Цената за пренос на ток у нас в момента не се плаща от никого, защото НЕК е единствен купувач. Тя ще придобие вътрешно значение, когато привилегированите потребители започнат да купуват ток директно от централите производители. Новият закон за енергетиката ще дава право на двете страни да сключват договори помежду си и свободно да се споразумяват за цените на електроенергията по тях. За нейното транспортиране потребителите ще ползват преносната мрежа на НЕК и ще плащат за услугата по определената от ДКЕР тарифа. Основният мотив на регулаторния орган за двуктратното й увеличение беше, че липсват инвестиции за капитални ремонти на мощности и по мрежата на НЕК.
Частните телекоми ще заработят в началото на 2004 г. според неприетия все още Далекосъобщителен закон, съобщава още "Пари". Първите частни телекоми ще стартират най-рано през януари 2004 г., стана ясно, след като Комисията за регулиране на съобщенията връчи лицензите за гласова телефония и за изграждане на далекосъобщителна мрежа на Интернет компаниите "Орбител" АД, "Нетплюс" и "Глобалтех-България" ЕООД. Лицензът на "Орбител" е за 20, а на "Нетплюс" за 15 г. Още два кандидата са подали документи за издаване на лиценз за гласова телефония, съобщиха от КРС. По неофициална информация това са "Нетском-България" и "Спектър нет".
КРС е отказала лиценз за безжичен пренос на данни на НЕК, защото компанията е искала да го използва за изграждането на обособена мрежа за собствени нужди. "Булгаргаз" получи лиценз за пренос на данни, защото ще изгражда кабелна мрежа, допълниха от КРС. Предвиждаше се лицензът да позволи на операторите да станат конкурент на БТК преди падането на монопола през 2005 г.
Милен Велчев отне вече дадените лицензи за безмитна търговия, информира още "Пари". Министерството на финансите няма да издава разрешения за извършване на безмитна търговия, докато проектът на закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите не бъде обсъден и разгледан от Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание, съобщиха от финансовото ведомство. Таксите на участниците, чиито документи бяха разгледани, ще им бъдат върнати, се казва още в съобщението. Това на практика означава, че са отнети издадените на 1 август лицензи за безмитна търговия на "Трансимпекс", "Денеб" и "Кореком-Принцес". Решението за това е взето в петък. Новите лицензи даваха възможност на трите фирми да осъществяват дейност като безмитни оператори до 31 декември 2006 г. До приемането на новите текстове в закона те ще продължат да работят със старите разрешителни. Предложени от финансовия министър в оставка Милен Велчев промени в Закона за акцизите предвиждат безмитните магазини по сухопътните граници да бъдат закрити от 1 януари 2004 г.
Именно противодействието срещу мерките за закриване на безмитните магазини Милен Велчев посочи като един от мотивите си за подадената късно вечерта на 6 август оставка.
Закон ще задължи 65% от тютюна в цигарите да е български, информира "Дневник". 65% от съдържанието на тютюневите изделия да е български тютюни. Това е записано в новия закон за тютюна, подготвен от земеделското министерство и внесен за одобрение в правителството.
В действащия закон няма такъв текст. В проекта е посочено още, че изискването не важи за случаите, когато производител е получил изрично разрешение от министъра на земеделието. Новият закон ще разрешава тютюн да се преработва и извън страната. Сега търговията със суровина е забранена.
Сделката за БТК е с нов юридически казус, коментира още "Дневник". Сделката за БТК е изправена пред нов юридически казус, след като правителството в петък указа на изпълнителния съвет на Агенцията за приватизация (АП) да оттегли внесения в надзорния съвет договор с "Вива Венчърс". Според министъра на икономиката Лидия Шулева това е най-добрият начин, по който да бъдат изпълнени решенията на Върховния административен съд (ВАС) и едновременно с това да бъдат защитени интересите на държавата.
Надявам се, че направените досега от "Вива Венчърс" декларации са сериозни и те ще отговарят адекватно на дадената им възможност за актуализация на офертата, допълни тя. Шулева очаква с това решение сделката да приключи до 15 август.
Ако това стане, цената за БТК ще бъде увеличена с 85 млн. евро - 20 млн. евро пряко увеличаване на цената на акциите и отказ от 65 млн. евро дивидент на компанията, който държавата вече е получила.
"Булгартабак" ще бъде приватизиран на пет етапа, обяснява "Сега". Отделните дружества на "Булгартабак" ще бъдат продадени на пет стъпки. Това обяви вицепремиерът Николай Василев по БНР вчера. Той уточни, че когато напуснал министерството на икономиката, оставил на новия ресорен Лидия Шулева папка със стратегията за приватизацията на холдинга и документи, които да й помогнат в тази процедура. В петък Шулева каза, че нейният екип ще дооформи тази стратегия.
Първата стъпка в стратегията за приватизация на "Булгартабак" била да се продадат на търг на задграничните дружества, които сега носели само загуби. След това щели да се раздържавят 8 по-малки задлъжнели фабрики у нас, в това число и през фондовата борса.
Имало готов договор между "Кремиковци" и БДЖ, съобщава още "Сега". Договор между "Кремиковци" и БДЖ, който да урежда отдавнашния финансов спор между тях, има. Той не е подписан само заради липсващия един ред в него - цената на превозите на БДЖ, заяви по БНР вчера министърът на транспорта и съобщенията Николай Василев.
Дълговете на общините стигнаха 120 млн. лева, пише още "Сега". Неразплатените разходи на общините към края на юни са достигнали 120 млн. лева. Това се казва в анализ за финансовото състояние на местните власти, приет в петък от управителния съвет на Националното сдружение на общините. 100 млн. лева от тези пари са наследени дългове от миналата година. По-голямата част от задълженията били за ползвани, но неразплатени услуги по общински дейности.
В сравнение с предходни години обаче през това полугодие местните власти били в по-добро финансово състояние. Без дългове били около 39 общини от всичките 263 в страната. Малките общини били добре финансово въпреки първоначалните опасения, че със старта на финансовата децентрализация точно те ще изпитват най-големи финансови затруднения.
Губим $10,6 млн. от авиопазара, обявява "Стандарт". Над $10,639 млн. са изтекли в чужбина през първото полугодие на годината поради неуредиците на българския авиопазар. Това сочи финансовият анализ за приходите от продадени самолетни билети, изготвен от българския клон на Международната асоциация на авиопревозвачите IATA. Приходите от българския авиопазар през първото полугодие на 2003 г. са $33,279 млн. Съгласно Чикагската конвенция за гражданското въздухоплаване от 1944 г. всяка страна има право да запази 50% от пазара си за своите авиокомпании. България обаче подарила на чуждестранните превозвачи 33,75% от приходите на своя авиопазар, сочат данните на IATА. Така вместо националния превозвач "България ер" най-много приходи има германската авиокомпания "Луфтханза". Тя твърдо държи първото място с 16,5% от авиопазара чрез продадените 13 664 билета. От тях е инкасирала $5,341 млн.
Цигарите поскъпват с 30 на сто догодина, съобщава още "Стандарт". Цигарите ще поскъпнат средно с 29,5% от началото на 2004 г. заради вдигането на акцизите. Това е записано в "Националния план за икономическо развитие на България за периода 2000-2006 г.", който е одобрен от Министерски съвет. След вдигането на цените на цигарите кутия "Виктори" ще се продава за 1,50 лв., а "Марлборо" за 4,80 лв. Увеличаването на налозите за тютюневите изделия се прави във връзка с присъединяването на страната към ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!