България ще продължи да изнася ток за Турция по дългосрочния търговски договор до 2008 г. между НЕК и TETAS, ако бъдат намалени цената и количествата. Това стана ясно от изявленията на турския министър на енергетиката Хилми Гюлер след първия кръг на преговорите в Анкара между български и турски министри. На втория етап от преговорите се разбра, че Турция твърдо държи на условието да се намали цената на доставяната електроенергия.
Понеже това засяга търговските взаимоотношения между НЕК и TETAS, а не споразумението, по което страната ни се задължава да инвестира в инфраструктурни проекти, министрите се договориха да дадат срок от 10 дни на НЕК и TETAS да решат този въпрос. Двете страни са ратифицирали споразумение, което е със силата на закон.
Русенската фирма "Пристисгруп-Водно строителство" АД е поискала разрешение от Агенцията за следприватизационен контрол да продаде част от машините на купения от нея през м.г. комбинат "Видахим" АД-Видин, съобщи членът на надзорния съвет на агенцията Руси Статков. За разпродажба са предложени осем смесителя от завода за гуми, две импрегнационни инсталации, две трегерни генерации, три парни котела и една оперативна разпределителна уредба.
Общата стойност на въпросните машини е 2 231 763 лв. Искането за продажба на активи е постъпило малко преди тържествата във Видин на 26 май т. г., на които собственикът на "Видахим" и "Пристисгруп" Борислав Лоринков обеща в присъствието на финансовия министър Милен Велчев до края на годината да пусне на пазара първата гума от познатата у нас серия "Видахим".
Договарянето между политическите сили за постовете управител и подуправител на БНБ отново ще се случи в последната минута, ако въобще се окаже възможно, коментира от страниците си вестник "Дневник". Гуверньорът и шефът на отдел "Емисионно" трябва да бъдат избрани на заседание на парламента, което е насрочено за 15 часа във вторник. До късно вечерта в понеделник обаче не беше "калкулирано" мнозинство за нито една от издигнатите кандидатури.
На първия централизиран публичен търг може да има около 800 000 участника, заяви зам.-изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Станислав Ананиев в понеделник. "Потенциалният брой на участниците е около 800 000, като това са всички физически лица, които са правоимащи и притежават инвестиционни бонове, а също и инвестиционните посредници, които са големите играчи на пазара на непарични платежни средства", каза Ананиев. Според него с централизираните търгове завършва един етап от приватизацията, чиято основна цел е бързина и прозрачност.
Все повече български финансови институции с чисто корпоративен профил стават банки с универсален характер, като включват услуги за населението, за малките и средните фирми. "Очаквам много бърз растеж на банкирането на дребно. Хората все по-масово инвестират в недвижими имоти, в земя, което също дава тласък на този тип кредитиране", заяви изпълнителният директор на "Райфайзенбанк" Дамян Дамянов. Той обясни, че падането на "монопола" на банка ДСК върху кредитирането на гражданите преди две години е изострило апетита на останалите банки към този сегмент.
Българските изобретатели не могат да реализират своите изобретения на пазара, заяви секретарят на Съюза на изобретателите Марио Христов, цитиран от "Сега". "Изобретателите патентоват продукта си, а после не знаят къде да го предложат", поясни той. Според статистика на патентното ведомство повече от половината от заявките за патенти у нас са от чужденци. "Техните продукти са много по-конкурентоспособни от нашите", уточни Христов.
Всички средства, които получаваме за одобряването на търговски марки, ще се заделят за реклама на вината ни. В момента това са около 60 000 лв. Очаква се сумата да достигне 100 000 лв., съобщи вчера шефът на Националната лозаро-винарска камара Никола Николов. Рекламната кампания на родното вино започва днес. Чужди екожурналисти ще дегустират и оценяват 56 проби. От камарата определили, че приемат по 4 вина от големите и по 2 от малките винарни. Финалният избор с какво да се представят направили винпромите.
Цената на брашното на Софийската стокова борса достигна 350-380 лв. за тон, съобщи шефът на борсата Христо Миленков, цитиран от "Инфо радио". Преди две седмици брашното се търгуваше за 300 лв. за тон, припомня "Стандарт". Според Миленков поскъпването със сигурност ще се отрази на цената на хляба. Възпиращ ефект върху поскъпването може да окаже свитото потребление, уточни той. От няколко седмици хлябът поскъпва в различни градове на страната. Самуните се вдигат два пъти за последните десетина дни в Пазарджик. Белият от 600 грама вече струва 0,40 лв., а луксозният хляб на филийки се продава за 0,62 лв.
Дългът ни нарасна със 77,3 млн. евро и в края на април достигна до 7,891 млрд. евро, обявиха от финансовото министерство. За първите четири месеца на годината външният борч се е стопил с 263 млн. евро, но през април има увеличение, сочат данните на министерството. За първите четири месеца получените нови външни заеми са за 522,5 млн. лв., а плащанията за обслужване на външния дълг са 682,5 млн. лв. В края на април вътрешният дълг на страната е 2,246 млрд. лв., което е с 135 млн. лв. повече, отколкото в края на м.г. За четири месеца плащанията по вътрешния дълг са 58,8 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!