В момента Банка ДСК е защитила марката си и е официален неин собственик. По неофициална информация одиторите на банката - KPMG, още през лятото на миналата година открили, че марката на банката не е регистрирана. Според Закона на банките лице, което не извършва банкова дейност, не може да регистрира име на банка. Юристи коментираха, че у нас е практика някой да се опита да регистирира известна търговска марка, която обаче не е защитена от тези, които я ползват.
До 14 януари е срокът за подаване на декларации за облагане с окончателен годишен (патентен) данък. Ако целият дължим налог за годината бъде платен до края на месеца, ползват се 5% отстъпка. Иначе внасянето му може да стане на четири равни вноски. За първото тримесечие срокът е до 31 януари, за второто - до 30 април, за третото - до 31 юли, и за четвъртото - до 31 октомври.
Валидна е и попълнена данъчна декларация, разпечатана от Интернет страницата на Главната данъчна дирекция. Декларацията за патентен данък може да се изпрати и по пощата, като за дата на подаване се приема датата на пощенското клеймо. Глобата за неспазен срок за деклариране на патента е до 500 лв., а за неверни данни - 1000 лв. За недеклариране на дейност, подлежаща на облагане с патент, санкцията е двукратният размер на данъка.
Поради ниските равнища навън в продължение на няколко месеца българските кредитни институции са фокусирали дейността си по пласиране на набраните средства върху инвестициите в ценни книжа (краткосрочни и дългосрочни ДЦК, еврооблигации и глобалните облигации, емитирани от правителството). През ноември банките не са се отклонили от поведението, което следват, откакто се понижиха световните лихвени равнища, става ясно от данните на БНБ.
За диверсификацията помогна и фактът, че моментът, в който изнасянето на пари при чужди банки стана неизгодна инвестиция, съвпадна с предложението на кабинета за по-добри инвестиционни алтернативи чрез операциите по външния дълг.
"От 2003 г. трябва да започнат преговори за определяне на минимални заплати по браншове и професии", съобщи преди празниците вицепремиерът Лидия Шулева, цитирана от "Дневник". През октомври миналата година Европейската комисия (ЕК) също препоръча договарянето на работните заплати в България да става само между работодатели и синдикати, без участието на държавата, която сега определя минималното възнаграждение.
Това беше записано в съвместния доклад за оценка на приоритетите на пазара на труда, който беше представен от Шулева и комисаря по трудовата заетост и социалните въпроси в комисията Анна Диамандопулу. В документа обаче не се фиксират срокове.
В неделя от Министерството на труда обясниха, че идеята е постепенно да се премине към договаряне на всички заплати между синдикатите и работодателите, а желанието на Шулева е да стимулира този процес. Такъв е моделът в Германия, а у нас само в някои браншове има сключени колективни трудови договори за размерите.
"Булгаргаз" е поискала от Комисията за регулиране на съобщенията лиценз за оператор на мрежа на фиксирана телефония и пренос на данни, съобщи източник от комисията. Очаква се в скоро време газовият монополист да получи лиценза за собствената си съобщителна мрежа. "Булгаргаз" е първата компания, която след отпадане на монопола на Българската телекомуникационна компания (БТК) от началото на тази година заявява официално желанието си да я конкурира.
Мрежата на "Булгаргаз" се състои от медни кабели, които са изградени покрай газопроводите. Общата дължина на газопроводите е 280 км. Експерти обясниха, че компанията ще инвестира допълнително в изграждания на отклонения за кабелната мрежа до населените места.
Търговията в над 200 позиции със селскостопански продукти между България и Европейския съюз от тази година се либерализира, а за някои продукти става безмитна, съобщиха за "Дневник" от Министерството на земеделието и горите (МЗГ). Мерките са допълнителна част от подписаното през 2000 г. споразумение на принципа на т. нар. двойна нула. Това означава, че на реципрочна основа, т.е. едновременно ЕС намалява или премахва митата при внос на агростоки от България и обратно.
Освен това евросъюзът се задължава да не субсидира експорта на продукция за България. Споразумението влиза в сила от 1 март 2003 г., но ще се прилага със задна дата от 1 януари. Очаква се това да доведе до увеличение на търговския обмен на селскостопанска продукция между страната и ЕС с около 300 млн. евро, казаха от земеделското министерство.
Новият енергиен закон ще предвижда специални лицензии за търговци на електроенергия, чието задължение ще е само да събират парите от абонатите, информира вестник "Сега". Същото ще важи и за парното, съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) Константин Шушулов. Законът, който е предвиден в програмата на правителството за февруари, ще допуска всякакви юридически лица в тази дейност, включително и еднолични търговци.
Те са наречени "снабдители с енергия". В момента тази дейност изпълняват седемте електроразпределения, които имат по два лиценза - един за разпределение на ток и един за продажбата му. В бъдеще в един електроразпределителен район ще може да има няколко търговци.
С въвеждането на международните счетоводни стандарти България изпревари Европейския съюз с две години. От тази година отчитането по тези стандарти у нас е задължително за българските банки, застрахователни, осигурителни, инвестиционни и публични дружества. Те трябва да изготвят по международните стандарти всички месечни, тримесечни и шестмесечни отчети и годишните си доклади за 2003 г. За останалите родни фирми този ред на отчитане ще се въведе от 1 януари 2005 г. В страните-членки ще се прилага едва от 2005 г.
Всички продавачи на самолетни билети, включително и туристическите агенции, които се занимават с тази дейност, ще подлежат на разрешителен режим. Това предвиждат промените в Закона за гражданско въздухоплаване, които кабинетът ще гледа тази седмица. Разрешителният режим е наречен "акредитиране" и то ще се извършва от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" към транспортното министерство.
Свидетелството за акредитация ще се издава за срок от две години и може да се отнеме, ако проверка установи, че въпросното бюро или туристически агент не отговарят на условията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!