение на правителството. "Има едно голямо съмнение, че кабинетът е внесъл този текст, за да оправи имотите на премиера", заяви от трибуната депутатът от коалиция "За България" Михаил Миков. Според него промяната се прави доста, след като е приключила реституцията, затова навярно целта била да се въведе облекчението за имоти, възстановени наскоро.
Пет компании вече са заявили интерес да станат консултант в приватизацията на дружествата на "Булгартабак холдинг". Това са "Ситибанк", "Джей Пи Морган", "Морган Стенли", "Кредитанщалт" и "Креди сюис фърст Бостън". Това обяви министърът на икономиката Лидия Шулева по време на дебата в парламента по новата стратегия за раздържавяване на холдинга. Документът бе приет от мнозинството със 112 гласа "за", 81 "против" и 18 "въздържали се".
Конкурсът за избор на консултант ще се обяви в най-скоро време. "Самата приватизация ще стартира най-рано след два месеца и половина", прогнозира Шулева. Изборът на консултант щял да отнеме около месец. Още толкова време е нужно за изготвянето на тръжните документи.
Транспортното министерство е изпратило писма до 110 български и чужди фирми с покана да станат жп превозвачи, съобщи вицепремиерът и транспортен министър Николай Василев, цитиран от "Стандарт". Между тези компании има индустриални, транспортни спедиторски и други фирми, които могат да кандидатстват за лиценз за жп превози, обясни Василев. Той обсъди реформите в БДЖ с представителите на Световната банка и МВФ у нас Оскар де Брун Копс и Джеймс Роуф.
Абонатите на "ГлоБул" ще могат да пращат снимки и музика като съобщения по мобилните си телефони от днес. Само няколко дни, след като "МТел" пусна опцията MMS през платформата GPRS, същата услуга вече предоставя и вторият GSM-оператор. Така и клиентите на"ГлоБул" ще могат да изпращат по време на коледните празници цветни снимки и полифонични мелодии по телефона. До 15 януари това ще става съвсем безплатно, обясниха шефовете на "ГлоБул". Услугата е достъпна както за абонатите на договор с оператора, така и за ползващите картите b-connect или новите пакети с предплатени минути.
Проекти за 80 млн. долара ще финансира Фондът за енергийна ефективност през следващите 10 г. Това съобщи енергийният министър Милко Ковачев, който подписа споразумение за предоставяне на безвъзмездна помощ от 300 000 долара за създаване на фонда със Световната банка. Фондът ще бъде факт с приемането на закона за енергийна ефективност. С парите ще се финансират проекти, които имат за цел намаляване на разходите за енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!