Междувременно финансовият министър Милен Велчев и заместникът му Красимир Катев започват разговори с американската администрация за иракския дълг към България, който е около 1,700 млрд. долара. Очаквам ясен сигнал България да бъде третирана наравно с най-привилегированите кредитори на Ирак, съобщи Велчев. Една от идеите е САЩ да поемат това вземане, като ни компенсират, обясни той. Друга обсъждана идея е да си получим поне част от вземането под формата на доставки на нефт - нещо, за което вече съществува споразумение между България и Ирак отпреди 1990 г., но от страна на Ирак изпълнението му е било прекратено. Трети вариант е да се разсрочи това вземане, тъй като е очевидно за всички, че Ирак не може да извади в момента тази голяма сума и да я плати, така че с течение на времето да си получим парите, смята министърът.
Няма политика в това, кой ще строи петролопровода Бургас - Александруполис, заяви вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Церовски. Според него, ако бизнесът построи петролопровода, политиците ще имат интерес да го продадат. В момента се уточняват параметрите на проекта, кои международни компании, сред които са руски, американски, английски и казахстански фирми, ще строят тръбопровода и откъде ще дойде петролът, каза още Церовски.
Засега няма проект в напреднал стадий за учредяване на дружество със специална инвестициона цел (SPV), стана ясно на семинара във вторник по темата, който се проведе в столичния хотел "Сердика". На форума присъстваха представители на редица банки, холдинги и инвестиционни посредници, което показва, че интерес към създаването на такъв тип компании има, пише "Дневник".
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се самосезира във вторник за сделката за закупуването на винарския завод в Ямбол от "Винпром - Пещера", тъй като според комисията тя променя структурата на пазара. В конкретния случай санкцията при доказано нарушение на Закона за защита на конкуренцията е глоба от 5000 до 300 хиляди лева. Законът обаче не предвижда като наказание отменяне на сделката, така че тя си остава необратима.
Засилване на контрола върху качеството на вносния цимент поискаха циментовите заводи в България на среща във врачанското село Бели извор, съобщава още "Дневник". На дискусията участваха представители на всички производители в страната, както и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на "Булгарконтрола". Срещата е във връзка със съобщенията за засилване на вноса на цимент от Турция, без да се изискват документи за качество. Импортът на продукцията стана възможен, след рязкото поскъпване на лева спрямо турската лира от последните месеци.
България да изплати 52 949 долара стари задължения към съвместната организация на СИВ "Интерокеанметал", ще решава кабинетът в четвъртък. Средствата трябва да погасят неизплатени дялови вноски в преводни рубли и стари полски злоти, като парите ще се вземат от държавния бюджет, припомня "Сега".
Ежедневникът обръща внимание и на изявлението на зам.-икономическия министър Милен Керемедчиев, според който три български фирми вече имат сделки с Ирак. Съюзът на работодателите е във финална фаза за подписване за търговска зона в Ирак, където българските стоки ще намерят своя пазар. Фирма "ПроСофт" е подписала договор с йорданска фирма за асемблиране на компютри, които ще бъдат изнасяни за Ирак.
Проекти за над 70 млн. евро спасил министърът на регионалното развитие, като не допуснал да се стигне до прекратяване на договореното по програмите ФАР и ИСПА. Това обясни вчера самият министър Валентин Церовски, като отчете, че преди 6 месеца заварил забавяне и по двете програми с около година и половина. По програма ФАР имаше стартирали само 2 проекта. 13 бяха пред прекратяване, заяви Церовски.
Американският милиардер Джордж Сорос може да участва в приватизацията на БТК. Той е поканен за партньор на турския консорциум "Коч холдинг" - "Тюрк телеком", който е кандидат за родната компания, пише днес и "Стандарт". "Водим разговори със Сорос. Преговаряме и с американската "Карлайл Груп", ОПИК, инвестиционната банка "Джей Пи Морган" и Международната финансова корпорация към Световната банка", съобщи вицепрезидентът на "Коч холдинг" Али Коч пред български журналисти в Истанбул.
Ирак може да върне дълга си към страната ни чрез доставки на петрол. Това е един от трите варианта, които ще предложи на САЩ финансовият министър Милен Велчев. Той и заместникът му Красимир Катев се срещнат във Вашингтон с конгресмени, сенатори и представители на държавната администрация, за да решат проблема с борчовете на Багдад към страната ни, които възлизат на близо $1,7 млрд. Една от идеите е Съединените щати да поемат вземанията на България от Ирак, като ни компенсират за това, каза министър Велчев по БНР. Другата възможност е страната да си върне голяма част от дълговете чрез доставки на нефт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!